Spektakl o Wyspiańskim - wkrótce premiera

/ teatrwkrakowie.pl

  

O chęci bycia nieśmiertelnym - z perspektywna y dziecka, jak i dorosłego artysty - opowiada spektakl pt. "Kwiat paproci" w reżyserii Jakuba Krofty, którego premiera odbędzie się w czwartek w krakowskim Teatrze im. Słowackiego. Sztukę oparto na motywach z życia i twórczości Wyspiańskiego.

O chęci bycia nieśmiertelnym w spektaklu "Kwiat paproci" opowiadają dwaj Wyspiańscy - dorosły artysta oraz dziecko, które uosabiać będzie animowana przez trzech aktorów lalka.

Obaj poszukiwać będą odpowiedzi na to, czym owa nieśmiertelność jest. "Dla każdego z tych bohaterów jest ona czymś innym. Dla dorosłego Stanisława Wyspiańskiego to jest sztuka - nieśmiertelność osiągnie dzięki temu, że stanie się sławny, a mały Staś odbiera ją jeden do jednego" - mówiła dziennikarzom podczas próby medialnej autorka tekstu do "Kwiatu paproci" Maria Wojtyszko.

Akcja sztuki - dzięki wykorzystaniu sceny obrotowej - rozgrywać się będzie na styku dwóch światów. "Jeden z nich jest rzeczywisty, z epoki i czasu, kiedy żył Wyspiański, w którym jesteśmy świadkami ważnych momentów, a drugi to świat bajkowy, który istnieje w jego głowie" - mówił reżyser spektaklu Jakub Krofta. Jak dodał, sztuka opowiada właśnie o zderzeniu obu płaszczyzn.

Twórcy - pytani o to, czy sztuka atrakcyjna będzie zarówno dla małych, jak i dla dorosłych widzów - podkreślają, że jest to spektakl familijny, i każdy z odbiorców znajdzie w nim coś dla siebie. "To zawsze jest duże wyzwanie, ale ja wierzę w teatr skierowany pod wszystkie adresy wiekowe, w teatr dla widza od lat trzech do stu. O to nam chodzi - żeby przemówić do najszerszego grona" - mówił Krofta.

Z kolei Wojtyszko wyraziła nadzieję, że widzowi dorosłemu ten spektakl "da trochę ubawu". "Ja, pisząc ten tekst, dosyć dobrze bawiłam się kodami kulturowymi, które my, dorośli, znamy" - powiedziała.

W spektaklu zagrają m.in. Lidia Bogaczówna, Dorota Godzic, Karolina Kamińska, Anna Tomaszewska oraz Daniel Malchar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Chciał uniknąć kary za jazdę po alkoholu, odpowie za korupcję

/ policja.pl

  

Policjanci z prudnickiej drogówki zatrzymali 51-latka kierującego pod wpływem alkoholu motorowerem. Chcąc uniknąć kary, mężczyzna próbował przekupić policjantów. Teraz grozi mu nawet dziesięć lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w powiecie prudnickim.

Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej w Prudniku, uwagę funkcjonariuszy ruchu drogowego zwrócił mężczyzna jadący motorowerem, który miał problem z utrzymaniem prostego kierunku jazdy. Kierowcę zatrzymano. W wydychanym przez niego powietrzu alkomat wskazał ponad trzy promile alkoholu, a podczas sprawdzania policyjnej bazy danych okazało się, że mężczyzna niedawno był już karany za jazdę w stanie nietrzeźwym. Chcąc uniknąć kary, kierowca próbował przekupić policjantów oferując im dwieście euro łapówki.

Teraz 51 letni mieszkaniec gminy Biała odpowie nie tylko za jazdę po pijanemu w warunkach recydywy, ale również za próbę korupcji, za co grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl