NATO wysyła Rosji mocny sygnał. Minister Czaputowicz ujawnia kulisy spotkania w kwaterze głównej

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że zebrani w kwaterze głównej NATO ministrowie spraw zagranicznych skierowali do Rosji stanowcze wezwanie do powrotu na drogę przestrzegania traktatu INF oraz zaprzestania rozwoju broni zakazanej przez ten układ i rozbrojenia w tym zakresie.

Władimir Putin
kremlin.ru

Minister Czaputowicz uczestniczy w kwaterze głównej NATO w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na konferencji prasowej szef polskiego MSZ poinformował dziennikarzy, że podczas spotkania jednym z ważnych tematów były stosunki transatlantyckie.

W zasadzie dyskusja toczyła się wokół traktatu INF o broni średniego zasięgu.
- doprecyzował minister.

Jak tłumaczył, mamy taką sytuację, że Rosja nie przestrzega tego traktatu i rozwija zakazane przez ten układ rodzaje broni.
 

Natomiast Stany Zjednoczone cały czas przestrzegały tego traktatu.
- zwraca uwagę szef polskiego MSZ.

Czaputowicz relacjonował, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował o decyzji USA, z którą zgodził się Sojusz.Wezwaliśmy Rosję do powrócenia na drogę przestrzegania traktatu, zaprzestania rozwoju tego rodzaju broni zakazanej przez traktat i rozbrojenia w tym zakresie. Jeśli do tego nie dojdzie za 60 dni, Stany Zjednoczone zapowiedziały wypowiedzenie tego traktatu.
- podkreślił minister.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że stanowisko Waszyngtonu „zostało to przyjęte ze zrozumieniem”.

Polska rozumie stanowisko Stanów Zjednoczonych, w zasadzie popiera je, bo nie może być sytuacji, że jedna ze stron przestrzega porozumienie, a druga nie; wówczas daje to jej przewagę.
- powiedział szef MSZ.
 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#MSZ #dyplomacja #USA #Rosja #NATO #zbrojenia #traktat INF

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo