Siedem lat dla nożownika. Napadł ofiarę bez przyczyny

Zdjęcie ilustracyjne / WilliamCho CC0

  

Na karę siedmiu lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Opolu 23-letniego Piotra D., który bez powodu pchnął nożem przechodnia na ulicy w Zdzieszowicach.

Do czynu objętego aktem oskarżenia doszło w marcu tego roku na ulicy Góry Świętej Anny w Zdzieszowicach. Do idącego chodnikiem Pawła S. podszedł mężczyzna i uderzył go nożem w brzuch, a następnie uciekł. Ofiara przeżyła dzięki natychmiastowej akcji ratunkowej i przeprowadzonej w pobliskim szpitalu operacji.

Policja szybko ujęła podejrzanego. Okazał się nim Piotr D., który początkowo do niczego się nie przyznawał. Dopiero w trakcie śledztwa potwierdził wersję prokuratora. Nie potrafił jednak wyjaśnić powodu swojej agresji. Chociaż policja ustaliła, że mężczyźni się znali, to nie udało się trafić na ślad jakiegokolwiek konfliktu między nimi.

Oskarżony został skierowany na obserwację psychiatryczną, jednak zdaniem biegłych w chwili przestępstwa Piotr D. nie miał zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności do rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Także badania krwi dokonane po zatrzymaniu nie wskazywały, by podsądny był pijany lub pod wpływem środków odurzających.

Prokurator oskarżył Piotra D. o usiłowanie zabójstwa, za co grozi od 8 lat więzienia do dożywocia. Sąd przyjął jednak, że sprawca, działając z zamiarem bezpośrednim, spowodował u swojej ofiary ciężki uszczerbek na zdrowiu, skazał go więc za przestępstwo określone w art. 156 par. 1 kodeksu karnego i wymierzył karę siedmiu lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl