Zbierane są pamiątki po księdzu Jerzym

  

Blisko 530 pamiątek związanych z ks. Jerzym Popiełuszką przekazano Ośrodkowi Dokumentacji, Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w ramach akcji „Popiełuszko – Pamiętam”, której pierwszy etap zakończył się w piątek. Akcja trwała od września do końca listopada 2018 r.

Dzięki działaniom informacyjnym i promocyjnym udało się dotrzeć do 60 prywatnych posiadaczy pamiątek związanych z ks. Jerzym i do wielu instytucji dysponujących specjalistycznymi archiwami takich, jak: IPN, archiwum TVP, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i innych. Do tej pory przekazano kopie blisko 530 obiektów, m.in. z NSZZ Solidarność z Gdańska oraz ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Są wśród nich głównie zdjęcia, kopie znaczków pocztowych i wydawnictw okolicznościowych.

– zaznaczono w komunikacie.

Kolejnym etapem akcji będzie długotrwały proces pozyskiwania kopii pamiątek i prace formalno-prawne.

Dziękujemy wszystkim, którzy skontaktowali się z nami i udostępnili nam swoje pamiątki. Wierzymy, że akcja ta umożliwi bliższe poznanie ks. Jerzego. Poznanie tych pamiątek pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia Błogosławionego. W przyszłym roku minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Zbliża się, jak wierzymy, dzień kanonizacji, dlatego jest to dodatkową motywacją, aby taką akcję przeprowadzać właśnie teraz.

– powiedział proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie ks. Marcin Brzeziński.

Organizatorzy akcji przypomnieli, że ks. Jerzy związany był z Białostocczyzną, gdzie się urodził, i z Mazowszem, gdzie pracował, a także ze środowiskami Solidarności, duszpasterstwa ludzi pracy, medycznym i studenckim.

Sam dużo podróżował zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku. W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną. Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu pamiątek związanych z ks. Jerzym Popiełuszko, prosimy o kontakt.

– zaapelowano w komunikacie.

Szczegółowe informacje są na stronie akcji www.popieluszko-pamietam.pl

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Gdy wychodziła z sali, sędzia parsknął śmiechem. Magda Brzeska komentuje skandaliczną sytuację

/ Twitter.com/Sebastian Kaleta (@sjkaleta) [screenshot]

  

- Słuchałam tego uzasadnienia i po prostu nie wytrzymałam. To było tak kuriozalne uzasadnienie. Postanowiłam opuścić salę. Wstając powiedziałam do sędziów, że mam nadzieję iż "będą państwo mogli sobie spojrzeć jeszcze w oczy" - tak Magda Brzeska relacjonuje wczorajszą rozprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Po jej słowach sędzia Dariusz Pirogowicz ostentacyjnie parsknął śmiechem.

- Jest mi bardzo przykro, że sędzia nie potrafił się zachować; powinien być neutralny - oceniła we wtorek Magda Brzeska odnosząc się do zachowania sędziego WSA uzasadniającego wyrok ws. Nabielaka 9. Jej zdaniem sędzia ten "sam wystawił sobie świadectwo"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała znana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Skargę na decyzję komisji złożył m.in. handlarz roszczeń Marek M., który jest jednym z beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnej w tej sprawie.

[polecam:https://niezalezna.pl/294153-skandaliczna-postawa-sedziego-gdy-magdalena-brzeska-opuszcza-sale-tenhellip-parska-smiechem-wideo]

Magda Brzeska, córka Jolanty, podczas czytania uzasadnienia orzeczenia wstała z miejsca, skomentowała treść uzasadnienia i wyszła z sali. Gdy opuszcza pomieszczenie, sędzia Dariusz Pirogowicz przez chwilę nie mógł powstrzymać się od śmiechu. Film ze skandalicznego zachowania sędziego zamieścił na Twitterze przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej, Sebastian Kaleta.

Polska Agencja Prasowa skontaktowała się w tej sprawie z Magdą Brzeską. 

- Słuchałam tego uzasadnienia i po prostu nie wytrzymałam. To było tak kuriozalne uzasadnienie. Postanowiłam opuścić salę. Wstając powiedziałam do sędziów, że mam nadzieję iż "będą państwo mogli sobie spojrzeć jeszcze w oczy"

- zaznaczyła.

Brzeska zwróciła uwagę, że sędziowie są wynagradzani z podatków i powinni stać na straży prawa.

[polecam:https://niezalezna.pl/294176-obecni-na-sali-mogli-poczuc-upokorzenie-kaleta-wstrzasniety-zachowaniem-zabawnego-sedziego]

- Powinni mieć również szacunek do nas wszystkich jako ludzi. Wyśmiewanie kogokolwiek bez względu na to kim jest, w moim odczuciu jest nie na poziomie. Jest mi bardzo przykro, że sędzia nie potrafił się zachować, ponieważ sędzia powinien być neutralny. Jeśli nie potrafił się zachować to trudno, sam wystawił sobie świadectwo

 - dodała.

Biuro informacji WSA pytane przez PAP nie odniosło się do tej kwestii. WSA nie wykluczył jednak zajęcia stanowiska w tej sprawie w późniejszym terminie.


Decyzję reprywatyzacyjną ws. Nabielaka 9 w styczniu 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę - gdzie mieszkała m.in. zamordowana w 2011 r. Jolanta Brzeska - przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.

Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł. Skargę na decyzję komisji w zakresie uzasadnienia złożyło m.st. Warszawa, zaskarżył ją także Marek M.

We wtorek warszawski sąd zdecydował o jej uchyleniu. Odnosząc się do przyznania prawa użytkowania wieczystego na rzecz określonego podmiotu, sędzia Dariusz Pirogowicz tłumaczył, że komisja weryfikacyjna zgodnie z przepisami nie mogła "uchylać praw przynależnych do budynku jako takiego czy też lokalu do tego budynku należącego". "Więc już z tego względu decyzja komisji jest wadliwa" - mówił.

Zdaniem sądu nie można też postawić prezydentowi m.st. Warszawy zarzutu, że wydając decyzję reprywatyzacyjną, w sposób rażący naruszył przepisy postępowania.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl