Wschód w przebudowie

fot.Fotolia

  

Pięć wojewódzkich miast Polski Wschodniej stawia na poprawę infrastruktury komunikacyjnej w obrębie aglomeracji. W realizacji celu pomaga finansowe wsparcie dla projektów, które sięga do 85 proc. wydatków.

Dofinansowanie otrzymują inwestycje, które zakładają zakup niskoemisyjnego, ekologicznego taboru oraz wdrożenie systemów telematycznych, pomocnych w zrównoważonym i efektywnym zarządzaniu sieciami komunikacji miejskiej.

Nowe plany transportowe realizują: Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn, Rzeszów. Po ich zakończeniu skróci się czas podróży komunikacją miejską: autobusową, trolejbusową, tramwajową, ruch w centrum stanie się bardziej płynny, zintegrowane zostaną ekologiczne formy transportu oraz powiązany zostanie transport publiczny z komunikacją pieszą, rowerową i samochodową. Pojazdy muszą oczywiście być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną też mają nowe połączenia – tam, gdzie ich dotąd nie było.

Poprzez rozwój transportu miejskiego zwiększy się dostępność miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych dla podróżnych poprzez rozwój transportu miejskiego. Poprawi się też komunikacja z siecią dróg krajowych, dzięki czemu miasta zyskają jako istotne rynki pracy. Poza tym wsparcie finansowe projektów przyczyni się również do podniesienia konkurencyjności i ożywienia przedsiębiorczości w makroregionie.

Miasta chcą zbudować bądź przebudować drogi krajowe lub wojewódzkie. Dla przykładu jedną z ukończonych już budów jest nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 764 w Kielcach na odcinku od skrzyżowania ul. Tarnowskiej z ul. Wapiennikową (droga krajowa nr 73) do Ronda Czwartaków. Inwestycja kosztowała blisko 44 mln zł, z czego dofinansowanie sięgnęło 34,4 mln zł. W efekcie trasa i czas przejazdu skróciły się, a dzięki temu zmniejszyło się zużycie paliw i emisja gazów cieplarnianych. Podobny efekt osiągnąć chce Lublin m.in. kupując 15 sztuk trolejbusów i dobudowując brakującą trakcję. Aby ułatwić życie pasażerom, miasto postanowiło też zainstalować system informacji przystankowej w ciągu ul. Jana Pawła II, w tym m.in. tablice dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z włączeniem ich do obecnie użytkowanego systemu.

Olsztyn za prawie 42 mln zł (35,5 mln zł to dofinansowanie) rozbudowuje drogę wojewódzką nr 598 na odcinku od granicy miasta do budowanego w ramach południowej obwodnicy Olsztyna węzła Jaroty. Rzeszów natomiast dzięki nowej inwestycji połączy bezpośrednio drogę wojewódzką nr 869 z ekspresówką S19. Ostatnie z miast – Białystok przebudowuje fragment obwodnicy, dzięki czemu usprawni ruch w południowej części miasta, co usprawni komunikację wewnątrz miasta i rozładuje ruch na wylotówkach.

Wszystkie te inwestycje nie tylko poprawiają warunki podróży i bezpieczeństwo użytkowników dróg, ale też służą środowisku i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PARP

Wczytuję komentarze...

Szczęśliwy finał poszukiwań

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Dzięki szybkiemu zawiadomieniu o zaginięciu osoby, jeszcze tego samego dnia służby pracujące w terenie odnalazły zaginionego.

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód zostali powiadomieni przez mieszkankę Tarnowa, o zaginięciu jej 36-letniego syna. Z przekazanej przez kobietę informacji wynikało, że po rodzinnej kłótni syn opuścił mieszkanie, a pozostawiony w domu list wskazywał, że jest w kiepskiej kondycji psychicznej i może dojść do najgorszego.

Z zawiadomienia kobiety wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek około godziny 21.00 i od tej pory nie dał znaku życia. Istniało przypuszczenie, że może się udać pociągiem w nieznanym nikomu kierunku.
Po przyjęciu zgłoszenia policjanci rozpoczęli natychmiast poszukiwania
, sprawdzając m.in. teren tarnowskiego dworca, gdzie okazywali zdjęcie zaginionego pracownikom Polskich Kolei Państwowych.

Okazało się, że było to dobre posunięcie, bo kilka godzin później jeden z pracowników ochrony dworca zauważył na peronie mężczyznę, do złudzenia przypominającego osobę ze zdjęcia. Dzielnicowi z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum potwierdzili, że jest to zaginiony 36-latek, o czym powiadomili zdenerwowaną matkę.

Tym razem pomoc przyszła na czas i miejmy nadzieję, że nieporozumienia zostaną szybko wyjaśnione.

"Pamiętajmy, kiedy istnieje zagrożenia życia lub zdrowia osoby, nie wahajmy się i czym prędzej zgłośmy ten fakt na policję. W takich przypadkach czas ma wielkie znaczenie" - przypomina policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl