Można obejrzeć koronki z kolekcji Jana Matejki

/ media.mnk.pl/

  

Koronki z kolekcji Jana Matejki, których artysta używał jako rekwizytów podczas malowania obrazów, będzie można od piątku oglądać w Krakowie na wystawie "Nicią z przeszłości". Prezentowane są na niej także dzieła współczesnych koronczarek, które odtwarzają dawne wzory.

Najstarszy z prezentowanych w Domu Jana Matejki obiektów to misterna XVII-wieczna flamandzka koronka klockowa, o cienkim splocie, z motywami roślinnymi. Artysta wykorzystał ją w obrazie "Kazanie Skargi", przedstawiając króla Zygmunta III Wazę w kryzie z tej właśnie koronki.

W zbiorach muzeum znajduje się ponad 500 obiektów z tkanin: zabytkowych makat, strojów, dodatków do ubrań, butów, kawałków materiałów, wstążek, w tym także kilkadziesiąt koronek.

Wystawa "Nicią z przeszłości" ma pokazać mniej znane oblicze artysty. "Chcemy zwrócić uwagę na Jana Matejkę – znawcę rzemiosła artystycznego, miłośnika przeszłości i wielbiciela zanikających już za jego życia zawodów. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę na zwiewne i piękne prace, które są rekonstrukcjami zabytkowych koronek wykonanymi przez członkinie Stowarzyszenia LUD-Art" – powiedziała Marta Kłak-Ambrożkiewicz z Domu Jana Matejki.

Jak podkreśliła, Jan Matejko kolekcjonował tkaniny nie tylko z powodów pragmatycznych, bo używał ich podczas pracy. "To było kolekcjonerstwo bardzo świadome. W latach 60. i 70. XIX w. nabywał wykonane ręcznie koronki, chciał uratować to, co znikało z otaczającego go świata, wypierane przez wyroby maszynowe. Było to podporządkowane także muzealnictwu. Jan Matejko reprezentował bardzo prekursorski sposób myślenia. W czasach, gdy żył i tworzył, w Krakowie nie było jeszcze żadnego muzeum, tymczasem on zbierał i w profesjonalny sposób zabezpieczał koronki na podkładach z aksamitu" – dodała.

Zwiedzający zobaczą na wystawie kilka oryginalnych koronek z kolekcji artysty oraz współczesne rekonstrukcje dwóch zdekompletowanych koronek ze zbiorów muzeum, w tym próbę odtworzenia XVII-wiecznej koronki klockowej, która zdobiła kobiecy czepiec. Koronczarki w tym celu sprowadziły z zagranicy odpowiednie nici i ręcznie wykonały tiul, na którym umieszczany był ozdoby motyw.

"Chcemy pokazać funkcję użytkową koronek i ich piękno. To fantastyczna wystawa na okres przedświąteczny" – wyjaśniła Marta Kłak-Ambrożkiewicz. Znaczna część eksponatów to wykonane przez panie ze Stowarzyszenia LUD –Art: obrusy, wachlarze, serwetki, chusteczki, zakładki do książek, ozdobne taśmy.

Wystawa potrwa do końca lutego. Zamyka ona obchody przypadających w tym roku rocznic związanych z Matejką: 180. rocznica urodzin i 125. śmierci artysty oraz 120 lat od otwarcia dla zwiedzających poświęconego mu najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

/ policja.pl

  

51-letni kierowca motoroweru w organizmie miał blisko 2 promile alkoholu i złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Drugi z kierowców, 39-latek również miał blisko 2 promile, a podczas kontroli jego wypowiedzi były niezrozumiałe i bełkotliwe. W taki stanie wsiadł za kierownicę swojego mercedesa. Obaj kierowcy, dzięki zgłoszeniu świadków zdarzeń, zostali zatrzymani przez policjantów z Brzegu.

Do obydwu zdarzeń doszło w miniony weekend. W sobotę, kilka minut po godzinie 18:00 oficer dyżurny skierował funkcjonariuszy ruchu drogowego w rejon jednego z marketów w mieście. Ze zgłoszenia wynikało, że na parking sklepu wjechał kierowca motoroweru, który może być nietrzeźwy.

Funkcjonariusze, którzy pojechali na miejsce zastali tam pracownika ochrony. On wskazał im mężczyznę wsiadającego na motorower i odjeżdża z parkingu. Dzięki zgłoszeniu i szybkiej reakcji policjantów podejrzewany został zatrzymany. Badanie na alkomacie pokazało, że 51-letni właściciel motoroweru jest nietrzeźwy. W organizmie miał blisko 2 promile alkoholu, a sprawdzenie w systemie pokazało, że ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Drugiego z nietrzeźwych kierowców funkcjonariusze zatrzymali w niedziele tuż przed godziną 4:00 w nocy. Oficer dyżurny odebrał zgłoszenie, z którego wynikało, że jedną z ulic ma się poruszać nietrzeźwy kierowca mercedesa. Policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, którzy pojechali w rejon wskazanej ulicy, zauważyli tam opisanego w zgłoszeniu mercedesa. Zatrzymali samochód do kontroli, a rozmowa z kierowcą wzbudziła podejrzenia policjantów. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu, a jego mowa bełkotliwa i niewyraźna. 39-latek w organizmie również miał blisko2 promile alkoholu.

Właściciel mercedesa musi się teraz liczyć z karą do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i grzywną. Natomiast kierowcy motoroweru grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: opolska.policja.gov.pl

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl