Ekomaniacy naciskają na ubezpieczycieli

/ unfriendcoal.com

  

Siedmiu dużych europejskich ubezpieczycieli ograniczyło ubezpieczanie projektów związanych z węglem, a 17 innych wycofało się z takich przedsięwzięć - wynika z danych koalicji ekologicznej Unfriend Coal. Organizacja wskazuje jednak, że z węgla nie wycofują się firmy z Azji, Australii i USA.

Swój raport i apel w tej dziedzinie kilka organizacji działających na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych przedstawiło podczas odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego COP24.

Podczas konferencji prasowej zatytułowanej "Dość ubezpieczania węgla" (Insuring Coal No More) wśród "wysoce kontrowersyjnych" - jak mówili ekolodzy - inwestycji węglowych wymieniono polską elektrownię Ostrołęka C (powstaje tam nowy blok węglowy o mocy tysiąca megawatów) i kopalnię Adani Carmichael w Australii.

"Te inwestycje powstaną tylko wtedy, jeśli znajdą się firmy gotowe je ubezpieczyć" - mówiła koordynatorka europejskiej części kampanii Unfriend Coal Lucie Pinson, oceniając, iż polityka ubezpieczycieli umożliwia rozwój sektora węglowego - od Polski po Australię - co zdaniem organizacji ekologicznych przyczynia się do nasilenia negatywnych zmian klimatycznych.

Ekolodzy wskazują, iż żaden z czołowych ubezpieczycieli z USA nie zobowiązał się dotąd do ograniczenia wsparcia dla węgla, piasków roponośnych (tar sands) i innych paliw kopalnych. Także ubezpieczyciele z regionu Azji i Pacyfiku wspierają paliwa kopalne.

W ocenie Lucie Pinson odejście od węgla największych i najbardziej renomowanych światowych ubezpieczycieli wzmacnia przekaz dotyczący tego, iż "przyszłość milionów ludzi zależy od wycofania się z węgla". Wyraziła nadzieję, że do nieubezpieczania węgla w krótkim czasie przyłączą się inni ubezpieczyciele, co w efekcie zahamuje realizację projektów węglowych - także w Polsce.

"Ostatnie przypadki wycofywania się z węgla największych ubezpieczycieli w UE to problem dla polskich spółek planujących rozwój infrastruktury węglowej, ale z drugiej szansa dla rozwoju energetyki odnawialnej"

- ocenił Kuba Gogolewski z polskiej Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Przyznał przy tym, że po wycofaniu się ubezpieczycieli europejskich węglowe projekty mogą ubezpieczać np. instytucje ze Stanów Zjednoczonych.

Ekolodzy krytykują budowę kopalni Adani Carmichael w Australii. Toby Thorpe z organizacji Australian Youth Climate Coalition ocenił, że planowane przez grupę Adani wydobycie węgla z kopalni Carmichael w stanie Queensland może wiązać się z "gigatonami" emisji dwutlenku węgla.

"Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że samodzielnie sfinansuje ten projekt - to jedyna opcja po tym, gdy wsparcia odmówiło jej 27 banków. Ubezpieczyciele muszą pójść śladem banków i otwarcie wykluczyć możliwość współpracy, która pozwoliłaby na powstanie i działanie kopalni"

- mówił Thorpe, podkreślając, że w kampanię przeciwko nowej kopalni węgla zaangażowana jest młodzież z całej Australii.

Organizacje pozarządowe wystosowały wspólny apel do ubezpieczycieli, m.in. z USA, by poszły śladem europejskich instytucji, wycofujących się ze wspierania projektów węglowych.

"Jeżeli wycofywanie się europejskich ubezpieczycieli z węgla potraktują ono jako szansę na zwiększenie swojego udziału w rynku, będziemy mogli zapomnieć o utrzymaniu wzrostu globalnej temperatury poniżej 1,5 st. C"

- ocenił dyrektor programu Klimat i Energia w organizacji Rainforest Action Network, Patrick McCully. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Radio ZET sprzedane. W tle transakcji „Agora”, skandynawski bank i miliarder George Soros

Zdjęcie ilustracyjne/Georg Soros / By Jeff Ooi - Photo taken by Jeff Ooi., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1467093

  

Agora poinformowała dzisiaj o zawarciu ze spółką SFS Ventures umowy. Jej przedmiotem jest zakup 100 proc. udziałów Eurozet, do którego należy m.in Radio Zet. Jak informują niektóre media, pośrednio właścicielem akcji obu nabywców Eurozet-u jest amerykański miliarder George Soros.

Agora podała, że transakcja nabycia 40 proc. udziałów w spółce Eurozet została sfinansowana w części ze środków własnych, a w kwocie 75 mln złotych z sublimitu kredytowego w rachunku bieżącym, który zostanie skonwertowany na kredyt nieodnawialny w DNB Bank Polska. Jedynym akcjonariuszem tego ostatniego jest skandynawski Bank DNB.

SFS Ventures i Agora podpisały ponadto "umowę wspólników", regulującą szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures, jako wspólnika większościowego, i Agorę, jako wspólnika mniejszościowego, oraz zasady współpracy tych podmiotów. Umowa wspólników przewiduje m.in. zobowiązania Agora i SFS Ventures do niezbywania udziałów Eurozet (lock-up).

W styczniu Agora podała, że wspólnie z czeską spółką SFS Ventures rozpoczęła negocjacje w sprawie potencjalnego nabycia udziałów w spółce Eurozet. Do grupy Eurozet należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września ub.r. działające pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live.

SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, a udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund (MDIF).

Jak informuje portal money.pl, Fundusz MDIF finansowo wspierany jest przez miliardera George'a Sorosa. Jego majątek wyceniany jest przez agencję Bloomberg na 7 mld dol. Daje mu to miejsce w trzeciej setce najbogatszych ludzi na świecie.

W komunikacie spółek na temat transakcji nazwisko amerykańskiego finansisty wprawdzie nie pada, ale pośrednio jest właścicielem akcji obu nabywców Radia Zet. Poza tym, zaangażowanie w wykup stacji sprawia, że Soros zainwestuje ok. 200 mln zł.

- informuje money.pl

O tym, kim jest George Soros, pisał Andreas von Rétyi - znany niemiecki politolog i publicysta, autor książki: „George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata”.

Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest megazagrożeniem dla świata. Tego świata, w którym żyjemy, który znamy, bowiem Soros wymyślił dla nas wszystkich świat inny, w jego mniemaniu lepszy, bo pozbawiony narodów, tradycji, religii, za to oparty na nieustannych spekulacjach gospodarczych, głównie walutowych, co uczyniło zeń miliardera"

- czytamy w książce Andreasa von Rétyi  

Autor dodaje, że Soros zajmuje się także kształtowaniem opinii na szeroką skalę, za pomocą mediów pozornie niezależnych, które mogą być co prawda niezależne od poszczególnych rządów, ale na pewno nie od imperium Sorosa.

[polecam:https://niezalezna.pl/251050-brytyjski-financial-times-wybral-czlowieka-roku-to-ofiara-nacjonalistow-george-soros][polecam:https://niezalezna.pl/221292-takie-sa-metody-george39a-sorosa-premier-wegier-wyjasnia-mechanizmy-dzialan-lewicowego-biznesmena]


Eurozet był wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere. Czeska firma przejęła Eurozet razem z aktywami radiowymi Lagardere w Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro. Transakcję ogłoszono w kwietniu 2018 roku, a w czerwcu zgodę na jej realizację w Polsce wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku grudnia 2018 r. portal wirtualnemedia. pl poinformował, że ofertę zakupu Eurozetu złożyła Grupa Fratria. Wśród potencjalnie zainteresowanych wymieniano także Agorę, ZPR Media i PMPG Polskie Media.

W połowie stycznia portal money.pl podał, że polski inwestor Zbigniew Jakubas chce kupić od Czech Media Invest Radio ZET.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap, money.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl