Polacy na manewrach „Cyber Coalition 2018”

30 listopada w Tartu w Estonii zakończyła się jedenasta edycja sztandarowych ćwiczeń NATO w cyberprzestrzeni "Cyber Coalition 2018". W ćwiczeniach brało udział około 700 uczestników – przedstawiciele 28 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, 4 państw partnerskich, przemysłu oraz środowisk akademickich. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali przedstawiciele z instytucji i jednostek podległych resortowi obrony narodowej, a także instytucji i agencji współpracujących z resortem obrony.

CO MON

Ćwiczenia Cyber Coalition pomagają przygotować NATO do przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Ich zasadniczym celem jest rozwijanie współpracy dotyczącej cyberobrony, wzmocnienie  koordynacji i współpracy na poziomie krajowym i międzynarodowym, w tym pomiędzy poszczególnymi zespołami reagowania na incydenty komputerowe. Celem ćwiczeń jest również wspieranie procesu podejmowania decyzji strategicznych Sojuszu oraz podnoszenie zdolności do kolektywnej obrony cyberprzestrzeni NATO, a także do prowadzenia w niej operacji militarnych.

Ćwiczenia pozwalają jednocześnie sprawdzić procedury, zarówno sojusznicze jak i narodowe m.in. w zakresie wymiany informacji i podejmowania decyzji.

Od szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku cyberprzestrzeń jest uznawana przez Sojusz za domenę operacyjną, w której NATO musi się bronić równie skutecznie, jak w powietrzu, na lądzie i morzu. Głównym celem NATO w cyberprzestrzeni jest ochrona własnych sieci (w tym tych rozwijanych na potrzeby operacji i misji) oraz zwiększanie odporności na ataki.

 

Źródło: CO MON

#manewry #cyberprzestrzeń #Estonia

iggys
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo