Minister Ziobro krytykuje opozycję! "Nie zrobiła nic, a robi wszystko, by blokować reformy"

Zdjęcie ilustracyjne / By P. Tracz/ KPRM (P. Tracz/ Chancellery of the Prime Minister of Poland) - Flickr.com, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50004031

  

Dziś - w ramach podsumowania prac trzech lat rządów PiS - Ziobro podsumowuje działalność resortu sprawiedliwości. Jak podkreślił, opozycja robi wszystko, by zablokować reformę sądownictwa.

Sami siebie nazywali "nadzwyczajną kastą"

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że zmiany przeprowadzane przez jego ministerstwo są związane "z bitwą, która toczy się" o reformę wymiaru sprawiedliwości. "Ta reforma jeszcze w życie nie weszła, weszły wyłącznie jej pojedyncze elementy" - wskazał Ziobro.

Ocenił, że "materia jest bardzo oporna i budzi ogromny sprzeciw części środowiska sędziów - zwłaszcza tej, która poprzednio miała ogromną sferę przywilejów". "Tych, którzy sami siebie nazwali nadzwyczajną kastą" - podkreślił minister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że również opozycja - która jego zdaniem "nie zrobiła nic za swoich rządów w Polsce, aby poprawić funkcjonowanie sądownictwa", teraz "robi wszystko - na gruncie krajowym, parlamentarnym, jak i na gruncie europejskim - aby zablokować i uniemożliwić zrealizowanie w całości reformy".

Ziobro przekonywał, że o reformie - jej skutkach i efektach - można dopiero mówić w perspektywie wprowadzenia całości zmiany.

Pasmo sukcesów

Podsumowując trzy lata działalności Ministerstwa Sprawiedliwości pod rządami PiS, Ziobro ocenił, że sukcesem okazało się m.in. powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, która - jak powiedział - "każdego dnia podejmuje bardzo ważne decyzje przywracające elementarne poczucie sprawiedliwości".

Ponadto - jak mówił - resort "zrobił bardzo wiele" w celu walki z lichwą. Zapowiedział, że wkrótce zostaną zakończone prace nad projektem ustawy regulującej tę kwestię. Szef MS przypomniał też, że w styczniu w życie wejdą nowe przepisy, które, jak powiedział, mają "ucywilizować pracę komorników zgodnie z oczekiwaniami opinii publicznej". W ostatnich latach - dodał Ziobro - podwyższono kary dla gwałcicieli, rozszerzono granice obrony koniecznej, wprowadzono też zmiany służące walce z drobnymi kradzieżami, a także podwyższono kary za bestialstwo wobec zwierząt.

Ziobro podkreślił też, że wprowadzono "fundamentalne zmiany, które przyczyniły się do (...) zahamowania wypływania VAT-u z budżetu państwa", rozwiązania służące ochronie dzieci przed przemocą, a także zwiększono ściągalność alimentów. Minister przypomniał ponadto o uruchomieniu rejestru pedofilów, co - w jego ocenie - okazało się sukcesem, mimo że na początku pomysł ten był oceniany jako kontrowersyjny.

Koniec z odbieraniem dzieci

"Ponadto program pracy dla więźniów. W wyniku działań, jakie podjął wiceminister Patryk Jaki o 100 procent zwiększyła się liczba pracujących więźniów. To jest z korzyścią dla ich resocjalizacji, ale też zmniejsza koszty odbycia kary pozbawienia wolności" - zaznaczył minister.

Jako sukces resortu sprawiedliwości Ziobro wymienił także ograniczenie wydawania dzieci za granicę. "Tutaj został przygotowany cały zestaw ustaw. Rozwiązania te istotnie poprawiają ochronę nad polskimi dziećmi, które są lub były wydawane za granicę" - podkreślił.

"Koniec z odbieraniem dzieci za biedę. To też jest ustawa, która na początku rządów została przygotowana i ukróciła pewien proceder związany z odbieraniem dzieci z uwagi na trudną sytuację materialną rodziców" - dodał Ziobro.

Jak wskazał, ministerstwo wprowadziło też "szereg zmian w obszarze informatyzacji, które ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorstwom"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

UE gotowa opóźnić brexit?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/TeroVesalainen

  

Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu - podał "The Sunday Times".

Jak ujawniają źródła dyplomatyczne, opóźnienie miałoby być "ruchome", co oznacza, że Wielka Brytania może wyjść z UE wcześniej - 1 lub 15 listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa zostanie ratyfikowana przed końcem najbliższego tygodnia.

Żadna decyzja nie zostanie podjęta, dopóki państwa UE nie ocenią szans na przyjęcie przez parlament porozumienia o warunkach wyjścia, czyli na pewno nie zapadnie przed wtorkiem. Natomiast jeśli Johnson będzie miał poważne kłopoty z przyjęciem umowy w Izbie Gmin lub jeśli posłowie wymuszą drugie referendum, wówczas kraje UE, a zwłaszcza Niemcy, będą naciskać na dłuższe przesunięcie, być może do czerwca przyszłego roku - podaje "The Sunday Times".

Cytowany przez gazetę Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu i jeden z najważniejszych polityków chadeckiej partii CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel, opowiada się za dłuższym opóźnieniem. "Rada Europejska powinna teraz zdecydować o ostatnim, długim opóźnieniu, dając Wielkiej Brytanii czas na przygotowanie się do wszystkich możliwych rozwiązań, w tym drugiego referendum" - powiedział.

Antti Rinne, premier Finlandii, która sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, będzie współpracował z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w celu przeprowadzenia w ciągu najbliższych kilku dni konsultacji z unijnymi rządami. On również powiedział, że zapewnienie dodatkowego czasu Wielkiej Brytanii jest sensowne.

Według źródeł dyplomatycznych najbardziej prawdopodobną opcją jest podjęcie decyzji, że trzymiesięczne opóźnienie brexitu, zgodnie z tzw. ustawą Benna, do 31 stycznia 2020 roku, jest czysto "technicznym przedłużeniem". Taka decyzja może nawet nie wymagać od przywódców UE zorganizowania dodatkowego szczytu w poniedziałek 28 października i mogłaby zostać uzgodniona w drodze wymiany listów ambasadorów w Brukseli - pisze "The Sunday Times".

UE będzie musiała natomiast zorganizować nadzwyczajny szczyt, jeśli konieczne będzie przesunięcie brexitu poza 31 stycznia 2020 roku, gdyby porozumienie utknęło w Izbie Gmin lub deputowani odrzucili je, nie podejmując decyzji w sprawie nowego referendum ani nie odwołując wniosku o wyjście z UE.

Jak podkreśla "The Sunday Times", głównym pytaniem dla UE, a zwłaszcza dla Francji, byłby "cel" kolejnego długiego opóźnienia. Amelie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich, powiedziała gazecie "Journal du Dimanche", że "niepewność polityczna" musi się skończyć. "Powinniśmy przestać wierzyć, że w interesie wszystkich leży wstrzymanie wszystkiego na sześć miesięcy, a potem wszystko będzie lepiej" - powiedziała minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl