Do komisji ds Amber Gold trafiły interesujące materiały. "Pojawiają się zupełnie nowe postaci"

Małgorzata Wassermann i Tomasz Rzymkowski, komisja ds. afery Amber Gold / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Do komisji [ds. afery Amber Gold - red.] w dniu przesłuchania Donalda Tuska wpłynęły bardzo interesujące materiały - powiedział dzisiaj w Telewizji Republika Tomasz Rzymkowski, poseł klubu Kukiz'15, członek komisji ds. afery Amber Gold. - Pojawiają się zupełnie nowe postaci - dodał.

5 listopada sejmowa komisja śledcza ds. afery Amber Gold przesłuchiwała byłęgo premiera Donalda Tuska.

Okazuje się, co dziś na antenie Telewizji Republika powiedział Tomasz Rzymkowski, że w tym dniu do komisji wpłynęły również nowe materiały. 

Mamy dokumenty, nazwiska. To - moim zdaniem - są kluczowe ustalenia. Na najbliższym posiedzeniu komisji, o ile do tej pory członkowie zapoznają się z materiałam, uważam, że należałoby się pochylić nad kilkoma propozycjami przesłuchania świadków. Są zupełnie nowe postaci, które nagle pojawiają się na szachownicy. Wątek ten pozbawiony jest otoczki politycznej, skupiamy się bardziej na świecie przestępczym i moim zdaniem jest to bardzo istotny wątek

- mówił Rzymkowski.

Zapytany o to, na jakie pytania odpowiadają nowe materiały, poseł powiedział:

- W wielkim skrócie - co było przyczyną, jak wygladał przebieg działania organów państwa. Możemy zaobserwować bardzo pozytywne działania ze strony służb - taki obraz wyłania się z tych materiałów. Jest również kwestia związana z tym, co najbardziej interesuje opinię publiczną - sprawa tzw. resztówki, czyli gdzie są brakujące miliony złotych [z Amber Gold oraz jaki był cel inwestowania w linie lotnicze [OLT Express].

Podczas rozmowy poruszono również wątek komisji ds. wyłudzeń VAT, której członkowie zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz Sławomira Nowaka, w latach 2007-2009 szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że również w aferze Amber Gold Nowak odgrywa pewną rolę.

- Jeśli popatrzymy na aferę Amber Gold, to rola ministra Nowaka nie jest incydentalna. Był ministrem transportu i budownictwa, odpowiedzialnym za Urząd Lotnictwa Cywilnego, ten bardzo rygorystyczny urząd, który w ciągu jednej doby był w stanie wydać koncesję dla podmiotu, który nie spełniał wymogów ustawowych, aby tę koncesję uzyskać

- zauważył parlamentarzysta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Aż tylu dziennikarzy zginęło w ciągu ostatnich 12 lat! Te dane naprawdę dają do myślenia...

zdjęcie ilustracyjne / Swadhin Das; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszych danych ONZ wynika, że w ciągu ostatnich 12 lat na całym świecie życie straciło ponad 1000 dziennikarzy. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna, w ramach której eurodeputowani podsumowali działania podejmowane na rzecz ochrony ludzi mediów. Z niezwykle mocnym apelem wystąpiła w imieniu grupy EKR europoseł PiS Anna Fotyga. „Wzywam do użycia wszelkich dostępnych instrumentów by położyć kres bezkarności osób popełniających przestępstwa wobec dziennikarzy ” - mówiła.

Podczas trwającej w Brukseli mini sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, europosłowie dyskutowali na temat sposobów ochrony dziennikarzy.

Jak się dowiedzieliśmy, posłowie podsumowali dotychczasowe działania na rzecz ochrony osób wykonujących ten zawód oraz przeciwstawili się poczuciu bezkarności na świecie, a także zaproponowali kolejne środki zapobiegające przemocy wobec dziennikarzy. 
 
Oddaję hołd dziennikarzom z całego świata, a w szczególności tym, którzy zdają relacje z obszarów objętych konfliktami, jak również dziennikarzom śledczym, którzy rzucają wyzwanie autokratycznym lub skorumpowanym reżimom.
- mówiła Anna Fotyga.

Eurodeputowana PiS podkreśla, że bez zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dziennikarzom będziemy mieć do czynienia z chaosem i dezinformacją.
 
Dlatego dzisiaj, w Międzynarodowy Dzień Walki z Bezkarnością za Przestępstwa wobec Dziennikarzy, musimy pamiętać o tych, którzy stracili życie.
- zaznaczyła była szefowa polskiej dyplomacji.
 
Fotyga zwróciła uwagę na dane UNESCO, które wskazują, że do przestępstw tych dochodzi w szczególności w krajach arabskich, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce. Niestety, jak zauważyła europoseł Anna Fotyga, takie przypadki mają miejsce również na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Anna Fotyga wspomniała nazwiska dwóch dziennikarzy zamordowanych niedawno w Europie – maltańskiej reporterki Daphne Galizii oraz słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.
 
Wzywam do zwiększenia wysiłków i użycia wszelkich dostępnych instrumentów by wyeliminować bezkarność sprawców tych czynów.
- apelowała Fotyga.

Była szefowa polskiej dyplomacji ujawniła, że obecnie aż 90% przypadków przestępstw wobec dziennikarzy nadal pozostaje bezkarnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl