Zagrożenie praworządności w Polsce? Absurdalny raport przyjęty - choć część komisji się pod nim nie podpisała

/ FLICKR/Andrew Gustar/CC BY-ND 2.0

  

Zagrożenie praworządności w Polsce? Tak twierdzi szef komisji wolności obywatelskich Claude Moraes, który stwierdził dziś w Parlamencie Europejskim, że dowodzi tego raport komisji. Komisja we wrześniu gościła w Warszawie, gdzie spotkała się m.in. z I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatą Gersdorf. Raport przyjęty został w dość dyskusyjnych warunkach.

Moraes przypomniał, że delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przebywała we wrześniu w Warszawie. Europosłowie oceniali wtedy stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych unijnych wartości w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z sędzią Małgorzatą Gersdorf, przewodniczącym KRS Leszkiem Mazurem, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu, jak również przedstawicielami organizacji pozarządowych i mediów.

Dziś w Parlamencie Europejskim Moraes zaprezentował konkluzje raportu, który powstał po powrocie delegacji. Pod dokumentem nie podpisali się jednak wszyscy jej członkowie. Było ich siedmiu, a nie podpisało się dwóch - Waldemar Tomaszewski z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) oraz Nicolas Bay z partii Europa Narodów i Wolności (ENF).

Stwierdził, że z raportu wynika, iż reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce spowodowały ryzyko systemowego zagrożenia praworządności w Polsce. Wymienił przy tym wątpliwość wobec zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ustawy o sądach powszechnych i reformy Sądu Najwyższego.

Konkludując powiedział, że wobec braku głosów sprzeciwu na sali raport uznaje się za przyjęty, ale przyznał, że nie wszystkie grupy go zaakceptowały.

Komisja nie poświęciła tej sprawie wiele czasu podczas obrad, na sali było bardzo niewiele osób, choć w skład komisji wchodzi kilkudziesięciu europosłów. Do niskiej frekwencji odniósł się sam Moraes, który powiedział:

Chyba nie należy tłumaczyć braku frekwencji na sali brakiem zainteresowania tym tematem, ponieważ w ogóle dzisiaj od początku posiedzenia mamy niewielu posłów na sali.

Podziękował też uczestnikom delegacji i autorom raportu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

10 Wietnamczyków w rękach Straży Grniacznej

/ Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

  

Dziesięciu Wietnamczyków nielegalnie przebywających w Polsce zatrzymała w okolicach Sejn na Suwalszczyźnie (Podlaskie) Straż Graniczna. Trwają poszukiwana kierowcy auta, którym cudzoziemcy byli przewożeni.

Zatrzymania Wietnamczyków za nielegalne przekroczenie granicy polsko-litewskiej dokonali w czwartek późnym wieczorem funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Sejnach - poinformowała w piątek w informacji prasowej rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (POSG) w Białymstoku Katarzyna Zdanowicz.

Podejrzenia pograniczników wzbudziło to, że samochód osobowy, który zauważyli wyglądał na "nadmiernie obciążony". Auto na litewskich numerach rejestracyjnych jechało od granicy z Litwą - podała Zdanowicz.

"Funkcjonariusze udali się w ślad za pojazdem, który tuż przed miejscem kontroli skręcił w inną drogę. Po przejechaniu około kilometra funkcjonariusze zauważyli samochód na poboczu. Nie było w nim kierowcy, za to na tylnej kanapie i w bagażniku auta ujawniono dziesięć osób o azjatyckich rysach twarzy" - poinformowała Katarzyna Zdanowicz.

Wietnamczycy - dziewięciu mężczyzn i kobieta, wszyscy w wieku od 16 do 65 lat - nielegalnie przebywali w Polsce. "Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce" - dodała rzeczniczka POSG. Trwają poszukiwania osoby, która kierowała autem.

Zatrzymani Wietnamczycy najprawdopodobniej zostaną przekazani stronie litewskiej na podstawie umowy o readmisji.

Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że od początku 2019 r. funkcjonariusze zatrzymali osiem grup z nielegalnych imigrantów, w sumie 24 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl