Nowoczesny sprzęt dla Podhalańczyków

/ zdj. ilustracyjne / mat. arch. CSAiU

  

W poniedziałek w 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odbędzie się uroczystość przekazania moździerzy samobieżnych RAK na podwoziu KTO Rosomak. W wydarzeniu weźmie udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

5. Batalion Strzelców Podhalańskich otrzyma moduł ogniowy, w którego skład wchodzi: 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD. Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km.

W trakcie wizyty szef MON wysłucha też meldunku o stanie prac nad sformowaniem 18. Dywizji Zmechanizowanej.

We wrześniu br. minister Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji WP, której dowództwo mieści się w Siedlcach. Dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1. Brygady Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie utworzona w Lublinie. 18. Dywizja Zmechanizowana będzie spełniać wszystkie standardy NATO i wzmocni wschodnią flankę. Będzie gwarantem bezpieczeństwa południowo-wschodniej Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zwłoki chłopca znalezione w pobliżu węzła Pruszków. Prokuratura bada sprawę w kierunku zabójstwa

/ policja.pl

  

- Postępowanie przygotowawcze jest prowadzone w kierunku zabójstwa - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński, komentując sprawę znalezienia wczoraj w okolicach węzła Pruszków ciała dziecka.Podobnie jak wcześniej policja, tak i prokurator stwierdził, że wstępne ustalenia wskazują, że są to zwłoki poszukiwanego od 10 lipca 5-letniego Dawida.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka.

- Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid

- przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Prokurator Łukasz Łapczyński przekazał w niedzielę w TVP Info, że "wstępne i (...) w zasadzie pewne ustalenia wskazują, że jest to ciało Dawida".

Jak poinformował, "ustalenia poczynione w toku oględzin wskazują na to, że było to zabójstwo".

- W takim kierunku będzie prowadzone postepowanie przygotowawcze, które zostało zainicjowane wczoraj ujawnieniem zwłok dziecka

 - dodał.

Jednocześnie powiedział, że będą prowadzone czynności mające na celu pełną identyfikację zwłok.

- Z uwagi na dobro rodziny, dobro prowadzonych czynności nie przekazujemy informacji, w jaki sposób będzie to następowało

- zaznaczył. Wskazał, że możliwe jest m.in. okazanie najbliższym ciała czy ekspertyzy DNA.

- W tym zakresie też informacji - w jaki sposób to będzie wyglądało - nie przekazujemy. W szczególności nie przekazujemy, czy będą to czynności z udziałem rodziny

 - podkreślił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

[polecam:https://niezalezna.pl/280794-bedzie-sekcja-zwlok-znalezionego-chlopca-jest-nim-najprawdopodobniej-maly-dawidek]

- Wszystkie czynności w ramach tego postepowania będą zmierzały do dokładnego ustalenia okoliczności tego zdarzenia

 - zapewnił Łapczyński.

Wcześniej w rozmowie z PAP Łapczyński informował, że w sobotę około godz. 20 zakończyły się oględziny miejsca odnalezienia zwłok. Dodał, że ciało zostało przewiezione do zakładu medycyny sądowej. Zapowiedział, że w poniedziałek ma się tam odbyć sekcja zwłok.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego rozpoczęły się o północy 10 lipca, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina. Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska około godz. 17 w środę. Według ustaleń policji, tego samego dnia przed godz. 21 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl