Nowa prezydent Gruzji skomentowała relacje z Rosją

Władimir Putin / en.kremlin.ru

  

Wybrana wczoraj na prezydenta Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła, że jej celem jest wprowadzenie kraju do Unii Europejskiej i NATO. – To nie czas na przyjaźń z Rosją – oceniła w wywiadzie dla BBC, omawianym dziś przez gruzińskie media.

Zurabiszwili obiecała w swym pierwszym wywiadzie po ogłoszeniu wyników, że będzie najbardziej aktywnym prezydentem Gruzji w sferze integracji euroatlantyckiej.

Te sześć lat (prezydentury) będzie bardzo ważne dla Gruzji, która zmierza w stronę integracji z Unią Europejską i NATO. W tym czasie powinniśmy przybliżyć się do tego na tyle, ile to możliwe, lub zintegrować się całkowicie. Będę najbardziej aktywnym prezydentem w tej kwestii

- powiedziała. Podkreśliła, że głosy na nią oddane to głosy za europejską przyszłością Gruzji.

Prezydent elekt dodała, że jej celem jest wprowadzenie Gruzji do UE i NATO, tak jak to zrobiła prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga, która stała na czele państwa w latach 1999-2007.

Dorastałam w Europie, przez ponad 30 lat byłam francuskim dyplomatą. Wiem, czym jest europejskie społeczeństwo, jak powinniśmy do niego dążyć. Powinniśmy także dążyć do zjednoczenia społeczeństwa, bo jeśli nie zjednoczymy się wewnątrz kraju, nie będziemy w stanie reintegrować terytoriów, okupowanych przez Rosję

- powiedziała.

- Dopóki Rosja postępuje tak jak teraz - jeśli wziąć pod uwagę to, co dzieje się na linii okupacji, gdzie porywani są ludzie (…), czy to, jak Rosja postępuje obecnie w stosunku do Ukrainy - nie uważam, że oznacza to, że możemy teraz zacząć współpracę - oświadczyła, odnosząc się do linii demarkacyjnej między Gruzją a separatystyczną Abchazją i Osetią Płd., wspieranymi przez Rosję. Gruzińskie władze niejednokrotnie oskarżały Rosję o porywanie ludzi na tych terenach. Według Rosji, która uznaje niepodległość Abchazji i Osetii Płd., nie są to porwania, lecz zatrzymania za nielegalne przekroczenie granicy.

Zurabiszwili jest pierwszą kobietą wybraną na prezydenta Gruzji. Według mediów inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 16 grudnia.


Zurabiszwili, będąca kandydatką niezależną wspieraną przez rządzące Gruzińskie Marzenie, zwyciężyła w środowych wyborach, zdobywając 59,52 proc. głosów. Jej kontrkandydat Grigol Waszadze z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego uzyskał 40,48 proc. poparcia.

Dzień po wyborach Waszadze oświadczył, że nie uznaje ich wyników, i wezwał do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zwołał na niedzielę "masową, pokojową" demonstrację.

Do nieuznania wyników wyborów wezwał też były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Zaapelował również o podjęcie akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa. Prezydent elekt, odnosząc się do wypowiedzi Saakaszwilego, wskazała, że ten były szef państwa „stracił kontakt” z Gruzją. - Na dzień dzisiejszy jest obcokrajowcem, który wzywa do destabilizacji sytuacji w kraju - dodała, oceniając, że nie jest to potrzebne Gruzji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl