Ministerstwo Finansów podsumowuje trzy lata rządów PiS

Teresa Czerwińska / screen z youtube, https://www.youtube.com/watch?v=ceW_UKkUU04

  

Dziś trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości podsumowuje Ministerstwo Finansów. Minister Teresa Czerwińska i wiceminister Leszek Skiba wyjaśniają, co udało się zrobić w zakresie finansów publicznych. Wnioski są pozytywne.

Czerwińska: Dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku

Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła, że priorytety jej resortu to wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i stabilne finanse, które ten wzrost wspierają.

"Jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, zmniejszony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku"

- powiedziała, dodając, że końcowe wykonanie tego parametru jeszcze nie jest znane.

"To kolejny parametr, który świadczy o stabilności finansów publicznych, o tym, że wykorzystujemy dobrą koniunkturę gospodarczą do konsolidacji fiskalnej, do tego, aby deficyt sektora finansów publicznych był jak najniższy, czyli z 2,7 proc. PKB w 2015 roku do 0,9 proc. PKB w 2018 roku"

- powiedziała.

Zaznaczyła, że taka jest prognoza Komisji Europejskiej. "My prognozujemy, że dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku" - powiedziała. Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br. "Mówimy o realizacji deficytu na poziomie zdecydowanie poniżej 50 proc." - dodała Czerwińska.

Przekonywała, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu jest możliwy inkluzywny wzrost gospodarczy, czyli taki, w którym partycypują wszyscy, również ci najmniej zarabiający.

Skiba: Rosną dochody z akcyzy

Wiceminister Leszek Skiba podkreślił, że "w kontekście sukcesu uszczelniania podatków najczęściej wymieniany jest VAT, ale trzeba podkreślić, że nie tylko to jest elementem sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego, trzeba tu wymienić uszczelnianie w akcyzie tytoniowej i uszczelnieniu w PIT i CIT".

"Niedawno ukazał się raport pokazujący sukcesy w ściąganiu akcyzy i walce z szarą strefą w produkcji tytoniowej. Mamy spadek nielegalnej sprzedaży papierosów, więc dochody z akcyzy w tym zakresie rosną"

- powiedział Skiba.

Wiceminister dodał, że "uszczelnianie dotyczy też PIT i CIT. Głównie poprzez walkę z agresywną optymalizacją, ale też w bardzo dużym zakresie pomógł tej sprawie Jednolity Plik Kontrolny".

"Wcześniej administracja skarbowa nie zawsze radziła sobie ze sztucznie generowanymi kosztami, a czasami to były nawet fałszywe faktury. W sytuacji, w której ogromna liczba faktur znajduje się w JPK - w bazach danych Ministerstwa Finansów, widzimy, że ten mechanizm zawyżania sztucznych kosztów już w takiej skali nie występuje i z tego powodu, jest to też silne źródło wzrostu dochodów z CIT i PIT

- podkreślił wiceminister Skiba.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl