Portugalia zacieśnia więzy z Chinami

/ geralt

  

Rząd Portugalii zawarł 19 umów o współpracy w różnych dziedzinach z władzami Chińskiej Republiki Ludowej. Porozumienia parafowano w Lizbonie w ostatnim dniu wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Portugalii.

Xi spotkał się m.in. z premierem Antonio Costą, a także prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą. Prezydent Portugalii zgodził się z Xi, że relacje między obu krajami są obecnie "najlepsze w historii".

Niezależny ekonomista Miguel Monteiro zwrócił uwagę na rosnące w ostatnich latach inwestycje chińskich spółek państwowych w portugalską gospodarkę. Wskazał, że w obliczu poważnego kryzysu Lizbona musiała szukać poważnych inwestorów i “chińskie przedsięwzięcia były raczej nieuniknione”.

Innego zdania jest dziennik “Diario de Noticias”, według którego Portugalia zbyt odważnie oddała strategiczne części swej gospodarki w ręce Chin.

Sceptyczny wobec dalszego pogłębiania współpracy z komunistycznymi Chinami w strategicznych sektorach gospodarki jest czołowy hiszpański think tank Real Instituto Elcano (RIE). Jego eksperci uważają, że Portugalia poszła zbyt daleko m.in. w sprzedaży Pekinowi państwowych udziałów w spółkach produkujących i dystrybuujących energię elektryczną.

Jednym z najważniejszych wśród podpisanych porozumień między Lizboną a Pekinem jest umowa o współpracy w dziedzinie logistyki i rozbudowy portów. Kluczowym projektem są dalsze chińskie inwestycje w położonym na południe od Lizbony porcie w Sines.

Sines ma być jednym z głównych portów w Europie, odbierających dostawy towarów docierających z Chin przez poszerzany Kanał Panamski. W sąsiedztwie tego portugalskiego portu planowana jest budowa linii szybkiej kolei towarowej do Madrytu, która następnie połączy Półwysep Iberyjski z resztą Europy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ambasador USA w Polsce utarła nosa Tuskowi! O co poszło? Mosbacher postanowiła mu coś wyjaśnić

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Georgette Mosbacher w reakcji na słowa Donalda Tuska postanowiła udzielić mu przyspieszonej lekcji historii, geopolityki i dyplomacji w jednym. Wcześniej Tusk ostro krytykował działania polskiego rządu ws. konferencji bliskowschodniej.

Na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała, że „konferencja bliskowschodnia była wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej”. Podkreśliła też, że było to wydarzenie historyczne, a do swojego wpisu dołączyła hasztag, oznaczając w nim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

„#WarsawSummit był wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej. Polska powinna być doceniona za zgromadzenie przedstawicieli krajów z całego świata, którzy rozmawiali o promowaniu pokoju i bezpieczeństwa #BliskiWschod. To było historyczne wydarzenie #DonaldTusk”.
- napisała Mosbacher.

Wpis ambasador USA w Polsce to reakcja na słowa Donalda Tuska, który pytany w środę w TVN 24 o rezultaty ubiegłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie, ostro zaatakował polski rząd.

Nie wiem, jaka była intencja polskiego rządu, że zdecydował się tę usługę dla Waszyngtonu w Warszawie zrealizować. Usługę, tak, co do tego nie ma wątpliwości, interesu Polski tutaj nie widzę, może poza tym, że liczono na jakieś względy u prezydenta Trumpa w związku z tą usługą.
- mówił Tusk.

W organizowanej w dniach 13-14 lutego konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wzięli udział przedstawiciele ok. 60 krajów. Do Warszawy przyjechali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, a także kilku krajów arabskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl