Gliński: oferta muzeów "imponująca"

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

Oferta muzeów przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości jest imponująca - podkreślił w Poznaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier był gościem spotkania dyrektorów muzeów z całego kraju.

Do Poznania na trzydniowe, cykliczne spotkanie przyjechali przedstawiciele instytucji prowadzonych lub współprowadzonych przez resort kultury. Jak podkreślają organizatorzy, zjazd jest okazją do podsumowania działań placówek muzealnych w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, który był gościem wydarzenia, podziękował dyrektorom muzeów za ich pracę - nie tylko tą związaną z jubileuszowymi obchodami.

"Chciałem przede wszystkim państwu podziękować za to, co robicie, jak polskie muzea wyglądają, jak te instytucje są prowadzone. Możemy chyba z dumą powiedzieć, że polska kultura doskonale się rozwija m.in. także dzięki funkcjonowaniu instytucji, które państwo prowadzicie. Ten szczególny rok był tego też szczególnym dowodem"

- powiedział.

Jak podkreślił, w ciągu ostatnich miesięcy muzea były gospodarzami "wielu wspaniałych inicjatyw związanych z rocznicą niepodległości".

"Bardzo za to dziękuję, bo ta oferta po prostu jest imponująca. Gdy mnie często próbowano podpytywać, był taki moment, kiedy w ogóle kwestionowano to, czy Polska obchodzi w sposób godny tę rocznicę i co po niej zostanie, to m.in. właśnie mówiliśmy, że zostanie to wszystko, co jest stworzone przez nasze instytucje"

- powiedział.

"Te wspaniałe wystawy to nie tylko zmiana społeczna polegająca na kontakcie z tą wspaniałą sztuką, ale to także dorobek w postaci chociażby katalogów, filmów dokumentalnych i wielu innych rzeczy, które są takim dodatkowym impulsem dla państwa codziennej pracy”

– dodał.

Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, które jest gospodarzem spotkania dyrektorów muzeów, powiedziała, że organizowane cyklicznie zjazdy służą wymianie doświadczeń i podsumowaniu pracy placówek w minionych miesiącach.

"Ten zjazd jest zjazdem szczególnym, ponieważ przypada w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym również ministerstwo podsumowuje ten rok: co muzea w tym czasie zrobiły, jakie inicjatywy zostały podjęte, z jakimi efektami i jaki jest odbiór społeczny tej wielkiej rocznicy”

- powiedziała.

Sobocińska podkreśliła, że placówki muzealne także w przyszłym roku czeka szereg ważnych rocznic. "To będzie znów rok szczególny, bo będą przecież okrągłe rocznice wybuchu II wojny światowej, wybuchu powstania warszawskiego oraz pierwszej, tej chyba najbardziej dla Polaków znaczącej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II” – powiedziała.

W trakcie spotkania minister Gliński wręczył dotychczasowemu dyrektorowi Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciechowi Suchockiemu przyznany przez prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich dniach prof. Suchocki przeszedł po 18 latach pracy na stanowisku dyrektora na emeryturę. Zastąpił go dotychczasowy zastępca ds. naukowych Adam Soćko.

Minister Gliński podkreślił, że prof. Suchocki, prowadząc przez lata dziewięciooddziałowe Muzeum Narodowe w Poznaniu, doprowadził m.in. do gruntownego remontu sal ekspozycyjnych starego gmachu oraz podjął istotne inwestycje, m.in. dwuetapową rewitalizację zespołu pałacowego w Rogalinie oraz rozbudowę, remont i stworzenie nowej ekspozycji w Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła. Łącznie, pod dyrekcją Suchockiego, w MNP zorganizowanych zostało ponad 280 wystaw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl