Polacy na manewrach „Cyber Coalition 2018”

/ CO MON

  

30 listopada w Tartu w Estonii zakończyła się jedenasta edycja sztandarowych ćwiczeń NATO w cyberprzestrzeni "Cyber Coalition 2018". W ćwiczeniach brało udział około 700 uczestników – przedstawiciele 28 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, 4 państw partnerskich, przemysłu oraz środowisk akademickich. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali przedstawiciele z instytucji i jednostek podległych resortowi obrony narodowej, a także instytucji i agencji współpracujących z resortem obrony.

Ćwiczenia Cyber Coalition pomagają przygotować NATO do przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Ich zasadniczym celem jest rozwijanie współpracy dotyczącej cyberobrony, wzmocnienie  koordynacji i współpracy na poziomie krajowym i międzynarodowym, w tym pomiędzy poszczególnymi zespołami reagowania na incydenty komputerowe. Celem ćwiczeń jest również wspieranie procesu podejmowania decyzji strategicznych Sojuszu oraz podnoszenie zdolności do kolektywnej obrony cyberprzestrzeni NATO, a także do prowadzenia w niej operacji militarnych.

Ćwiczenia pozwalają jednocześnie sprawdzić procedury, zarówno sojusznicze jak i narodowe m.in. w zakresie wymiany informacji i podejmowania decyzji.

Od szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku cyberprzestrzeń jest uznawana przez Sojusz za domenę operacyjną, w której NATO musi się bronić równie skutecznie, jak w powietrzu, na lądzie i morzu. Głównym celem NATO w cyberprzestrzeni jest ochrona własnych sieci (w tym tych rozwijanych na potrzeby operacji i misji) oraz zwiększanie odporności na ataki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk ostro krytykowany! „Jest odpowiedzialny, wraz z Junckerem, za katastrofę strategii Unii Europejskiej"

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen udzielił wywiadu, w którym bardzo krytycznie wyraził się o Donaldzie Tusku, który zakończył swoją kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Jak stwierdził, bolączki Unii nie zniknęły, a Tusk jest współodpowiedzialny "za katastrofę strategii Unii Europejskiej".

Co pan sądzi o przewodnictwie Donalda Tuska w Radzie Europejskiej? - takie pytanie były unijny polityk usłyszał od "Dziennika Gazety Prawnej". Odpowiedź była jednoznaczna i mało korzystna dla Tuska.

- Główne słabości Unii Europejskiej, czyli brak orientacji strategicznej, brak silnego przywództwa, brak spójności, nie zmieniły się podczas prezydencji Donalda Tuska

- powiedział Verheugen.

[polecam:https://niezalezna.pl/301291-tusk-apelowal-o-trwala-wspolprace-po-psl-wicemarszalek-sejmu-jasno-mu-odpowiedzial]

Wieloletni komisarz unijny nie zostawił na Tusku suchej nitki. Jak dodał, odpowiedzialność za to, co działo się w Unii Europejskiej po referendum w sprawie brexitu, spada również na byłego polskiego premiera.

- Jest odpowiedzialny wraz z Jeanem-Claude’em Junckerem i innymi oficjelami za katastrofę strategii Unii Europejskiej tuż po przeprowadzeniu w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie brexitu. Tusk zawsze głośno i jednoznacznie wskazywał, że wolałby utrzymać Wielką Brytanię w strukturach Unii. Poza tym nie udało mu się też utrzymywać wspólnego głosu państw UE w sprawach międzynarodowych. To jedna z większych bolączek Unii Europejskiej

- powiedział.

Günter Verheugen był członkiem Komisji Europejskiej w latach 1999-2010, był jej wieloletnim wiceprzewodniczącym.

[polecam:https://niezalezna.pl/301313-spekulacje-o-nowej-roli-tuska-czarnecki-swiadcza-o-braku-wiary-w-po-i-psl]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl