Upadek obyczajów

  

Intelektualiści całego świata załamują ręce nad upadkiem kultury politycznej i politycznych obyczajów. Coś w tym jest. Nie trzeba szczególnie interesować się sytuacją na świecie, by dostrzec, że politykę prowadzi się dziś pałką. W USA obie strony politycznej barykady ostrzeliwują się fake newsami.

Wielka Brytania w związku z brexitem znalazła się w dość absurdalnej sytuacji. We Francji płoną ulice i przedmieścia, a protesty społeczne zaczynają przypominać wszystkie uliczne rewolucje i kontrrewolucje, które wstrząsały tym krajem zwłaszcza w XVIII i XIX w. Nawet w Niemczech scena polityczna ulega dekompozycji na rzecz skrajnej prawicy i skrajnej lewicy. Skąd się to wszystko wzięło? Jedni mówią, że to bunt klasy średniej, inni – że jest to sztucznie podsycane przez Rosję, jeszcze inni, że to pochód strasznego populizmu. Ale praprzyczyna leży gdzie indziej. Skoro już dekady temu na Zachodzie rozmontowano i rozmyto obyczaje i moralność w życiu prywatnym, tylko kwestią czasu było to, kiedy przeniesie się to na sprawy publiczne. Skoro nie ma wspólnych wartości i punktów odniesienia, to pozostaje, jak w rozpadającym się małżeństwie, tylko nieufność i gniew.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts