Święta poza domem. Przepłacamy za... atmosferę

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/jill111

  

Kilkunastometrowe choinki, rozświetlone ulice, zapach pierników i grzańca na jarmarkach oraz gromkie Mikołajowe HO-HO-HO. Polskie miasta stroją się świątecznie. I słusznie, bo jak wynika z raportu portalu Noclegi.pl Polacy coraz chętniej wyjeżdżają z domu na święta, ale chcą, żeby na wyjeździe było… jak w domu. Za atmosferę są gotowi płacić ekstra.

W tym roku znów więcej Polaków wyjedzie na święta. Od trzech lat każdego roku liczba rezerwacji w tym okresie rośnie o około 15%.

Można mówić o stałym trendzie – mówi Grzegorz Kołodziej z Noclegi.pl.

A że z zimą i gwiazdką Polakom kojarzą się przede wszystkim góry i Zakopane, to ponad jedna trzecia wszystkich zapytań o rezerwacje na święta dotyczy właśnie zimowej stolicy Polski 

– wyjaśnia.

I chociaż ceny na Boże Narodzenie i sylwestra rosną tu nawet dwu-trzykrotnie, to i tak trudno o wolne miejsce. Nieustająco popularny jest również Karpacz. Co dziewiąty poszukiwacz gwiazdkowego noclegu chce spędzić święta właśnie u podnóża majestatycznej Śnieżki. Sporym wzięciem cieszą się też Białka Tatrzańska i Szklarska Poręba.

Jednak same widoki i śnieżne atrakcje to dla kochających tradycję Polaków za mało. Potrzebna jest też domowa atmosfera. Dlatego na czas świąt chętniej wybieramy kwatery prywatne (co trzecia rezerwacja), niż nowoczesne apartamenty czy hotele (po 7% wszystkich rezerwacji).

Właściciele obiektów zalewani są teraz przez prośby i specjalne życzenia – mówi Kołodziej. – Rezerwujący proszą najczęściej o wigilijne potrawy i gwiazdkowy wystrój, chcą zamówić wizytę Mikołaja, pytają o możliwość wspólnego ubierania choinki czy śpiewania kolęd

– wylicza ekspert portalu Noclegi.pl i podkreśla, że większość takich próśb udaje się spełnić. Hotelarze często przygotowują kuligi z ogniskiem, a zdarza się, że i transport na pasterkę do pobliskiego kościoła. Pojawiają się też pytania o jasełka czy bożonarodzeniowe jarmarki. I faktycznie coraz więcej miejscowości turystycznych decyduje się na organizację kiermaszów z lokalnymi produktami czy przysmakami. Popularne kurorty górskie idą jeszcze dalej, proponując turystom efektowne dekoracje i iluminacje świąteczne.

Zakopane, Karpacz, czy Krynica rywalizują o gości nie tylko między sobą, ale też z zagranicznymi kurortami, dlatego ich gwiazdkowa oprawa musi robić wrażenie, gwarantować wyjątkową świąteczną atmosferę i piękną scenografię dla zimowych spacerów oraz pamiątkowych zdjęć

– mówi Miłosz Korzeniowski z firmy Multidekor, która odpowiada za tegoroczną świąteczną metamorfozę tych górskich miejscowości, ale również Warszawy, Łodzi czy Krakowa.

Najlepiej jeśli zimowa iluminacja jest szyta na miarę i wpasowuje się w lokalny koloryt. Stąd na przykład zaprojektowane przez nas świetlne postaci górali na Gubałówce czy stylizowane krynickie sanie i ledowa pijałka w Krynicy 

– wyjaśnia.

Coraz częściej święta w górach dają możliwość wieczornego wędrowania finezyjnie rozświetlonymi ulicami, fotografowania się przy gigantycznych bombkach, świetlnych rzeźbach czy kilkunastometrowych choinkach.

 

„Wszystko to sprawia, że na wyjeździe poczuć możemy magię prawdziwie rodzinnych świąt, tyle że bez sprzątania i godzin spędzonych na kuchennych przygotowaniach” - podsumowuje Grzegorz Kołodziej i dodaje, że średnia wartość rezerwacji w Polsce na święta to 1482 złote.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

"To ogromny sukces ABW"

zdjęcie ilustracyjne / abw.gov.pl

  

Przedstawione komisji ds. służb specjalnych wyniki śledztwa i działań ABW przy zatrzymaniu Polaka i Chińczyka pozwalają ocenić, że ta akcja to ogromny sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował szef komisji Marek Opioła (PiS) .

Sprawa, która trafiła do prokuratury wynika z własnego śledztwa ABW - podkreślił poseł PiS.

Komisja zapoznała się z informacją ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego oraz szefa ABW ws. zatrzymań w styczniu 2019 r. osób podejrzanych o szpiegostwo.

Opioła powiedział, że informacji posłom komisji udzielili: zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak oraz zastępca szefa ABW płk Norbert Loba. Jak dodał, wszystkie udzielone komisji informacje miały klauzulę ściśle tajne.

Poseł podkreślił, że działania w tym kierunku przed złożeniem zawiadomienia były kilkumiesięczne.

W związku z tym ten materiał jest rozbudowany. Świadczy o tym też decyzja prokuratury, a później weryfikacja tego materiału przez sąd, przy decyzji o areszcie dla zatrzymanych. Mówi też o tym decyzja prokuratury o powierzeniu tego śledztwa dalej ABW 

- podkreślił szef komisji.

Opioła zapowiedział, że komisja jeszcze raz spotka się w tej sprawie z prokuratorami i ABW, gdy postępowanie będzie się miało ku końcowi, ponieważ - jak dodał - sprawa jest "bardzo ważna i wielowątkowa".

Dodatkowo komisja zdecydowała, że jedno z posiedzeń jeszcze przed połową roku, poświęcone będzie wyłącznie chińskiej aktywności na terenie Polski.

Będziemy chcieli też przyjąć wnioski dotyczące zarówno sfery cywilnej, jak i wojskowej 

- zapowiedział poseł.

W miniony piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - i Piotra D., byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w firmie Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu zatrzymanych. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to od roku do 10 lat więzienia. Firma Huawei wydała oświadczenie w sprawie postępowania ABW, ale nie komentuje jej działań. Zapewniła, że przestrzega praw i przepisów krajów, w których działa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl