Politechnika Łódzka podejmie współpracę z wielką firmą

/ Polimerek; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Porozumienie o współpracy podpisały w Łodzi Politechnika Łódzka i największy w Polsce producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych - firma Wielton z Wielunia.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka, współpraca ma dotyczyć m.in. kształcenia studentów na potrzeby partnera, studiów dualnych, staży i praktyk w firmie. Mają też być wspólne badania i starania o finansowanie projektów.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak zaznaczył, że współpraca z przemysłem jest ważnym elementem strategii uczelni. "Patrzymy na to całościowo i koncentrujemy się na pozyskiwaniu partnerów z różnych obszarów gospodarki. Firma Wielton to spółka o międzynarodowym wymiarze, stawiająca, tak jak nasza uczelnia, na innowacje" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że otwarte przed dwoma laty Centrum Badawczo-Rozwojowe wieluńskiej spółki może być "doskonałą platformą do podjęcia projektów wspólnych z Politechniką Łódzką". Zdaniem rektora firma jest znakomitym partnerem, z którym uczelnia może wspólnie stworzyć "nową jakość w kształceniu studentów w zakresie mechatroniki czy też mechaniki i budowy maszyn".

Prof. Wiak zaznaczył, że dzięki współpracy studenci zyskają możliwość kontaktu z najnowszymi technologiami firmy Wielton, z którą Politechnika Łódzka planuje też prowadzenie studiów dualnych oraz projektów i prac dyplomowych.

Strony są zgodne, że wspieranie rozwoju systemu kształcenia inżynierów i specjalistów oraz budowanie zaplecza edukacyjnego są dla firmy Wielton bardzo ważne. Ich zdaniem połączenie nauki i potencjału międzynarodowej firmy produkcyjnej, stwarzają niecodzienną możliwość nabycia wiedzy technicznej i praktycznego jej wykorzystania przez studentów. Taka kooperacja daje dużą szansę rozwoju młodych ludzi i realną perspektywę zatrudnienia w swoim zawodzie.

"Prowadzimy liczne działania na rzecz kształcenia młodych osób, ponieważ zależy nam, by na wczesnym etapie edukacji wprowadzać ich w świat nowych technologii, robotów, nowoczesnego przemysłu, a także zasad funkcjonowania firmy"

- opisywał prezes spółki Mariusz Golec. Podkreślił, że podejmowane przez Wielton inicjatywy związane są z sytuacją występującą na rynku pracy i dużym zapotrzebowaniem na ludzi ze specjalistycznym wykształceniem.

"Dzięki temu umożliwiamy uczniom i studentom naukę zawodu pod okiem specjalistów i wierzymy, że te przedsięwzięcia będą obopólnie korzystne" – dodał.

Jak przypomniała Chojnacka, Wielton od wielu lat angażuje się w działania na rzecz edukacji młodych ludzi. Firma współpracuje nie tylko z uczelniami, ale także ze szkołami średnimi. Jedna z klas patronackich, nad którą opiekę sprawują wspólnie Wielton i Politechnika Łódzka, rozpoczęła naukę we wrześniu tego roku.

Założony w 1996 r. Wielton SA to największy producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Polsce i jeden z dziesięciu największych producentów w branży na świecie. W ramach grupy zatrudnia około 3,2 tys. pracowników, w tym 1,8 tys. w Wieluniu.

Politechnika Łódzka jest jedyną w Łódzkiem uczelnią techniczną, kształcącą prawie 17 tys. studentów i zatrudniającą 1,4 tys. naukowców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi wyległo na ulice Barcelony. Żądają uwolnienia więźniów politycznych

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Pedro Cambra/CC BY-SA 2.0

  

Kilkadziesiąt tysięcy Katalończyków wzięło udział w Barcelonie w dzisiejszym proteście przeciwko rozpoczętemu we wtorek procesowi separatystów. Dwunastu polityków z regionu sądzonych jest przed hiszpańskim Sądem Najwyższym w Madrycie.

Manifestanci, wśród których byli m.in. premier Katalonii Quim Torra oraz przewodniczący regionalnego parlamentu Roger Torrent, apelowali do władz Hiszpanii o zwolnienie więźniów politycznych, a także o możliwość zorganizowania referendum niepodległościowego w regionie.

Na transparentach, z którymi przybyli manifestanci, widniały hasła: “Prawo do samostanowienia”, “Sądzicie nas wszystkich”, “Wolność dla więźniów politycznych” oraz “Chcemy nasz rząd na wolności”.

Większość uczestników protestu przybyło na manifestację z flagami Katalonii oraz z żółtymi wstążkami, symbolem solidarności z osadzonymi w więzieniach separatystycznymi politykami.

Dzisiejsza manifestacja jest drugim protestem mieszkańców Katalonii przeciw procesowi separatystycznych polityków. We wtorek, czyli w dniu rozpoczęcia procesu przed Sądem Najwyższym w Madrycie, kilkadziesiąt tysięcy osób wyszło na ulice największych miast regionu.

Wśród sądzonych w Madrycie są: przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell, szefowie katalońskich organizacji separatystycznych Jordi Sanchez i Jordi Cuixart i dziewięcioro członków byłego autonomicznego rządu - Oriol Junqueras, Raul Romeva, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquin Forn, Dolors Bassa, Santi Vila, Meritxell Borras oraz Carles Mundo. Troje ostatnich pozostaje na wolności.

Stawiane oskarżonym zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją plebiscytu niepodległościowego z 1 października 2017 r. Najwyższą karę może otrzymać były wicepremier regionu Oriol Junqueras, któremu grozi do 27 lat więzienia.

Hiszpańskie media, powołując się na brytyjski portal “Bellingcat”, poinformowały, że w konflikt kataloński mogła być zaangażowana Rosja. Wskazały na obecność w tym regionie Hiszpanii agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU posługującego się fałszywą tożsamością Siergieja Fiedotowa. Miał on przebywać w Katalonii na przełomie września i października 2017 roku, a więc w czasie organizacji nielegalnego plebiscytu.

Bazujący na informacjach “Bellingcat” madrycki dziennik “El Espanol” napisał dzisiaj, że agent używający personaliów Fiedotowa jest podejrzany o udział w próbie otrucia byłego rosyjskiego agenta Sergieja Skripala i jego córki w 2018 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl