Plansza gry przedstawia podzieloną między zaborców Polskę. Najważniejsza w niej jest współpraca. Należy wymieniać się kartami i żetonami tak, by kraj w końcu odzyskał niepodległość. W jaki sposób gracze mogą osiągnąć cel? Jak podkreślają twórcy, trzeba starać się szerzyć idee niepodległościowe, zabiegać o narodową zgodę oraz umacniać pozycję Polski na świecie.

Dlaczego współpraca, a nie rywalizacja? Charakter gry ma pokazać, że potrzebny był wysiłek wszystkich opcji politycznych, by Polska odzyskała niepodległość.


Grę „Niepodległa” na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zaprojektował Jan Madejski. Konsultantem historycznym oraz autorem opracowania dołączonego do gry jest dr Wojciech Markert z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Grę zilustrował Roman Kucharski, który wraz ze studiem ArtSun jest także autorem oprawy graficznej całości. Wydaniem gry i opracowaniem redakcyjnym zajęli się pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN. Prototyp gry był testowany między innymi z uczniami Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Polskiej Ambasadzie w Rzymie.

IPN zadbał również o prezentację przykładowej rozgrywki, którą można obejrzeć na wideo: