Tak wyglądał Lech Wałęsa w oczekiwaniu na lot do Waszyngtonu. To wówczas pojawiły się spekulacje, czy podobnie były prezydent wystroi się na pogrzeb. 

Niestety - stało się. Wałęsa postanowił wykorzystać pogrzeb do manifestacji politycznej. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące, jak osoba, która według Rafała Trzaskowskiego "ma intelekt najwyższych lotów", maszeruje w koszulce "Konstytucja" wśród gości z całego świata. Problem w tym, że chyba nikt go nie rozpoznaje... A i żadnego języka obcego Wałęsa nie zna, by zagaić z kimś rozmowę.

(Wałęsę można dostrzec w środku kadru)


W Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie zakończyła się główna ceremonia żałobna po śmierci 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Herberta Walkera Busha.

Najważniejszym mówcą podczas uroczystości żałobnych w Waszyngtonie był 43. prezydent Stanów Zjednoczonych George Walker Bush, najstarszy syn zmarłego prezydenta. Podobnie jak inni przemawiający na ceremonii przytaczał wydarzenia z prywatnego i politycznego życia swojego ojca. Podkreślił, że były prezydent uczył godności, poczucia humoru i radości.

Nabożeństwo żałobne w neogotyckiej świątyni rozpoczęło się od wniesienia przez poczet sztandarowy amerykańskich sił zbrojnych w towarzystwie najbliższej rodziny trumny z ciałem byłego prezydenta.

W ceremonii w Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego udział wzięli obecny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump i wszyscy żyjący byli prezydenci USA. Wśród gości zagranicznych uczestniczących w uroczystościach znajdowali się prezydent Andrzej Duda.

Po uroczystościach w waszyngtońskiej katedrze trumna ze zwłokami byłego prezydenta zostanie przetransportowana do wojskowej bazy lotniczej w stanie Maryland (Joint Base Andrews). Dalsze uroczystości pogrzebowe odbędą się w Teksasie.

41 prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany w czwartek ok. godz. 17 czasu miejscowego (23 czasu polskiego) na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie obok swojej zmarłej w kwietniu br. żony Barbary Bush i córki Robin, która zmarła na białaczkę w 1953 r. w wieku zaledwie 3 lat.