Doigrali się! Po obrzydliwej fali hejtu na radnego Kałużę są wnioski o ukaranie posłów

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Sylvar/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Monika Rosa i Adam Szłapka z Nowoczesnej doigrali się! Po fali hejtu, jaka wylała się na Wojciecha Kałużę, śląskiego radnego, do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej złożono wniosek o ukaranie dwójki parlamentarzystów. Powodem - publiczne znieważanie radnego Kałuży i podżeganie do nienawiści wobec niego i jego rodziny.

Wniosek do Komisji złożyła poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krystyna Pawłowicz. O swojej decyzji poinformowała na Twitterze. 

Wojciech Kałuża dostał się do sejmiku woj. śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej, a następnie przystąpił do programowego porozumienia prawicy. Porozumienie programowe PiS z Kałużą umożliwiło PiS-owi stworzenie zarządu województwa – Kałuża został jego wicemarszałkiem.

24 listopada pod hasłem „Kałuża, oddaj mandat” manifestowało w Żorach (Śląskie) ponad 300 osób, które czują się oszukane przejściem Kałuży, radnego Sejmiku Woj. Śląskiego, z Koalicji Obywatelskiej do PiS.

Na wiecu w Żorach, skąd pochodzi Kałuża i gdzie działał dotąd w samorządzie, była obecna m.in. szefowa śląskich struktur Nowoczesnej posłanka Monika Rosa. „Kałuża okradł wyborców z wiary, z nadziei, że polityka może być inna, że zmienimy ten kraj (…). Tyle wiemy o nas, ile nas sprawdzono. Kałuża nie zdał tego sprawdzianu; jest mi wstyd, jest mi przykro” – mówiła Rosa, nazywając nowego wicemarszałka województwa „ciulem”.

25 listopada Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka pytany w Polsat News o tę manifestację podkreślił, że uważa radnego Kałużę za "zdrajcę, który oszukał ludzi". "Ja jestem Wielkopolaninem i mam bardzo wielki szacunek do Ślązaków, to są ludzie solidni, honorowi i dotrzymują słowa. I będę to za nimi powtarzał: Kałuża, ty nie jesteś Ślązok, ty jesteś po prostu ciul, ty oszukałeś ludzi, ty jesteś zdrajca - powiedział Szłapka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Państwa V4 chcą Albanii i Macedonii Płn. w Unii Europejskiej. "Ich włączenie leży w naszym interesie"

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Lars_Nissen_Photoart/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Szefowie dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) dziś w Pradze poparli rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Płn. Jak powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, „chcemy utrzymać proeuropejską orientację tych państw".

Minister w przyszłym tygodniu odwiedzi oba te kraje wraz z szefami dyplomacji Łotwy i Litwy.

"Chcemy przekazać nasze poparcie dla społeczeństw w tych państwach" - powiedział Czaputowicz. Dodał, że Unia Europejska powinna wywiązać się ze swoich zobowiązań. Jego zdaniem kraje V4, którą obok Polski tworzą Czechy, Słowacja i Węgry, wspierają proces rozszerzenia Unii o kraje Bałkanów Zachodnich.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że uczestniczący w spotkaniu z partnerami z Bałkanów Zachodnich w Pradze komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi, uznał, że Albania i Macedonia Północna poczyniły postępy w demokratyzacji systemu politycznego i zasługują na rozpoczęcie rozmów.

"Kraje Bałkanów Zachodnich są otoczone państwami członkowskimi UE i w naszym interesie strategicznym jest włączenie tego regionu do Unii" – powiedział Varhelyi dziennikarzom.

Przypomniał, że Komisja Europejska zaproponowała nowy sposób prowadzenia negocjacji, zgodnie z którym proces przyjmowania nowego państwa do UE będzie można przerwać, jeżeli przestanie ono spełniać wymagane kryteria. Z drugiej strony UE powinna wywiązać się z zobowiązań i jeżeli jakiś kraj spełni wszystkie wymagane warunki i dokona tego w sposób nieodwołalny, to powinna towarzyszyć temu perspektywa członkostwa - ocenił Czaputowicz.

"Mam nadzieję, że ta nowa metodologia doprowadzi do odblokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią w marcu" – powiedział Czaputowicz, nawiązując do planowanego szczytu unijnego, który odbędzie się 26 i 27 marca.

Minister powiedział też, że podczas spotkania w Pradze nie dyskutowano o rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa w państwach europejskich. "Oczywiście jesteśmy świadomi, jaka jest sytuacja" - zaznaczył.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts