Finlandia walczy z antyszczepionkowcami

zdjęcie ilustracyjne / qimono

  

- Nieszczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną - oświadczyła fińska minister nauki i szkolnictwa Sanni Grahn-Laasonen w związku z wykrytym w ostatnich dniach przypadkiem odry na zachodzie kraju i ryzykiem epidemii.

Zdaniem Grahn-Laasonen należy rozważyć, czy wypłacania świadczeń na dzieci (ok. 100 euro miesięcznie dodatku na dziecko) czy innych zasiłków rodzinnych nie powinno być uzależnione od zaszczepienia dziecka.

- Nieszczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną. Jeśli rodzice nie zaszczepią swoich dzieci, to nie powstanie odporność zbiorowa, która zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby i zarażeniom np. wśród małych dzieci, zanim jeszcze zdążą być zaszczepione 

- podkreśliła minister.

Przypomniała, że dzięki wszechstronnemu fińskiemu narodowemu programowi szczepień udało się prawie zupełnie wyeliminować choroby zakaźne i następstwa z nimi związane. ”Jeśli pokrycie szczepieniami obniży się, choroby mogą powrócić” - ostrzegła. Szczepionki, podkreśliła, są bezpłatne i są finansowane z budżetu państwa, podobnie jak zasiłki społeczne i świadczenia rodzinne.

- Przymus i obowiązek są ostatecznością, ale czy ta granica nie została już przekroczona? 

- zapytała retorycznie.

W ostatnich dniach przypadek odry został wykryty na zachodzie Finlandii w gminie Luoto (ok. 5 tys. mieszkańców), położonej nad Zatoką Botnicką. Według służby ochrony zdrowia odrę zdiagnozowano u niezaszczepionego dziecka w wieku wczesnoszkolnym, które wcześniej było z rodziną w podróży na Bliskim Wschodzie, gdzie prawdopodobnie miało kontakt z odrą. W regionie od kilku dni trwa akcja szczepień i podawane są szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince, różyczce), tym którzy wcześniej nie przyjęli jej w ogóle oraz tym dzieciom, które ze względu na wiek lub inne przyczyny nie przyjęły drugiej dawki z serii.

Gmina Luoto należy do tych regionów Finlandii, w których poziom objęcia szczepieniami mieszkańców należy do najniższych w kraju – wynosi 75 proc.; średnia krajowa wynosi 95 proc. i jest to uznawany za bezpieczny próg zapobiegający epidemii.

Zdaniem minister Grahn-Laasonen, która jest jednocześnie wiceprzewodniczącą partii Koalicja Narodowa (KOK), wchodzącej w skład trójpartyjnej koalicji rządowej, należy teraz odważyć się i rozpocząć dyskusję o koniecznych sposobach działania.Z kolei minister ds. rodziny i usług socjalnych Annika Saarikko z Centrum Finlandii, partii premiera Juhy Sipili, komentując przypadek wykrycia odry, przyznała, że nie popiera przymusowych szczepień, ale wierzy w siłę edukacji. Także szef fińskiego rządu podkreślił, że ”pierwszym obowiązkiem jest uświadomić rodzicom, jak niebezpieczne jest pozostać niezaszczepionym”. Jak poinformował ”na tym etapie nie prowadzono jeszcze dyskusji na temat przymusowych szczepień”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Broniarz: zawieszamy strajk. Nauczyciele: to zdrada! I pytają o stracone pieniądze. WIDEO

/ PrtSc/ Twitter

  

Choć szef ZNP oświadczył dziś, że nauczyciele zawieszają swój protest, okazało się, że decyzja nie została przedyskutowana... z uczestnikami strajku. "Jestem zawiedziona, a jako grono pedagogiczne czujemy się zdradzeni do tego stopnia, że jestem gotowa rzucić legitymację ZNP. Nauczyciele stracili 3-tygodniowy dochód i pan Broniarz, jednym zdaniem, przekreśla cały nasz trud" - mówi zdesperowana nauczycielka.

Od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował dzisiaj przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania

- zwrócił się Broniarz do szefa rządu. [polecam:https://niezalezna.pl/269067-bdquobroniarz-do-dymisjirdquo-nauczyciele-sie-wsciekli-nikt-nie-rozmawial-z-nimi-o-zawieszeniu-strajku]

Co ciekawe, okazuje się, że nauczyciele sami również dowiedzieli się o przerwaniu strajku z briefingu prasowego Broniarza. 

Jesteśmy w szoku, ale skoro strajkowaliśmy pod sztandarem ZNP, musimy dostosować się do decyzji władz związku

- powiedzieli poznańscy nauczyciele, zrzeszeni w Międzyszkolnym Komitecie Strajkowym. [polecam:https://niezalezna.pl/269065-to-o-broniarzu-malowal-na-twarzy-barwy-wojenne-po-czym-de-facto-podkulil-ogon]

A głosy niezadowolenia nie milkną. W sieci pojawił się film z konferencji prasowej, na której członek ZNP z Poznania, nauczycielka, deklaruje gotowość do... rzucenia legitymacją związku.

Jestem zawiedziona, czujemy się zdradzeni, do tego stopnia, że jestem gotowa rzucić legitymację ZNP. Nauczyciele stracili 3-tygodniowy dochód, i pan Broniarz, jednym zdaniem, przekreśla cały nasz trud. Nie zgadzamy się, strajkujemy dalej!

- mówi.

Zobaczcie sami:

Prezydium Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" podjęło w czwartek wieczorem decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli w sobotę 27 kwietnia.

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" jest organizacją członkowską Forum Związków Zawodowych. Prezydium zarządu związku podjęło taką decyzję podczas wieczornego posiedzenia w Bydgoszczy.

"Nie chcemy rozbijać jedności związków. Prowadzenie strajku ogólnopolskiego jako jeden jedyny związek - nie ma sensu. Trzeba przemyśleć strategię działania. Strajk nie jest zakończony, a zawieszony"

- powiedział przewodniczący WZZ Sławomir Wittkowicz.


Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W środę przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Przewiduje ona, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, który wyznaczy nauczyciela do klasyfikacji uczniów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl