W tym domu Rejewski złamał Enigmę

Tablica upamiętniająca Mariana Rejewskiego / fot. MŁ

  

Na warszawskim Żoliborzu odsłonięta dziś została tablica poświęcona pamięci Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, który złamał szyfr niemieckiej Enigmy. W uroczystości wzięła udział córka Rejewskiego Janina Sylwestrzak, autor książki o Enigmie Marek Grajek oraz żoliborzanie i młodzież z kilku szkół warszawskich.

W 1932 roku Marian Rejewski wynajmował pokój na Placu Inwalidów w Warszawie. Właśnie tu złamał szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny, uznawanej za niepokonaną. Stworzył też podstawy kryptologii matematycznej.

Jeżeli ktokolwiek z Polaków miał wpływ na przebieg II wojny światowej to był nim napewno Marian Rejewski. Geniusz tego człowieka przyniósł trudne do przecenienia owoce. My żoliborzanie jesteśmy dumni, że Marian Rejewski mieszkał i pracował pośród nas.

– powiedział prowadzący uroczystość.

Wspominając postać Mariana Rejewskiego, stajemy przed jednym z największych i zarazem najbardziej nietypowych polskich zwycięstw. (…) Był bohaterem i współtwórcą triumfu, którego znaczenie dla losów świata przewyższa nawet największe i najbardziej sławne triumfy polskiego oręża. Dokonał tego nie trzymając w ręku broni, a jedynie własne pióro. Źródłem siły nie była odwaga na polu bitwy, lecz jedna z najbardziej abstrakcyjnych gałęzi matematyki. Jego triumf przyniósł światu dużo więcej dobra niż wszystkie zwycięstwa militarne na rzecz których zresztą Rejewski pracował. Złamanie szyfru Enigmy przyczyniło się do skrócenia II wojny światowej od 2 do 3 lat i tym samym oszczędziło istnienia kilkudziesięciu milionów ludzi. Pokłosie jego sukcesu służy nam nadal, bowiem kryptologia matematyczna, której był współtwórcą, chroni nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

– opowiadał zebranym znawca tematu Marek Grajek.

Jestem wzruszona, że tak duża grupa młodych ludzi tu przyszła. To jest to miejsce, w którym młody 27-letni człowiek, dokonał tak ważnej rzeczy, dzięki której tak wiele ludzi ocalało.

– dodała Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego.

Tablica Mariana Rejewskiego jest kolejną z cyklu „Szlakiem żoliborskich tradycji”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dzielnicowi uratowali życie 42-latki

/ policja.pl

  

Asp. Michał Kleszcz i mł. asp. Grzegorz Galar uratowali życie 42-letniej mieszkanki powiatu brzeskiego. Policjanci dwukrotnie przywrócili funkcje życiowe nieprzytomnej kobiecie, której serce się zatrzymało. Dzięki ich natychmiastowej reakcji, kobieta została przewieziona do szpitala i znajduje się pod opieką lekarzy.

20 lutego, około godz. 9:30 dzielnicowi gminy Skarbimierz realizowali zadania w rejonie gimnazjum w Skarbimierzu Osiedle. Wówczas na parkingu zauważyli kobietę, która udzielała pomocy osobie siedzącej w samochodzie.

Asp. Michał Kleszcz i mł. asp. Grzegorz Galar natychmiast tam podjechali. W pojeździe zauważyli nieprzytomną kobietę, która nie oddychała, a tętno nie było wyczuwalne. Dzielnicowi powiadomili służby ratownicze i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po kilku minutach policjanci przywrócili funkcje życiowe 42-latki. Poszkodowaną okryli kocem i do przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego monitorowali jej funkcje życiowe. W tym czasie drugi raz serce poszkodowanej się zatrzymało. Funkcjonariusze po kolejnym cyklu resuscytacji ponownie przywrócili funkcje krążeniowo-oddechowe u 42-latki.

Policjanci przekazali kobietę pod opiekę ratowników, którzy przetransportowali ją do szpitala, a tam udzielono jej pomocy lekarskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: opolska.policja.gov.pl

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl