Uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Ważne słowa prezydenta i premiera

Z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu trwa uroczysta msza Święta, w której uczestniczą licznie jego słuchacze, a także m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Specjalny list do zebranych wystosował także prezydent Andrzej Duda.

27. rocznica powstania Radia Maryja
twitter.com/@j_wisniewska

Mszy przewodniczy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebruje ją kilkunastu biskupów. W Arenie Toruń, gdzie jest sprawowana, i w namiotach przed znajduje się ok. 10 tys. osób - słuchaczy radia.

W uroczystościach rocznicowych biorą udział także minister-członek Rady Ministrów Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz - prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Eucharystię poprzedziły wspólne modlitwy uczestników oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.

W mszy świętej sprawowanej z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczy premier Mateusz Morawiecki.

Jedna z osób duchownych, która jest tutaj z nami powiedziała mi kiedyś, że w stulecie odzyskania niepodległości za mało mówimy o naszych paniach. Czcimy powstańców, legionistów, naszych żołnierzy wszystkich wojen i powstań, wielkich ojców, którzy przyczynili się do tej niepodległości. To jest bardzo słuszne, ale powinniśmy z większą czcią i miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę - przechowywały Polskę

- mówił premier.

Dodał, że to dzięki nim wszyscy jesteśmy dzisiaj tutaj, gdzie jesteśmy.

Winniśmy im wielką wdzięczność, że były w strasznych latach, trudnych dniach i dekadach cały czas bliskie idei Polski - szczęśliwej, wielkiej, wspaniałej Polski

- podkreślił Morawiecki. 

Do zebranych na uroczystości specjalny list wystosował prezydent Andrzej Duda.

Każdy rocznica ożywia wspomnienia, a jednocześnie sprawia, że wybiegamy myślą w przyszłość. Tegoroczny jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał nam okoliczności, w których nasi pradziadowie odnieśli ów bezprzykładny sukces oraz niełatwe początki odrodzonej Rzeczpospolitej. Zarazem podjęliśmy namysł nad tym jak spuścizna ojców niepodległości kształtuje nasze myśli słowa i czyny dzisiaj, w obliczu wyzwań stojących przed Polską nowego stulecia

- napisał prezydent Duda w liście, odczytanym na początku uroczystej mszy świętej przez sekretarza w jego kancelarii Adama Kwiatkowskiego.

Prezydent ocenił, że "w tym szczególnym kontekście historycznym kolejny jubileusz Radia Maryja jest sposobnością, aby przypomnieć zmagania, które musieli niegdyś toczyć jego założyciele, entuzjazm i wsparcie tysięcy, a później milionów słuchaczy w Polsce i na całym świecie, a następnie wzrost tej unikalnej w skali Europy oddolnej inicjatywy społecznej".

Dodał, że jest to okazja, aby raz jeszcze, z należnym szacunkiem i podziwem, wskazać na "pozytywną, twórczą siłę, jaką jest pragnienie prawdy, sprawiedliwości, wiary i nadziei, poszanowanie ludzkiej i obywatelskiej godności każdego z nas oraz wola odnalezienia się w autentycznej, solidarnej wspólnocie ufundowanej na nieprzemijających wartościach chrześcijańskich i patriotycznych".


Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Mateusz Morawiecki #Andrzej Duda #27. rocznica powstania Radia Maryja #Radio Maryja #Toruń

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo