Bardzo miło poznać JE [Jego Eminencję] Ambasadora RP przy Belgii p. Artura Orzechowskiego i wspólnie śpiewać kolędy! Dołączam się do życzeń p. Ambasadora, aby Polska była bezpieczna. Mam nadzieję, że bez zagrożenia, jakie ewidentnie stanowię, jest już o krok bliżej. Wesołych Świąt, rządowi RP również!

- napisała Kozłowska na Twitterze. I umieściła stosowne zdjęcie:

Impreza miała miejsce nie w ambasadzie RP (która jest terytorium Polski), lecz w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Nie zmienia to faktu, że postawa ambasadora jest skandaliczna... Trudno przypuszczać, by nie wiedział, kto to jest Kozłowska.

Przypomnijmy: Ludmiła Kozłowska jest objęta zakazem wjazdu do RP.  Ta obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS). 

Ostatnio Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi sprawdził, jak fundacja Kozłowskiej płaciła podatki w latach 2014-16. W wyniku kontroli okazało się środki wpłacane do fundacji przez firmę Kramka - przewodniczącego rady fundacji - Silk Road Biuro Analiz i Informacji mogą pochodzić z innych źródeł niż oficjalnie deklarowane.

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami fundacji większość środków wpłacanych do niej miała pochodzić od osób zasiadających we władzach Otwartego Dialogu lub od powiązanych z nimi osób i podmiotów. Kontrola wykazała, że lista darczyńców fundacji zawarta w oficjalnej dokumentacji nie odpowiadała rzeczywistości. Służby skarbowe ustaliły, że należąca do Kramka Silk Road, która wpłacała środki do fundacji, sama otrzymywała je od podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w wirtualnych biurach w Wielkiej Brytanii.

Krajowa Administracja Skarbowa sprawdziła te wpłaty na łącznie 1,27 mln dolarów i 64 tys. euro i ustaliła, że właścicielami przekazujących te środki firm były spółki zarejestrowane na Seszelach, Belize i w Panamie. Wśród nich są podmioty znajdujące się w dokumentacji dotyczącej tzw. afery Panama Papers – wynika z kontroli łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Krajowa Administracja Skarbowa jest zdania, że charakter transferów pieniężnych wskazuje, iż przekazywane środki pieniężne, których ostatecznym adresatem była fundacja, mogą mieć przestępcze pochodzenie.

Po wynikach kontroli skarbowej śledztwo wobec fundacji Otwarty Dialog podjęła ABW.

A teraz z prezes Otwartego Dialogu - niemogącej wjechać na Polski - bawi się uśmiechnięty ambasador RP w Belgii... Kim jest Marek Orzechowski? Pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych od 1994 r. Przeszedł przez wszystkie szczeble kariery, przez naczelnika Wydziału, po dyrektora (Departamentu Ameryki w latach 2008-2009 i Departamentu Polityki Europejskiej – od 2013 r.). Pracował na placówkach zagranicznych RP w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (szef sekcji politycznej Ambasady RP w Waszyngtonie w latach 2005-2007) i Brukseli (Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej od 2007 do 2008 r.). Był również wykładowcą Akademii Dyplomatycznej, aktywnie uczestnicząc w szkoleniu nowych kadr dyplomatycznych.