Papież apeluje o zaangażowanie na rzecz pokoju w Syrii

Papież Franciszek / Gabriel Andrés Trujillo Escobedo [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], attraverso Wikimedia Commons

  

Papież Franciszek zaapelował dziś o szczere zaangażowanie na rzecz pokoju w Syrii. Na zakończenie modlitwy Anioł Pański w Watykanie papież zapalił świecę w intencji Syrii, przyłączając się do inicjatywy stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, papież powiedział, że rozpoczynający się Adwent jest czasem nadziei.

Nawiązał do inicjatywy, w ramach której syryjskie dzieci zapalają świeczki w intencji pokoju w swoim kraju.

W takiej chwili chciałbym tak jak dzieci wyrazić nadzieję na pokój w Syrii, umiłowanej i umęczonej przez wojnę, która trwa już od ośmiu lat. Dlatego, przyłączając się do inicjatywy (stowarzyszenia) Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zapalę świecę razem z wieloma dziećmi syryjskimi i wiernymi na świecie, którzy dzisiaj zapalają swoje świecie

- wyjaśnił Franciszek.

Po zapaleniu świecy w oknie Pałacu Apostolskiego wezwał: "Niech te płomienie rozproszą mroki wojny".

"Módlmy się i pomóżmy chrześcijanom pozostać w Syrii i na Bliskim Wschodzie jako świadkowie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania" - apelował papież.

Niech płomień nadziei dotrze do wszystkich, którzy cierpią z powodu konfliktów i napięć w różnych częściach świata, bliskich i dalekich. (...) Niech modlitwa Kościoła pomoże im odczuć bliskość wiernego Boga i poruszy każde sumienie na rzecz szczerego zaangażowania dla pokoju

- powiedział Franciszek.

"Niech Bóg, nasz Pan przebaczy tym, którzy prowadzą wojnę, którzy produkują broń, by się wzajemnie niszczyć i nawróci ich serca. Módlmy się o pokój w umiłowanej Syrii" - prosił wiernych.

W pierwszą niedzielę Adwentu stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczęło kampanię modlitwy, niesienia pomocy i solidarności pod hasłem "Świece dla pokoju w Syrii".

Jak poinformowano, w minionych dniach w jej przygotowaniach uczestniczyło ponad 50 tysięcy dzieci z wielu syryjskich miast, m.in. z Aleppo, Damaszku, Hims. Dzieci te na swoich świeczkach narysowały symbole pokoju.

Dużą świecę, którą zapalił papież, wykonał rzemieślnik z Damaszku.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Franciszek mówił, że Adwent jest czasem modlitwy i oczekiwania. Przestrzegał przed myśleniem o Bożym Narodzeniu "w klimacie konsumpcjonizmu i poszukiwania tego, co można kupić". W takiej atmosferze, dodał, "Jezus przejdzie obok i nie znajdziemy go".

Papież zauważył, że także chrześcijanom grozi "spoganienie" i zatracenie tożsamości.

Dlatego potrzebujemy Słowa Bożego

- przypomniał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co przemilczano w produkcji Sekielskich? W "Końcu systemu" o agenturalnej przeszłości bohaterów filmu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Senlay

  

Trzech bohaterów filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" - Alfreda Cybulę, Jana A. oraz Eugeniusza M. - łączy jeden wspólny mianownik. Wszyscy trzej byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Tej informacji w filmie jednak próźno szukać. Prof. Jan Żaryn w programie Doroty Kani "Koniec systemu" mówił o zasadzie "korek, rozporek i worek", stosowanej bezwzględnie w komunistycznej bezpiece. - Chodziło o alkoholizm, wszelkie formy rozpusty, jak pederastia czy posiadanie nieślubnych dzieci, oraz pieniądze, które są pewną formą uznania przez SB, że po rozpoznaniu danego kapłana można mu zaproponować duże pieniądze – wszystko po to, aby księża stali się posłusznymi narzędziami - tłumaczył historyk.

Znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej dokumenty dotyczące księży – Alfreda Cybuli, Jana A. oraz Eugeniusza M.- bohaterów filmu Sekielskich, mają wspólny mianownik – byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Informacje na temat duchownych trafiły do zajmującego się walką z Kościołem Katolickim Departamentu IV komunistycznego MSW.

Jan A. został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako TW „Paweł”. W jego teczce znajduje się informacja o skłonnościach duchownego do młodych dziewcząt, jednak o tym w dokumencie nic nie ma.

W zasobach IPN znajdują się także dokumenty dotyczące kolejnych bohaterów filmu Tomasza Sekielskiego – księdza Alfreda Franciszka Cybuli – zarejestrowanego jako TW „Franek” oraz Eugeniusza M. - zarejestrowanego jako TW „Sikorski”. Wymienieni księża utrzymywali homoseksualne kontakty z ministrantami; o swoich traumatycznych przeżyciach ich ofiary – już jako dorośli mężczyźni -opowiedzieli w filmie.

Z dokumentów dotyczących Alfreda Franciszka Cybuli (ur. 10 sierpnia 1940 – zm. 21 lutego 2019 r.) wynika, że został on zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Franek” 28 listopada 1969 roku na zasadzie dobrowolności do zagadnień dotyczących kleru. Materiały dotyczące ks. Cybuli – jak czytamy w notatce SB – zostały 21 lutego 1990 roku „komisyjnie zniszczone we własnym zakresie ze względów operacyjnych” .

Ksiądz Cybula od 1981 roku utrzymywał bliskie kontakty z Lechem Wałęsą, podobnie ksiądz Henryk Jankowski - w filmie jest pokazana scena obalenia jego pomnika w Gdańsku i jest on wymieniony w kontekście księdza Cybuli. Według ustaleń historyków, ksiądz Henryk Jankowski został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako kontakt operacyjny.

W rozmowie z Dorotą Kanią w programie "Koniec systemu", prof. Jan Żaryn stwierdził, że "nie tylko Wałęsa wiedział o agenturalnej przeszłości ks. Cybuli". 

- Przypomnijmy, że jako pierwsza komisja, która weszła na teren akt SB składała się z takich osób, jak Bogdan Kroll, prof. Jerzy Holzer historyk z PAN, historyk prof. Andrzej Ajnenkiel i Adam Michnik, ówczesny poseł OKP oraz jednocześnie redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Ta czwórka zdobyła pewną wiedzę, którą będzie do końca życia obciążona. Ta decyzja, i kolejnych ludzi, którzy weszli do tych akt, mogła uzdrowić nasze życie społeczno-polityczne. Tamci ludzie podjęli decyzję, że będzie można wykorzystać różne postawy z przeszłości do tego, żeby wygrywać w bieżącym życiu politycznym. Niezależnie od tego, czy widzieli wszystkie akta, to przez to, że zdecydowali się wykluczyć innych w latach '90, my Polacy nie mieliśmy odpowiedniej wiedzy. Próba lustracji nie powiodła się nie dlatego, że była źle przygotowana, tylko dlatego, że ówczesna strona posiadająca władze nie dopuściła do tego

- powiedział prof. Żaryn.

Wcześniej gość Doroty Kani tłumaczył zasady działania bezpieki przy werbowaniu duchownych i zobowiązywania ich do współpracy. Powiedział o stosowanej - najpierw przez UB, potem przez SB - zasadzie "korek, rozporek i worek".

-  To były zasady brutalnie nazwane przez aparat bezpieczeństwa. Chodziło o alkoholizm, wszelkie formy rozpusty, jak pederastia czy posiadania nieślubnych dzieci oraz pieniądze, które są pewną formą uznania przez SB, że po rozpoznaniu danego kapłana można mu zaproponować duże pieniądze – wszystko po to, aby księża stali się posłusznymi narzędziami

- ocenił Jan Żaryn.

Więcej o tym, co zostało przemilczane w filmie Sekielskich - w tekście Doroty Kani w środowym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska" - NIE PRZEGAP

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl