Nawałka optymistą przed debiutem. Zdradził kulisy pracy w Lechu

Adam Nawałka / By Ja Fryta from Strzegom - Adam Nawałka, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29650049

  

Były selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka jutro, w wyjazdowym meczu przeciwko Cracovii, zadebiutuje w roli trenera piłkarzy Lecha Poznań. Szkoleniowiec po pierwszych dniach spędzonych w wielkopolskim klubie jest pełen optymizmu.

Dla Nawałki życie trenerskie zatoczyło koło. Pracę w klubie, w Górniku Zabrze, przed objęciem reprezentacji zakończył meczem z Cracovią (jesienią 2013 roku przegrał wówczas u siebie 0:1). Teraz, po pięciu latach wraca do ligowej piłki i jako opiekun "Kolejorza" poprowadzi zespół też przeciwko Cracovii.

Szkoleniowiec cieszy się z powrotu do ligowej piłki i że przyjdzie mu zmierzyć się z trenerem "Pasów" Michałem Probierzem, którego, jak zaznaczył, bardzo ceni. Probierz przed spotkaniem z Lechem powiedział, że ma nadzieję, że Nawałka zmieni Lecha na... gorsze, co były selekcjoner przyjął z uśmiechem.

"Postaram się rozczarować trenera Probierza. Doskonale rozumiem ten żart, bo dobrze się znamy, Michał zawsze lubi wprowadzić coś takiego, żeby rozbawiło wszystkich dookoła, ale także, żeby dało do myślenia. Uważam, że on ma fantastyczną przyszłość przed sobą"

- mówił Nawałka.

"Cieszę się na spotkanie z trenerem Probierzem, gdyż dawno się nie widzieliśmy. Podczas mojej pracy w reprezentacji mieliśmy bardzo dobre relacje. Będziemy rywalizować na ławce trenerskiej, ale na takim zaprzyjaźnionym poziomie. Ta najważniejsza rywalizacja będzie jednak między zawodnikami na murawie"

- dodał.

Nawałka, który od niedzieli prowadzi poznaniaków, ostro zabrał się do pracy. Pierwsze trzy dni zawodnicy od rana do wieczora spędzili w klubie trenując dwa razy dziennie, a do tego dochodziły odprawy taktyczne.

"Zawodnicy byli w pełnej gotowości od 9 rano do 20. Bardzo profesjonalnie podeszli do zajęć, jestem zbudowany ich postawą. Cały czas widzę rezerwy, to jest dobry znak, bo jeśli one są, to znaczy, że możemy iść do przodu. Mieliśmy taki plan, żeby w pierwszych dniach mocniej popracować. Musimy pamiętać, że organizacja gry w obronie i ataku wymaga czasu, to jest pewien proces" - tłumaczył szkoleniowiec.

Jak zaznaczył odprawy prowadzone są w języku polskim, natomiast asystenci na bieżąco tłumaczą jego wskazówki na język angielski i hiszpański.

"Nie chciałem angażować innych zawodników do tłumaczenia odpraw, bo wolałem, żeby skupili się na tym, co mówię. Tym zajęli się moi trenerzy. Z kolei wszelkie indywidualne wskazówki dla konkretnych zawodników są przekazywane po angielsku. Klub prowadzi lekcje języka polskiego i ja, podobnie jak moi poprzednicy w Lechu, też wymagam nauki naszego języka"

- wyjaśnił.

Nawałka zadecydował, że kapitanem do końca roku pozostanie Portugalczyk Pedro Tiba. Tę funkcję w trakcie sezonu pełniło już pół drużyny.

"Tu nic nie chcę zmieniać, z tego względu, że drużyna w ostatnim meczu zaprezentowała się dobrze właśnie od tej strony mentalnej. Ta determinacja, siła woli była na dobrym poziomie. Po okresie przygotowawczym, gdy będę miał więcej materiału do analizy, to może wówczas podejmę inną decyzję w tej kwestii" - tłumaczył. .

Były selekcjoner nie ukrywał, że jest też zbudowany nie tylko zaangażowaniem zawodników podczas zajęć, ale także organizacją samego klubu. Jego zdaniem, standardy w Lechu nie odbiegają od tych, które funkcjonują w lidze włoskiej czy niemieckiej.

"Pracowałem w wielu klubach, byłem na stażach w Barcelonie, niemal wszystkich klubach Serie A i klubach ligi niemieckiej. Wprowadzane są nowe technologie, zarówno w pionie sportowym, jak i organizacyjnym. To daje wiele możliwości. Z dużym szacunkiem podchodzę do tego klubu, począwszy od właściciela, poprzez wszystkie piony. Widzę determinację, żeby być najlepszym i pasję. Wszyscy identyfikują się z klubem i to nie tylko pracownicy, których niemal wszystkich zdążyłem już poznać. Ja postaram się też coś dołożyć od siebie, żeby Lech rósł w potęgę"

- podkreślił.

Jak poinformował szkoleniowiec, pod Wawelem pod znakiem stoi występ Roberta Gumnego.

"To są tylko sprawy przeciążeniowe. On bardzo dużo grał ostatnio, zarówno w lidze, jak i w reprezentacji młodzieżowej" - wyjaśnił.

Mecz Cracovii z Lechem rozegrany zostanie w niedzielę o godz. 18. W pierwszej rundzie poznaniacy wygrali 2:0.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy szczegóły projektu dalszych zmian w sądach. Jednym z priorytetów - samorządy sędziowskie

zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

W czwartek późnym wieczorem na stronach Sejmu zamieszczony został obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze przygotowany przez posłów PiS. Jednym z głównych założeń reformy mają być zmiany w organizacji samorządu sędziowskiego.

"Przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju Rzeczypospolitej Polskiej"

- głosi jeden z dodawanych w projekcie zapisów do ustawy o ustroju sądów.

Generalnie - jak wskazano w uzasadnieniu projektu - "zaproponowana organizacja samorządu sędziowskiego stanowi powrót do tradycyjnych rozwiązań".

"Idea stworzenia jednego przedstawicielskiego organu, zgromadzenia ogólnego sędziów apelacji, łączącego całe środowisko sędziowskie danej apelacji poprzez udział w nim przedstawiciel sędziów wszystkich szczebli: rejonowych, okręgowych i apelacyjnych jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, wprowadzonym do systemu prawnego w 2011 r. i nie sprawdziła się w praktyce"

- oceniono.

"W szczególności obecnie obowiązujący wzorzec samorządu nie jest reprezentatywny, mimo pozorów jego reprezentatywności, uniemożliwia udział w samorządzie sporej grupie sędziów, która nie podziela poglądów i idei prezentowanych przez główny nurt, dominujący obecnie w środkach masowego przekazu, w których odmienne stanowiska i oceny są praktycznie nieobecne"

- zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazano, aktualnie "sędziowie z różnych sądów decydują o sprawach dotyczących innego sądu, bez elementarnej znajomości stanu rzeczy".

"O możliwości realnego udziału w samorządzie decydują wyłącznie powiązania rodzinno-towarzyskie oraz aktywność sędziego na innych polach"

- dodano.

[polecam:https://niezalezna.pl/301746-koniec-z-sedziowska-wolna-amerykanka-nowy-projekt-pis-ma-dyscyplinowac-niektorych-sedziow]

Obecnie zgromadzenie ogólne sędziów apelacji składało się z sędziów sądu apelacyjnego oraz przedstawicieli sądów okręgowych i rejonowych z tej apelacji. Zgromadzenie sędziów sadu okręgowego składa się zaś z sędziów SO i przedstawicieli sędziów rejonowych. Według projektu miałyby powstać zgromadzenia ogólne sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych składające się ze wszystkich sędziów danych sądów.

"Takie rozwiązanie gwarantuje prawo każdego sędziego do wyrażenia opinii w kwestiach związanych z funkcjonowaniem sądu, w którym pracuje" - zaznaczono.

Jednocześnie zaproponowano zmiany w organizacji kolegiów sądów - odejście od samorządowego składu kolegium na rzecz kolegium stanowiącego realne forum do omawiania współpracy.

Obecnie kolegium sądu apelacyjnego składa się z pięciu członków, wybieranych przez zebranie sędziów sądu apelacyjnego spośród sędziów tego sądu, a także z prezesa sądu apelacyjnego. Kolegium sądu okręgowego składa się zaś z prezesa tego sądu, najstarszego wiceprezesa oraz wybranych przez zebrania sędziów przedstawicieli SO i sądów rejonowych.

W projekcie PiS przewidziano zaś, że kolegium sądu apelacyjnego będzie składać się z prezesa SA i prezesów sądów okręgowych z danej apelacji, natomiast kolegium sądu okręgowego będzie złożone z prezesa SO i prezesów sądów rejonowych z danego okręgu.

Jak uzasadniono, proponowane składy kolegiów gwarantują miarodajność i racjonalność wyrażanych opinii zarówno odnoszących się do organizacji pracy w sądzie, jak tez kwestii osobowych i etycznych rozpatrywanych na posiedzeniach kolegium. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl