Wznowiono pociągi z Pragi do Krakowa

Leo Ekspress / Martin Hefner CC BY 2.0

  

Z Pragi wyruszył dziś do Krakowa pociąg firmy Leo Express, wznawiając zawieszone we wrześniu połączenie. Pociągi, które obecnie kursują tylko w weekendy, od czerwca będą jeździły codziennie.

Jak powiedział rzecznik Leo Express Emil Sedlarzik, firma przywiązuje duże znaczenie do połączeń z Polską. - Połączenie uruchomiliśmy w okresie przedświątecznym, gdy wiele osób chce odwiedzić świąteczne jarmarki. Gdyby nie ograniczenia związane z remontami torów w Polsce, już teraz mielibyśmy codzienne połączenia z Polską - oświadczył.

Leo Express uruchomił połączenia do Krakowa 20 czerwca br. Remonty torów po polskiej stronie zmusiły firmę do zawieszenia połączenia. Wznowione w piątek, ponownie zostaną zawieszone od 7 stycznia. W tym terminie zastąpią je połączenia autobusowe. Kolejowe mają zostać przywrócone od 22 marca. Leo Express zakłada, że od czerwca 2019 zostaną ustanowione codzienne połączenia Praga - Kraków.

Firma Leo Express jest jedynym prywatnym przewoźnikiem, który w 2018 roku zdecydował się na realizację połączeń do Polski. Wstrzymał je w związku z remontem torów, który wydłużył czas podróży. Obecnie przejazd z Pragi przez Katowice do Krakowa trwa ponad siedem godzin. Pociąg wyrusza z Pragi w piątek i w niedzielę o 16.10. W Krakowie jest o 23.25. Połączenie z Krakowa rozpoczyna się w soboty i poniedziałki o 4.53, a w Pradze jest o 11.32.

Najniższa cena biletu z Pragi do Krakowa to 109 koron, czyli około 18 złotych. Wśród udogodnień podróży są gniazdka, bezpłatne wifi oraz płatny catering.

Leo Express to czeski prywatny przewoźnik kolejowy i autobusowy. Firma została założona w 2010 roku. Obecnie jej pociągi jeżdżą też po Słowacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pentagon testuje pociski o zasięgu ponad 500 km

/ FLICKR.COM/clayirving/CC BY-SA 2.0

  

- USA przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km - poinformował Pentagon. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF.

W wydanym komunikacie Pentagon przekazał, że test odbył się wczoraj na San Nicolas Island w odległości ok. 120 km od wybrzeża Kalifornii.

Gdyby USA nadal były stroną INF - układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - taka próba byłaby zakazana. Porozumienie to zakazywało produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

Pentagon zapowiadał już w marcu, że przeprowadzi tę próbę rakietową, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do zapisów INF. Dziennik "Washington Post" pisał wówczas, że na listopad planowany jest dodatkowo test pocisku o zasięgu ok. 2900-4000 km.

Na początku sierpnia minął półroczny okres, jaki Stany Zjednoczone dały Rosji na powrót do przestrzegania INF. W konsekwencji USA oficjalnie wycofały się z traktatu. Moskwa odrzuca oskarżenia, że ponosi odpowiedzialność za jego zerwanie, i również wycofała się z układu.

USA zarzucają Rosji, że wbrew zapisom INF rozmieściła nowe pociski manewrujące SSC-8 (w rosyjskiej nomenklaturze wojskowej - 9M729), które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson, mogą być uzbrojone w głowicę atomową i mają zasięg ponad 2000 km.

Cytowany wczoraj przez agencję Reutera rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że jego kraj nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji.

Na początku sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegał, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli USA zaczną to robić po wycofaniu się z INF. Obwinił USA o "upadek" traktatu, ale zaznaczył, że Moskwa i Waszyngton muszą wznowić rozmowy o kontroli zbrojeń, aby zapobiec wybuchowi "nieograniczonego" wyścigu zbrojeń.

Traktat INF został podpisany w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR: Ronald Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy; ZSRR zniszczył 1846 pocisków objętych umową, a USA - 846.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl