"Skończą jak Ruch Palikota". Gryglas wymienia powody obecnego stanu Nowoczesnej

Nowoczesna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Wygląda na to, że Nowoczesna podzieli los Ruchu Palikota z poprzedniej kadencji, ale taka jest już chyba specyfika polskiej polityki - wschodzą gwiazdy, są one sezonowe i zaraz spadają - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl poseł Porozumienia - Zbigniew Gryglas. Polityk w październiku 2017 r. opuścił Nowoczesną.

Obserwuję to z dużego dystansu, bo Nowoczesna to dla mnie dość zamierzchła przeszłość. Patrzę na to jednak z dużym smutkiem, bo jakiś sentyment pozostał. Nowoczesna była spontanicznym ruchem, który przyciągnął wiele osób - powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl poseł Zbigniew Gryglas.

Zdaniem polityka Porozumienia było kilka spraw, które doprowadziły Nowoczesną do obecnego stanu.

Po pierwsze - kwestia finansowa. Błąd, który odebrał finansowanie to dla każdej partii jest poważny cios. Po drugie - Madera. Po trzecie - poważna, ideologiczna sprawa - pamiętna konwencja z maja ubiegłego roku, kiedy to partia bardzo skręciła w lewo, deklarując nowe projekty ustaw dotyczące związków partnerskich czy liberalizacji aborcji i wiele osób o poglądach centrowych czy lekko konserwatywnych, nie mogło takiego kierunku zaakceptować. Po czwarte - koalicja z PO. Nowoczesna powstała w kontrze do PO, więc część osób była zdezorientowana tym, co się dzieje. Kierunek "anty-PiS" nie wystarczy, trzeba mieć dla Polski propozycję - wymienił.

W ocenie Zbigniewa Gryglasa "wygląda na to, że Nowoczesna podzieli los Ruchu Palikota z poprzedniej kadencji, ale taka jest już chyba specyfika polskiej polityki - wschodzą gwiazdy, są one sezonowe i zaraz spadają".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl