Uzasadnienie czy publicystyka?! Szokujące słowa sędzi Klawonn w procesie Wałęsy!

Sędzia Weronika Klawonn / fot. screen z TVP Info

  

Sędzia Weronika Klawonn wygłosiła dość nietypowe uzasadnienie wyroku w procesie Lecha Wałęsy, który został skazany za naruszenie dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego i będzie musiał go za to przeprosić. W uzasadnieniu usłyszeliśmy m.in. o tym, że... to Jarosław Kaczyński i PiS podtrzymują "kwestię przyczyn katastrofy smoleńskiej w dyskursie publicznym". Padły też słowa o "hipotezie o rzekomym zamachu". Czy to jeszcze uzasadnienie, czy już publicystyka?

Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł dziś, że Lech Wałęsa jest winny naruszenia dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego i musi przeprosić prezesa Prawa i Sprawiedliwości za oskarżanie go o spowodowanie katastrofy smoleńskiej. Sąd orzekł jednak, że Wałęsa nie musi dokonać wpłaty 30 tys. złotych na cele społeczne, o co wnosił w pozwie Jarosław Kaczyński. Wyrok nie jest prawomocny.

Największe zdumienie wzbudza jednak fragment uzasadnienia sądu. O tym, że dobra osobiste Jarosława Kaczyńskiego zostały naruszone, nie ma co dyskutować, ale takie słowa ze strony samego sądu mogą już budzić kontrowersje...

Nie można nie zauważyć tego, że to właśnie powód i jego ugrupowanie polityczne niemal od samego początku prezentowały stanowisko, że katastrofa smoleńska była bolesnym skutkiem rywalizacji ówczesnego obozu rządzącego z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Kontestując raport komisji badania wypadków lotniczych, aż do usunięcia go z oficjalnych stron internetowych oraz powołując kolejny zespół do spraw zbadania przyczyn katastrofy obecnie rządzący podtrzymywali w dyskursie publicznym hipotezę o rzekomym zamachu. Nie można również zapominać o 96 miesięcznicach smoleńskich, które z uroczystości żałobnych przeradzały się manifestacje polityczne. Kluczową rolę odgrywał w nich sam powód, Jarosław Kaczyński, w płomiennych przemówieniach obiecując zwycięstwo i dojście do prawdy. Powszechnie znane pozostają wypowiedzi powoda, pana Jarosława Kaczyńskiego, o zdradzonych o świcie oraz lepszej i gorszej części narodu. To właśnie powód Jarosław Kaczyński i jego ugrupowanie polityczne kwestię przyczyn katastrofy smoleńskiej utrzymuje w dyskursie publicznym

- mówiła sędzia Weronika Klawonn w uzasadnieniu wyroku. Tak, to jest fragment uzasadnienia wyroku, choć wygląda bardziej na artykuł publicystyczny!

Przypomnijmy, że przesłuchanie Lecha Wałęsy w tym procesie przeprowadzone zostało w dość oryginalny sposób. Wałęsa sam wybierał sobie, na jaki temat będzie mówił więcej, a na jaki nic już nie powie.

Później okazało się, że sędzia Weronika Klawonn została w przeszłości sfotografowana w koszulce z napisem "Konstytucja" - takiej samej, w jakiej przechadza się ostatnio niemal bez przerwy sam Lech Wałęsa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trump grozi Unii Europejskiej nałożeniem ceł samochody importowane do USA

Zdjęcie ilustracyjne/Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Prezydent Donald Trump dzisiaj po spotkaniu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem ponownie zagroził nałożeniem dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do USA, jeżeli nie zawrze porozumienia handlowego z Europą.

Trump, który groził już rok temu, że podejmie takie kroki, powiedział dziennikarzom, że jego administracja rozważa obecnie nałożenie taryf na samochody z Unii Europejskiej.

W niedzielę upłynął termin, w którym ministerstwo handlu USA miało zdecydować, czy import aut lub części samochodowych zagraża bezpieczeństwu kraju. Utajniony raport w tej sprawie został już przekazany do Białego Domu.

Otwiera to Trumpowi drogę do ewentualnego nałożenia specjalnych ceł dotyczących towarów określonych w raporcie; prezydent ma na to 90 dni. Wcześniej Trump mówił o 25-procentowych stawkach na auta, co - w jego zamyśle - ma pomóc w zmniejszeniu deficytu handlowego USA oraz stworzeniu miejsc pracy w kraju.

W poniedziałek Komisja Europejska ostrzegła Stany Zjednoczone, że jakiekolwiek kroki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do tego kraju spotkają się z unijną reakcją. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że jeśli Waszyngton wprowadzi taryfy na produkcję motoryzacyjną z UE, państwa członkowskie wspólnie zastanowią się nad retorsjami.

Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uzgodnili w ubiegłym roku, że Waszyngton nie będzie na razie wprowadzał nowych taryf, a UE zobowiązała się do pewnych ustępstw na rzecz administracji Trumpa, w tym zwiększenia importu do Europy amerykańskiej soi.

Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlu, którzy spotkają się pod koniec tygodnia na nieformalnym posiedzeniu w Bukareszcie, mają dyskutować o tej kwestii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl