Hiszpania coraz bliżej nowych fregat

Ministerstwo Finansów Hiszpanii pracuje nad finalnym kształtem umowy dotyczącej zakupu pięciu fregat rakietowych typu F-110 dla Marynarki Wojennej.

/ fot. pixabay.com

Umowa ws. zakupu pięciu okrętów dla Armada Española za kwotę ok. 4 mld euro ma zostać przedłożona do rządu do akceptacji na ostatnim tegorocznym posiedzeniu, które będzie miało miejsce 28 grudnia br. Jeśli program na dostawy do Marynarki Wojennej Hiszpanii zostanie przyjęty jeszcze w tym roku, to prace projektowe będą mogły się rozpocząć już od 2019 r. Pierwszy z okrętów mógłby trafić wtedy do Armada Española po roku 2020. Kolejne natomiast oddawane byłyby na służbę w odstępach rocznych. Nad realizacją kontraktu na dostawę fregat rakietowych typu F-110 w ciągu 10 lat pracować ma około 7 tysięcy pracowników. Kontrakt w głównej mierze realizowany ma być przez państwowe przedsiębiorstwo stoczniowe Navantia.

Fregata rakietowa typu F-110 ma mieć wyporność 6 100 ton, długość 145 metrów, szerokość 18 metrów i zanurzenie 5 metrów. Osiągać ma prędkość 35 węzłów. Na uzbrojenie składać się mają morskie rakietowe pociski przeciwlotnicze i antybalistyczne SM-2 oraz rakiety przeciwlotnicze SeaCeptor. Z pokładu ma operować jeden śmigłowiec morski. Fregata typu 110 ma posiadać zdolności związane z obroną powietrzną, zwalczaniem wrogich okrętów podwodnych i nawodnych, jak i do wykonywania misji patrolowych oraz realizacji operacji humanitarnych. 
 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Hiszpania #plany zbrojeniowe #fregaty #armia

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo