Wielkopolski samorząd jest gospodarzem rocznicowych obchodów. Główne uroczystości odbędą się 27 grudnia w Poznaniu.

Księga pamiątkowa będzie dostępna w holu urzędu do 16 lutego 2019 r. Jak podkreśliła rzeczniczka marszałka województwa Anna Parzyńska–Paschke, można w niej umieszczać osobiste refleksje, podziękowania dla zwycięzców sprzed 100 lat oraz wspomnienia o bliskich, którzy wywalczyli wolność.

Inauguracyjny wpis w księdze zamieścił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"Powstanie Wielkopolskie mówi wiele o nas, Wielkopolanach i Polakach w jednym. Pokazuje wartości, które były dla nas ważne i które mimo upływu stu lat pozostają niezmienne. To rzetelność, pracowitość, zaradność, umiejętność planowania. Nadrzędne było jednak pragnienie wolności! Bo… Wolność liczy się w każdym wieku!"

– napisał Woźniak.

Marszałek przypomniał też we wpisie, że "z szacunku dla oddolnych działań, z roku na rok coraz liczniejszych, obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przebiegają pod symbolicznym patronatem Rodzin Powstańczych".

28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.