Spektakl o marszałku Piłsudskim na jego urodziny

/ mat. pras.

  

Spektakl „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika zostanie pokazany w środę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Będzie to jednorazowa prezentacja monodramu, którą teatr uczci urodziny Piłsudskiego, przypadające właśnie 5 grudnia.

„Dokładnie tego dnia, 5 grudnia, przed 151 laty urodził się marszałek. Prezentacja spektaklu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”

– powiedziała Patrycja Kita z rzeszowskiego teatru.

Dodała, że „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” to pełna dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych opowieść o Józefie Piłsudskim widzianym oczami jego przyjaciela i adiutanta generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

„W spektaklu Wieniawa, który był bardzo barwną postacią II Rzeczypospolitej, wspomina swego wodza, szefa, komendanta od 1914 r.” – wyjaśniła Kita. Monodram przygotowało Polskie Studio Teatralne w Wilnie.

„Monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki”

– powiedział o przedstawieniu jego reżyser Sławomir Gaudyn.

Spektakl zostanie pokazany w Kawiarni Artystycznej znajdującej się foyer rzeszowskiego teatru.

„Ziuk! wspomnienia o Marszałku” miał premierę na scenie dawnego Teatru na Pohulance w Wilnie podczas zorganizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie (PST) 4. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu „Monowschód”, który odbył się w październiku tego roku.

Tegoroczna edycja festiwalu, w której wzięło udział osiem zespołów teatralnych z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy, była poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ambasador USA w Polsce utarła nosa Tuskowi! O co poszło? Mosbacher postanowiła mu coś wyjaśnić

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Georgette Mosbacher w reakcji na słowa Donalda Tuska postanowiła udzielić mu przyspieszonej lekcji historii, geopolityki i dyplomacji w jednym. Wcześniej Tusk ostro krytykował działania polskiego rządu ws. konferencji bliskowschodniej.

Na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała, że „konferencja bliskowschodnia była wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej”. Podkreśliła też, że było to wydarzenie historyczne, a do swojego wpisu dołączyła hasztag, oznaczając w nim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

„#WarsawSummit był wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej. Polska powinna być doceniona za zgromadzenie przedstawicieli krajów z całego świata, którzy rozmawiali o promowaniu pokoju i bezpieczeństwa #BliskiWschod. To było historyczne wydarzenie #DonaldTusk”.
- napisała Mosbacher.

Wpis ambasador USA w Polsce to reakcja na słowa Donalda Tuska, który pytany w środę w TVN 24 o rezultaty ubiegłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie, ostro zaatakował polski rząd.

Nie wiem, jaka była intencja polskiego rządu, że zdecydował się tę usługę dla Waszyngtonu w Warszawie zrealizować. Usługę, tak, co do tego nie ma wątpliwości, interesu Polski tutaj nie widzę, może poza tym, że liczono na jakieś względy u prezydenta Trumpa w związku z tą usługą.
- mówił Tusk.

W organizowanej w dniach 13-14 lutego konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wzięli udział przedstawiciele ok. 60 krajów. Do Warszawy przyjechali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, a także kilku krajów arabskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl