Szef MSZ jedzie do Kijowa z ważną misją. „Moja wizyta nabiera nowego charakteru”

Z dwudniową wizytą do Kijowa udaje się szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Zgodnie z przekazanymi przez MSZ szczegółami wizyty, minister Czaputowicz ma zaplanowane spotkania z przedstawicielami władz Ukrainy, w tym z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty, szef polskiego MSZ przyznał, że w obliczu agresji Rosji nabiera ona nowego charakteru.

Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Jak poinformował MSZ w komunikacie, podczas wizyty Czaputowicza zostaną omówione zagadnienia z obszaru dwustronnej współpracy politycznej oraz kwestie związane z niedawnymi wydarzeniami na Morzu Azowskim.

- Będzie to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych państw członkowskich UE na Ukrainie od czasu wybuchu kryzysu związanego z agresywnymi działaniami Rosji na Morzu Azowskim - podkreślił resort spraw zagranicznych.

Wizyta Czaputowicza w stolicy Ukrainy będzie miała miejsce niespełna tydzień po tym, jak w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy małe ukraińskie okręty, płynące z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Według władz rosyjskich, okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Ukraina uznała z kolei działania Rosji za akt agresji. W poniedziałek Ukraina ogłosiła 30-dniowy stan wojenny na części swych terytoriów: obszarach graniczących z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz w obwodach leżących nad Morzem Czarnym i Azowskim.

- W piątek udaję się do Kijowa. Ta planowana wcześniej wizyta nabiera innego charakteru. Jest kryzys na Ukrainie, agresja Rosji na Morzu Azowskim, to nadaje nowego kontekstu tej wizycie. Rozmawiałem dwa dni temu z Federiką Mogherini. Prosiła mnie też o przekazanie w imieniu Unii Europejskiej solidarności z państwem ukraińskim w tej trudnej sytuacji - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister Czaputowicz odniósł się również do apeli strony Ukraińskiej o większą presję na Rosję i zaostrzenie sankcji.

- My tutaj wyrażamy zrozumienie z tym stanowiskiem. Uważamy, że Ukraina ma powody, by domagać się jeszcze bardziej stanowczego stanowiska UE i Zachodu. My w ramach naszych działań dyplomatycznych na forach międzynarodowych w UE czy w NATO czy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wszędzie podnosimy problem zdecydowanej reakcji wobec agresji rosyjskiej, czyli podzielamy stanowisko Ukrainy i będziemy tego stanowiska bronić na tych forach - podkreślił szef MSZ.

W czasie wizyty na Ukrainie minister Czaputowicz złoży również wieńce na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni, gdzie spoczywają szczątki Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 r., a także pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Szef polskiej dyplomacji wręczy ponadto nagrodę "Pro Dignitate Humana" przedstawicielom rodziny Ołeha Sencowa, przyznaną za jego walkę o zwolnienie obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

W Kijowie minister spraw zagranicznych weźmie także udział w posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Celem tej organizacji jest zacieśnienie kontaktów między Polską i Ukrainą, a także umocnienie procesu zbliżenia i pojednania obu narodów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina #Rosja #Jacek Czaputowicz #MSZ #dyplomacja

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo