Putin szykuje się na „powitanie” amerykańskiej jednostki? Rosyjski okręt rakietowy już w Sewastopolu

Korweta Bujan-M / Mil.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Nowoczesny rosyjski mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo przybył do bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, na anektowanym przez Rosję Krymie. Jednostka ta jest wyposażona w zestawy rakietowe Kalibr przeznaczone do rażenia celów morskich i nabrzeżnych.

O przybyciu okrętu do Sewastopola poinformowała dziś rosyjska Flota Czarnomorska. Baza tej floty znajdowała się w Sewastopolu także przed aneksją Krymu, na mocy porozumienia z Ukrainą. Okręt Oriechowo-Zujewo przeszedł próby i zakończył dziś przejście z portu w Noworosyjsku do Sewastopola, gdzie ma stacjonować.

Służby prasowe Floty Czarnomorskiej podkreśliły, że po raz pierwszy ten wyposażony w pociski Kalibr okręt znalazł się w Sewastopolu.

Są to kolejne w ostatnich dniach - po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej - doniesienia o rosyjskich jednostkach i rodzajach broni kierowanych na anektowany Krym.

Mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo jest zmodernizowaną jednostką typu Bujan-M, siódmą tego rodzaju i drugą, która została zbudowana dla Floty Czarnomorskiej. Okręty tego typu mają wzmocnioną wyporność i wyposażone są w pociski rakietowe dalekiego zasięgu Kalibr-NK. Źródła rosyjskie opisują Oriechowo-Zujewo jako okręt posiadający nowoczesne rodzaje sprzętu artyleryjskiego, rakietowego, radiowego i przeciwdywersyjnego.

W pociski Kalibr Rosja wyposaża także okręty swojej Floty Bałtyckiej. Użyła tych pocisków w Syrii w 2015 roku, wystrzeliwując je z okrętów na Morzu Kaspijskim.Podano wówczas, iż po przebyciu dystansu ok. 1500 km pociski trafiły w wyznaczone cele z dokładnością do 3 metrów.

Według rosyjskich mediów pociski Kalibr są zdolne do rażenia celów na odległość 2600 km; podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ambasador USA w Polsce utarła nosa Tuskowi! O co poszło? Mosbacher postanowiła mu coś wyjaśnić

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Georgette Mosbacher w reakcji na słowa Donalda Tuska postanowiła udzielić mu przyspieszonej lekcji historii, geopolityki i dyplomacji w jednym. Wcześniej Tusk ostro krytykował działania polskiego rządu ws. konferencji bliskowschodniej.

Na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała, że „konferencja bliskowschodnia była wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej”. Podkreśliła też, że było to wydarzenie historyczne, a do swojego wpisu dołączyła hasztag, oznaczając w nim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

„#WarsawSummit był wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej. Polska powinna być doceniona za zgromadzenie przedstawicieli krajów z całego świata, którzy rozmawiali o promowaniu pokoju i bezpieczeństwa #BliskiWschod. To było historyczne wydarzenie #DonaldTusk”.
- napisała Mosbacher.

Wpis ambasador USA w Polsce to reakcja na słowa Donalda Tuska, który pytany w środę w TVN 24 o rezultaty ubiegłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie, ostro zaatakował polski rząd.

Nie wiem, jaka była intencja polskiego rządu, że zdecydował się tę usługę dla Waszyngtonu w Warszawie zrealizować. Usługę, tak, co do tego nie ma wątpliwości, interesu Polski tutaj nie widzę, może poza tym, że liczono na jakieś względy u prezydenta Trumpa w związku z tą usługą.
- mówił Tusk.

W organizowanej w dniach 13-14 lutego konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wzięli udział przedstawiciele ok. 60 krajów. Do Warszawy przyjechali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, a także kilku krajów arabskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl