Nowoczesny sprzęt dla Podhalańczyków

/ zdj. ilustracyjne / mat. arch. CSAiU

  

W poniedziałek w 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odbędzie się uroczystość przekazania moździerzy samobieżnych RAK na podwoziu KTO Rosomak. W wydarzeniu weźmie udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

5. Batalion Strzelców Podhalańskich otrzyma moduł ogniowy, w którego skład wchodzi: 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD. Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km.

W trakcie wizyty szef MON wysłucha też meldunku o stanie prac nad sformowaniem 18. Dywizji Zmechanizowanej.

We wrześniu br. minister Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji WP, której dowództwo mieści się w Siedlcach. Dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1. Brygady Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie utworzona w Lublinie. 18. Dywizja Zmechanizowana będzie spełniać wszystkie standardy NATO i wzmocni wschodnią flankę. Będzie gwarantem bezpieczeństwa południowo-wschodniej Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Areszt dla podejrzanych o brutalny rozbój

/ http://www.czarnkow.policja.gov.pl/

  

Trzech mieszkańców Krzyża Wielkopolskiego podejrzanych jest o rozbój ze szczególnym okrucieństwem i bezprawne pozbawienie wolności. Mężczyźni mieli przetrzymywać i bić 25- i 26-latka. Sprawcom grozi do 12 lat więzienia.

Jak poinformowała rzeczniczka policji w Czarnkowie asp. Karolina Górzna-Kustra, zdarzenie miało miejsce 11 stycznia w Krzyżu Wielkopolskim.

"Z policyjnych ustaleń wynika, że sprawcy zwabili do mieszkania 25-latka, który przyszedł w towarzystwie 26-letniego kolegi. Mężczyźni zaraz po przybyciu zostali rozdzieleni i wbrew swojej woli zamknięci w osobnych pomieszczeniach. Sprawcy przez ponad godzinę wyładowywali swoją agresję na 25-latku. Pokrzywdzony był przez nich bity przy pomocy metalowej pałki i kopany po całym ciele" 

– podała Górzna-Kustra.

Jak dodała, mężczyźnie grożono przy użyciu noża; był podduszany, podtapiany, upokarzany i zastraszany. Jego 26-letni kolega został raz uderzony w twarz.

Rzeczniczka poinformowała, że w związku z tym zdarzeniem 33-latkowi i jego wspólnikom w wieku 37 i 38 lat śledczy przedstawili szereg zarzutów, w tym m.in. za przestępstwa rozboju ze szczególnym okrucieństwem, bezprawnego pozbawienia wolności i pobicia. Sąd w Trzciance aresztował ich na trzy miesiące.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts