Kieleckie szczypiornistki idą w dobrym kierunku

/ Nonander [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Cztery wygrane spotkania i siódma pozycja w tabeli ekstraklasy na półmetku fazy zasadniczej – to dorobek piłkarek ręcznych Korony Handball Kielce. „Zespół czyni systematyczne postępy i idzie w dobrym kierunku” – zapewnił trener kielczanek Paweł Tetelewski.

W poprzednim sezonie kieleckie szczypiornistki zajęły ostatnią lokatę w ekstraklasie, wygrywając zaledwie sześć z 32 spotkań. Do nowym rozgrywek zespół przystąpił pod wodzą nowego szkoleniowca Tetelewskiego, który zastąpił Tomasza Popowicza. Pod jego wodzą drużyna, niemal w niezmienionym składzie, spisuje się znacznie lepiej. Na półmetku fazy zasadniczej z 12 zdobytymi punktami zajmuje siódme miejsce w tabeli.

„Jestem zadowolony z zespołu, zwłaszcza z postawy jaką dziewczyny prezentowały w spotkaniach, które rozgrywaliśmy we własnej hali. Wygraliśmy z mocnym Startem Elbląg, blisko zdobyczy punktowej byliśmy w pojedynku z Pogonią Szczecin (przegranym przez Koronę 32:34). Widać, że zespół ma charakter i czyni postępy”

– chwalił swoje podopieczne Tetelewski.

Większość punktów kielczanki zdobyły grając przed własną publicznością. Z sześciu wyjazdowych spotkań Korona wygrała tylko jedno, na inaugurację rozgrywek z zespołem z Kościerzyny (30:26). Blisko zdobycia punktów drużyna z Kielc była też w Piotrkowie, ale ekipa Tetelewskiego przegrała tam jedną bramką (24:25).

„W pozostałych meczach graliśmy z czołowymi polskimi zespołami. Porażki z Zagłębiem Lubin, Energą AZS Koszalin czy Perłą Lublin wstydu nam nie przynoszą, ale do tych ekip jeszcze nam trochę brakuje. Tutaj decydującą sprawę ogrywały sprawy mentalne. Dziewczyny jeszcze nie do końca chyba wierzyły w to, że nawet w starciu z tak silnymi rywalkami są wstanie podjąć równorzędną walkę”

– dodał szkoleniowiec, który nie ukrywał, że nadal bolączką drużyny jest atak pozycyjny.

„Pracujemy nad tym dopiero od czterech, pięciu miesięcy. Nieraz na zgranie zespołu potrzeba dwóch, trzech lat, a przypomnę, że mamy bardzo młodą drużynę. Ale i w tym elemencie gry zauważyłem postęp. Były takie mecze, kiedy ten atak pozycyjny wyglądał dobrze, ale zdarzały się też takie, w których mieliśmy przestoje w grze, graliśmy falami. Cały czas pracujemy nad tym, aby takich momentów było jak najmniej”

– zapewnił Tetelewski.

Przerwę w rozgrywkach kielczanki spędzają bardzo pracowicie. Korona wyjechała na Ukrainę, gdzie rozegrała dwa towarzyskie spotkania z Galiczanką Lwów, oba przegrywając 28:29 i 29:32. W dniach od 15 do 16 grudnia zespół ze stolicy regionu świętokrzyskiego będzie gospodarzem Memoriału red. Andrzeja Kowalczyka, w którym ich rywalkami będą Piotrcovia i właśnie Galiczanka. W środę 19 grudnia Korona rozegra wyjazdowy mecz Pucharu Polski z pierwszoligowym SPR Olkusz.

Do rundy rewanżowej zespół z Kielc przystąpi wzmocniony Martą Chodakowską. Niespełna 19-letnia bramkarka, występująca ostatnio w wycofanej z ekstraklasy Arce Gdynia, podpisała z Koroną 2,5-letni kontrakt. „Młoda dziewczyna, reprezentantka Polski juniorek, o dobrych warunkach fizycznych. Bardzo liczymy na to, że szybko wkomponuje się w nasz zespół. O obsadę bramki możemy być już spokojni. Są jeszcze przecież Aleksandra Orowicz i Małgorzata Hibner. Te trzy utalentowane zawodniczki będą rywalizować o miejsce w składzie” – zapowiedział trener Korony.

Kolejna z bramkarek 19-letnia Anna Nazimek została wypożyczona do pierwszoligowego AZS AWF Warszawa. „Cztery bramkarki w drużynie to już za dużo. Ania to bardzo utalentowana zawodniczka, ale musi w tym wieku jak najwięcej grać, a nie siedzieć na ławce. Taką możliwość będzie miała w klubie ze stolicy” – tłumaczył Tetelewski, który przed rundą rewanżową nie stawia przed zespołem konkretnych celów do zrealizowania. Po dotychczasowych spotkaniach kielczanki zajmują siódme miejsce w tabeli (12 punktów), tracąc dwa punkty do szóstego Startu Elbląg.

„Nie myślimy o tym, czy stać nas na wywalczenia miejsca w pierwszej szóstce. I tak wszystko zweryfikuje parkiet. Koncentrujemy się na każdym najbliższym spotkaniu. Najważniejsze, żeby ten zespół czynił systematyczne postępy, a wtedy sukcesy wcześniej czy później przyjdą”

– podsumował szkoleniowiec Korony.

Rozgrywki ekstraklasy Korona wznowi w pierwszy weekend stycznia 2019 r. meczem we własnej hali z UKS PCM Kościerzyna. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Olszewski nadal im przeszkadza? Totalna opozycja zbojkotowała głosowanie ws. upamiętnienia!

/ YouTube; print screen Polska Kronika Filmowa

  

Po burzliwej debacie sejm przyjął w końcu uchwałę upamiętniającą byłego premiera Jana Olszewskiego. „Był człowiekiem honoru, pełnym godności, skromności i uczciwości; w historii zapisał się jako patriota, mąż stanu i wzór do naśladowania” - napisano w uchwale. Za uchwałą głosowało 266 posłów, przeciw był 1, wstrzymało się 23 posłów (m.in. z Nowoczesnej i PSL-UED). W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie klubu PO-KO.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

W uchwale przypomniano, że b. premier - który był adwokatem i działaczem opozycji niepodległościowej - urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie „w rodzinie kolejarzy, politycznie związanej z tradycjami niepodległościowego ruchu socjalistycznego”.

„Wzrastał w atmosferze szacunku do niepodległej Polski, której pozostał wierny do końca swego życia [...] W okresie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Od 1956 roku aktywnie uczestniczył w polskich zrywach wolnościowych jako członek Klubu Krzywego Koła i redaktor „Po Prostu”. Od lat sześćdziesiątych do końca PRL był obrońcą w procesach politycznych. Bronił studentów, działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, ludzi „Solidarności” w latach stanu wojennego, m.in. w procesach przeciwko organizatorom strajków i podziemnym wydawcom”.
- napisano.

W uchwale wskazano, że Olszewski był jednym z oskarżycieli posiłkowych w procesie toruńskim, reprezentując rodzinę zamordowanego bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

„W latach 1968–1970 z powodu podjęcia się przez niego obrony studentów aresztowanych w czasie manifestacji marcowych w Warszawie miał zawieszone prawo do wykonywania zawodu adwokata. W grudniu 1975 roku stał się współautorem oraz sygnatariuszem Listu 59 - apelu do Sejmu PRL zawierającego protest przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL ograniczającym suwerenność Polski. W 1976 roku znalazł się wśród założycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego oraz uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników”.
- dodano w treści uchwały.

Olszewski - jak czytamy w uchwale - we wrześniu 1980 roku włączył się w organizowanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, był doradcą Komisji Krajowej „Solidarności”, a także jednym z autorów jej pierwszego statutu.

„Po wprowadzeniu stanu wojennego prowadził w imieniu sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski abp. Bronisława Dąbrowskiego rozmowy z przedstawicielami władz w sprawie zwolnienia więźniów z obozów internowania”.
- wskazano.

W uchwale przypomniano również, że w pierwszych w pełni demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991 roku Olszewski uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji, a 6 grudnia 1991 r. Sejm powołał go na stanowisko premiera.

„Był pierwszym w powojennej historii Polski premierem rządu powołanym przez Sejm wybrany w wolnych wyborach”.
- podkreślono.

W uchwale zaznaczono, że Olszewski jako szef rządu „podjął na arenie międzynarodowej starania, by wprowadzić Polskę do NATO i Wspólnot Europejskich, jednocześnie przeciwstawiając się uzależnieniu kraju od Rosji”.

„Na wniosek Sejmu rząd Jana Olszewskiego - realizując uchwałę lustracyjną - dostarczył parlamentowi listę blisko 70 osób pełniących ważne funkcje państwowe, zarejestrowanych jako agenci cywilnego aparatu bezpieczeństwa w czasach Polski komunistycznej. Ta próba lustracji była m.in. przyczyną odwołaniem jego rządu. Decyzją Sejmu podczas tzw. nocnej zmiany z 4 na 5 czerwca 1992 roku, w rocznicę wyborów z 1989 roku, Jan Olszewski został pozbawiony funkcji Prezesa Rady Ministrów”.
- napisano w uchwale.

Przytoczono również słowa Olszewskiego, które wygłosił wtedy z trybuny sejmowej.

„Kiedy obejmowałem moje funkcje (...) wiedziałem, że przyjdzie nam budować nowy system władzy demokratycznej w Polsce, nowy ustrój, nową, trzecią, naszą, polską Rzeczpospolitą. (...) Chciałbym mianowicie wtedy, kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten, nie ukrywam, strasznie dolegliwy czas, (...) że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy będę mógł normalnie na ulice tego miasta wyjść i popatrzeć ludziom w oczy. I tego wam Państwo Posłowie, Panie Posłanki życzę po tym głosowaniu”.
- brzmią cytowane w uchwale słowa Olszewskiego.

Były premier - jak wskazano - był współautorem obywatelskiego projektu konstytucji z 1994 roku, który został podpisany w krótkim czasie przez 2 miliony Polaków. Przypominano, że po wyborach prezydenckich w 1995 roku, w których uzyskał czwarte miejsce, założył nową partię polityczną - Ruch Odbudowy Polski.

Olszewski był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działał na rzecz likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, a 3 maja 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

„Pan Premier Jan Olszewski do końca życia pozostał wierny ideałom Polski niepodległej, praworządnej i demokratycznej. Był człowiekiem honoru, pełnym godności, skromności i uczciwości. Dobrze zapisał się w historii narodu polskiego jako patriota, mąż stanu i wzór do naśladowania [...] Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje Mu hołd. Cześć Jego pamięci!

- czytamy w uchwale.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl