Święta poza domem. Przepłacamy za... atmosferę

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/jill111

  

Kilkunastometrowe choinki, rozświetlone ulice, zapach pierników i grzańca na jarmarkach oraz gromkie Mikołajowe HO-HO-HO. Polskie miasta stroją się świątecznie. I słusznie, bo jak wynika z raportu portalu Noclegi.pl Polacy coraz chętniej wyjeżdżają z domu na święta, ale chcą, żeby na wyjeździe było… jak w domu. Za atmosferę są gotowi płacić ekstra.

W tym roku znów więcej Polaków wyjedzie na święta. Od trzech lat każdego roku liczba rezerwacji w tym okresie rośnie o około 15%.

Można mówić o stałym trendzie – mówi Grzegorz Kołodziej z Noclegi.pl.

A że z zimą i gwiazdką Polakom kojarzą się przede wszystkim góry i Zakopane, to ponad jedna trzecia wszystkich zapytań o rezerwacje na święta dotyczy właśnie zimowej stolicy Polski 

– wyjaśnia.

I chociaż ceny na Boże Narodzenie i sylwestra rosną tu nawet dwu-trzykrotnie, to i tak trudno o wolne miejsce. Nieustająco popularny jest również Karpacz. Co dziewiąty poszukiwacz gwiazdkowego noclegu chce spędzić święta właśnie u podnóża majestatycznej Śnieżki. Sporym wzięciem cieszą się też Białka Tatrzańska i Szklarska Poręba.

Jednak same widoki i śnieżne atrakcje to dla kochających tradycję Polaków za mało. Potrzebna jest też domowa atmosfera. Dlatego na czas świąt chętniej wybieramy kwatery prywatne (co trzecia rezerwacja), niż nowoczesne apartamenty czy hotele (po 7% wszystkich rezerwacji).

Właściciele obiektów zalewani są teraz przez prośby i specjalne życzenia – mówi Kołodziej. – Rezerwujący proszą najczęściej o wigilijne potrawy i gwiazdkowy wystrój, chcą zamówić wizytę Mikołaja, pytają o możliwość wspólnego ubierania choinki czy śpiewania kolęd

– wylicza ekspert portalu Noclegi.pl i podkreśla, że większość takich próśb udaje się spełnić. Hotelarze często przygotowują kuligi z ogniskiem, a zdarza się, że i transport na pasterkę do pobliskiego kościoła. Pojawiają się też pytania o jasełka czy bożonarodzeniowe jarmarki. I faktycznie coraz więcej miejscowości turystycznych decyduje się na organizację kiermaszów z lokalnymi produktami czy przysmakami. Popularne kurorty górskie idą jeszcze dalej, proponując turystom efektowne dekoracje i iluminacje świąteczne.

Zakopane, Karpacz, czy Krynica rywalizują o gości nie tylko między sobą, ale też z zagranicznymi kurortami, dlatego ich gwiazdkowa oprawa musi robić wrażenie, gwarantować wyjątkową świąteczną atmosferę i piękną scenografię dla zimowych spacerów oraz pamiątkowych zdjęć

– mówi Miłosz Korzeniowski z firmy Multidekor, która odpowiada za tegoroczną świąteczną metamorfozę tych górskich miejscowości, ale również Warszawy, Łodzi czy Krakowa.

Najlepiej jeśli zimowa iluminacja jest szyta na miarę i wpasowuje się w lokalny koloryt. Stąd na przykład zaprojektowane przez nas świetlne postaci górali na Gubałówce czy stylizowane krynickie sanie i ledowa pijałka w Krynicy 

– wyjaśnia.

Coraz częściej święta w górach dają możliwość wieczornego wędrowania finezyjnie rozświetlonymi ulicami, fotografowania się przy gigantycznych bombkach, świetlnych rzeźbach czy kilkunastometrowych choinkach.

 

„Wszystko to sprawia, że na wyjeździe poczuć możemy magię prawdziwie rodzinnych świąt, tyle że bez sprzątania i godzin spędzonych na kuchennych przygotowaniach” - podsumowuje Grzegorz Kołodziej i dodaje, że średnia wartość rezerwacji w Polsce na święta to 1482 złote.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

W najbliższą niedzielę nie zrobimy zakupów

zdjęcie ilustracyjne / Markus Spiske; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W niedzielę, 20 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 27 października.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl