Dokument o zespole Republika zwycięzcą festiwalu

/ Piernikowa Aleja Gwiazd - Republika - amw1@go2.pl [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

  

Dokument muzyczny "Republika. Narodziny legendy" w reżyserii Ryszarda Kruka zdobył główną nagrodę zakończonego w Poznaniu Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych "Wyścig Jaszczurów".

Ten sam film zdobył też nagrodę jury studenckiego.

Przygotowywane przez Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK wydarzenie jest, jak twierdzą organizatorzy, unikatowym festiwalem w skali kraju. W tym roku miało swoją 9. edycję.

Głównym warunkiem stawianym twórcom jest ograniczenie wiekowe – artysta musi mieć przynajmniej 60 lat. Jeżeli dzieło przygotował zespół twórców, seniorem musi być przynajmniej jeden z nich.

Jak poinformował prezes PTAAAK Krzysztof Wodniczak, nagrodzona Jaszczurem produkcja zgłębia historię narodzin grupy muzycznej Republika.

"W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu. Opowieść o rodzącym się fenomenie Republiki porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było toruńskie środowisko studenckie"

- powiedział.

Wodniczak podkreślił, że poznański festiwal kierowany jest do seniorów – artystów, "osób wrażliwych na otaczające nas zjawiska społeczne".

"Wypełnia w ten sposób niszę artystyczną i z pewnością jest potrzebny. Podczas festiwalu seniorzy mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami mającymi podobne zainteresowania twórcze"

– dodał.

Według organizatorów przedsięwzięcia, "Wyścig Jaszczurów" to jedyna w Polsce impreza filmowa adresowana do osób posiadających "poważne doświadczenie życiowe". Została stworzona na przekór innym niezależnym przeglądom filmowym w Polsce, których organizatorzy zaczęli wprowadzać ograniczenia wiekowe dla twórców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Dramat na drodze! Jadąc we mgle 19-latka przejechała człowieka

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci z Łęcznej wyjaśniają okoliczności wypadku w miejscowości Cyganka (gmina Milejów). Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 19 -latka najechała na leżącego na jezdni mężczyznę. Do zdarzenia doszło chwilę po tym, jak inny kierowca widząc leżącego na jezdni człowieka, próbował go podnieść. Przez gęstą mgłę 19-latka nie zauważyła, co dzieje się na drodze

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki Suzuki 47-letni mieszkaniec gminy Piaski jadąc od strony miejscowości Łysołaje zauważył leżącego na jezdni mężczyznę. 

Kierujący natychmiast zatrzymał swój pojazd, po czym poszedł udzielać pomocy leżącemu mężczyźnie. Po chwili zauważył jadący od miejscowości Cyganka samochód. Z uwagi na bardzo silną mgłę mężczyzna latarką dawał sygnały do zatrzymania jadącemu pojazdowi. Pojazd nie hamował więc mężczyzna odskoczył do pobliskiego rowu. Niestety kierująca tym autem 19-latka z gminy Milejów nie zauważyła, że coś się dzieje na drodze i wjechała w mężczyznę znajdującego się na jezdni.
- relacjonuje policja.

39-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Łęcznej.

Celem stwierdzenia stanu trzeźwości została pobrana od niego krew do badań. Jak ustalili policjanci 19-letnia kurująca oplem była trzeźwa. Mundurowi zatrzymali jej prawo jazdy.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl