Czaputowicz zdradza kulisy spotkania OBWE. Nerwowa reakcja Rosji i "pogłębienie konfliktu"!

Jacek Czaputowicz / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W Mediolanie trwa posiedzenie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zdradził, że pierwszy dzień obrad był zdominowany przez tematykę dotyczącą ostatnich działań Rosji. Jak dodał, rosyjski minister na uwagi reagował ostro, a to oznacza, że konflikt Rosji z zachodnimi państwami pogłębia się.

Na briefingu prasowym Czaputowicz powiedział, że konflikt na Ukrainie, w tym niedawny incydent w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zdominował obrady w stolicy Lombardii.

- Większość przedstawicieli państw OBWE wyrażała poparcie dla Ukrainy. Potępiliśmy działania Rosji, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym

- dodał.

Czaputowicz zwrócił uwagę na to, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odpowiadał na to w sposób ostry.- To było dość ostre, konfrontacyjne wystąpienie - ocenił.

- Pokazuje to, że istnieje spór i że on się pogłębia między Rosją a państwami Zachodu, jeśli chodzi o funkcjonowanie w ramach społeczności międzynarodowej

- uważa minister Czaputowicz.

Wyjaśnił, że na tym forum nie było mowy o sankcjach wobec Rosji, bo jest to - jak przypomniał - "przedmiot rozmowy na innych forach".

Szef polskiej dyplomacji podkreślił natomiast, że z przewodniczącym delegacji USA, asystentem sekretarza stanu Wessem Mitchellem rozmawiał o sprawie "ewentualnych dalszych działań Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Rosji za łamanie prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim".

Czaputowicz poinformował, że kryzys ukraiński to także temat jego rozmowy z minister spraw zagranicznych Kanady Chrystią Freeland. Kraj ten jest bardzo zaangażowany w obronę suwerenności Ukrainy. Czaputowicz zdradził też, że sprawa polityki Rosji i kryzys ukraiński zdominowały jego dwustronne rozmowy z szefami MSZ Armenii, Mołdawii i Kirgistanu. Jak zauważył, tematyka ta dotyczy krajów, które "czują zagrożenie ze strony Rosji".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl