Zielone światło dla modernizacji Abramsów

/ flickr.com

  

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na realizację pakietu modernizacyjnego dla marokańskiej armii na kwotę 1.259 mld dolarów, obejmującego 162 czołgi Abrams.

Główną firmą realizującą umowę ma być General Dynamics Land Systems. Prace będą realizowane w zakładach remontowych U.S. Army Anniston Army Depot w Alabamie oraz w zakładach Joint Systems Manufacturing Center w miejscowości Lima w Ohio.

Rząd Maroko wystosował prośbę dot. zakupu pakietu modernizacyjnego umożliwiającego wprowadzenie zmian obejmujących trzy warianty. Chodzi o wersję podstawową (M1A1 Situational Awareness),  M1A2M z niezależnym panoramicznym termowizyjnym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy CITV, a także tą wykorzystywaną przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych  M1A1 U.S. umożliwiającą śledzenie celów.

W skład pakietu wejść mają ponadto 162 karabiny maszynowe M2, 324 karabiny maszynowe M240 oraz 1035 amunicji ćwiczebnej SABOT i 1610 pocisków czołgowych M831Al.

Czołgi Abrams trafiły do Maroka w ramach programu Excess Defense Articles, który umożliwia uzyskanie sprzętu wojskowego z magazynów U.S. Army.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Demontaż pomp tłoczących ścieki do "Czajki". To pierwszy etap rozmontowania awaryjnego rurociągu

/ By Krzysztof Gabrylewsk…, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52788749

  

W poniedziałek rozpoczął się demontaż pomp, które tłoczyły ścieki do zapasowego rurociągu zbudowanego po awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" znajdującej się po prawej stronie Wisły – poinformował rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Sergiusz Kieruzel.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać nieczystości do Wisły. W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. W sobotę popłynęły nimi ścieki.

[polecam:https://niezalezna.pl/297482-ostatni-etap-kryzysu-sciekowego-w-warszawie-wydano-miliony-kluczowa-byla-pomoc-rzadu]

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad 1 km każda i średnicy 1 m. Przerzut zanieczyszczeń do obu rur zapewniał układ pomp. W jego skład wchodziło 12 tego typu urządzeń. Obecnie są one wymontowywane.

- Zgodnie z harmonogramem demontaż rurociągu rozpocznie się w czwartek

– powiedział Kieruzel. Wyjaśnił, że pierwszy zostanie rozebrany odcinek, który został ułożony na moście pontonowym przez Wisłę.

- To umożliwi wojskom inżynieryjnym demontaż przeprawy i spławianie jej części – dodał rzecznik Wód Polskich.

[polecam:https://niezalezna.pl/294648-kulisy-naprawy-awarii-w-oczyszczalni-czajka-wladze-miasta-w-ogole-sie-tym-nie-interesowaly]

Całość instalacji awaryjnego bypassu wybudowanego w 10 dni kosztowała 35 mln zł netto. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl