W Finlandii też mają problem

Na zachodzie Finlandii w związku z wykrytym przypadkiem odry przeprowadzane są dodatkowe szczepienia. Osoby z najbliższego otoczenia chorego dziecka, które nie było zaszczepione, objęte są kwarantanną – poinformowała w sobotę fińska agencja STT.

zdjęcie ilustracyjne /
pixabay.com/whitesession

Przypadek odry został wykryty w gminie Luoto, wyspowym obszarze, położonym nad Zatoką Botnicką między miastami Kokkola a Pietarsaari, liczącym ok. 5 tys. mieszkańców.

Według służby ochrony zdrowia odrę zdiagnozowano w ostatnich dniach u niezaszczepionego dziecka w wieku wczesnoszkolnym, które było z rodziną w podróży na Bliskim Wschodzie, gdzie prawdopodobnie miało kontakt z odrą. Szacuje się, że w okolicy Luoto narażonych na ryzyko zachorowania na odrę jest ok. 300 osób.

Jak podała STT, powołując się na dyrekcję szpitala w Pietarsaari, duża część osób z grupy ryzyka została już zaszczepiona, ale nie wszyscy zgodzili się przyjąć szczepionki, które im zaoferowano.

Gmina Luoto należy do tych regionów Finlandii, w których poziom objęcia szczepieniami mieszkańców należy do najniższych w kraju – wynosi 75 proc.; średnia krajowa wynosi 95 proc. i jest to uznawany za bezpieczny próg zapobiegający epidemii.

Premier Juha Sipila, w związku z wykryciem przypadku odry na zachodzie kraju, zaapelował do rodziców o szczepienie dzieci. Podkreślił, że ”pierwszym obowiązkiem jest uświadomić rodziców, jak niebezpieczne jest pozostanie niezaszczepionym”. Przyznał też, że ”na tym etapie nie prowadzono dyskusji na temat przymusowych szczepień”.

Apel o szczepienie dzieci pojawił się również w sobotnim wydaniu głównego fińskiego dziennika ”Helsingin Sanomat”. ”Zaniedbanie szczepień jest nieodpowiedzialnym zachowaniem, które tworzy zagrożenie życia, szczególnie dla dzieci poniżej pierwszego roku życia” - napisano we artykule wstępnym.

Dziennik podkreślił, że ”odra jest wciąż jednym z główną przyczyn zgonów dzieci w krajach rozwijających się, a choroba może rozprzestrzenić się także w Finlandii, ponieważ w jednej trzeciej gmin w kraju poziom szczepień jest poniżej 95 proc. populacji”.

Według danych Instytutu Zdrowia i Dobrobytu (THL) podległego ministerstwu zdrowia w wielu regionach Finlandii poziom szczepień na odrę, świnkę i różyczkę (MMR) jest niższy niż oczekiwany (dotyczy to ok. 60 oddziałów ośrodków zdrowia). Są też gminy, w których zaszczepionych jest 100 proc. dzieci. Dla dzieci urodzonych w 2014 r. cel 95 proc. został osiągnięty. Liczba niezaszczepionych zaczęła rosnąć wśród dzieci urodzonych później. Niski odsetek szczepień na poziomie ok. 85 proc. jest odnotowywany m.in. na zachodnim wybrzeżu Finlandii, w tym w 20-tysięcznym Pietarsaari. THL podkreśla, że w całej Finlandii poziom zaszczepienia małych dzieci na odrę ”jest na dobrym poziomie, ale epidemie odry są możliwe”.

W Finlandii szczepienia są dobrowolne. Szczepionki z podstawowego kalendarza szczepień (w tym m.in. na odrę, świnkę, różyczkę, na rotawirusy, pneumokoki, błonicę, tężec, krztusiec, polio, grypę) są oferowane bezpłatnie w przychodniach dla dzieci.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Finlandia #Odra #szczepionki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo