Poznaliśmy sekret QLED 8K!

technologia 8K / news.samsung.com/pl/, mat. pras.

  

Telewizor QLED 8K, który jest dostępny w przedsprzedaży w Polsce, oferuje niezwykle rzeczywisty obraz pełen szczegółów oraz kolorów i już zbiera świetne opinie po pierwszych testach. Sprawdźmy, co dokładnie odpowiada za jakość obrazu na tak wysokim poziomie.

Jednym z kluczowych wyróżników QLED 8K spośród innych telewizorów jest inteligentne skalowanie do jakości jak najbliżej 8K (8K AI Upscaling). Do przekształcania treści niższej jakości w materiały bliskie 8K wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. W efekcie na ekranie QLED 8K z trzydziestoma trzema milionami pikseli można oglądać nie tylko materiały stworzone w 8K, ale także ulubione filmy przeskalowane z innej rozdzielczości – od SD po 4K – tak, by (w zależności od źródła) wyglądały na ekranie telewizora jak najlepiej, z wygładzonymi krawędziami i dopracowanymi kolorami.  
 
Więcej szczegółów, świetne efekty
 8K AI Upscaling to technologia, która pozwala widzom z przyjemnością oglądać ulubione filmy – pierwotnie prezentowane w rozdzielczości SD, FHD i UHD – w jakości jak najbliższej 8K (7680 x 4320). Na innych ekranach odtwarzanie treści o niskiej jakości obrazu skutkować może tak zwaną „pikselizacją”, rozmyciem i ogólnie słabszymi  wrażeniami wizualnymi. Aby zobrazować różnicę, 75-calowy telewizor QLED 8K został porównany z 75-calowym modelem QLED 4K (Q9F). Pozwoliło to pokazać, jak treści odtwarzane na telewizorze QLED 4K i inteligentnie przekształcane przez 8K AI Upscaling prezentują się w rozdzielczości zbliżonej do 8K – nawet jeśli ich źródło ma rozdzielczość 4K lub mniejszą.
 
8K AI Upscaling pozwala uzyskać bardziej szczegółowy i naturalny obraz, ponieważ zmieniony zostaje nie jeden jego  element, ale cała ich gama, w tym wyostrzane są szczegóły, poprawiana faktura, usuwane szumy, dopasowywane światło i analizowany kolor. Realizm oferowany przez 8K AI Upscaling jest naprawdę niezwykły, a obrazy wyglądają tak, jakby znajdowały się na wyciągnięcie ręki. Jeśli spojrzymy na powyższy obraz, w wersji 8K można zauważyć, że kolory widocznych na pierwszym planie roślin wydają się bardziej wielowymiarowe, doskonalsza tekstura pozwala dostrzec najmniejszy nawet zakamarek na zboczu góry i odróżnia go od „bardziej szorstkich” faktur roślin falujących poniżej, a każdy szczegół na ekranie jest wydobywany tak, że widz naprawdę przenosi w tę magiczną scenerię.
 
Realizm
Odzwierciedlając sposób, w jaki ludzie postrzegają obiekty, które znajdują się bliżej, 8K AI Upscaling precyzyjnie dostosowuje treść, aby uzyskać maksymalną głębię obrazu. Jak widać na powyższym porównaniu materiału w rozdzielczości FHD na telewizorze QLED 4K (po lewej) z obrazem zmienionym na rozdzielczość 8K na QLED 8K (po prawej), upscaling 8K przedstawia znajdujące się na pierwszym planie kwiaty w najdrobniejszych szczegółach, a widz ma wrażenie, jakby były wystarczająco blisko, aby ich dotknąć. Także panoramiczne ujęcia kamery i przesuwanie się jej w prezentowanym na ekranie otoczeniu są optymalizowane w taki sam sposób, w jaki nasze oko reaguje na zmieniający się bodziec: usuwając rozmycia obrazu. Bezproblemowe, pozbawione pikselizacji odtwarzanie obrazów przyczynia się również do powstania wciągającego wrażenia wizualnego, a szczytowa jasność QLED 8K w telewizorach o przekątnej ekranu 75 i 85 cali wynosząca 4000 nitów zapewnia dokładne odzwierciedlenie obrazów w każdych warunkach świetlnych, dzięki czemu prezentują się dokładnie tak, jak chcieli tego twórcy.
 
Wyraźniejszy tekst, lepsza czytelność
 Podczas odtwarzania wideo o niskiej rozdzielczości na ekranie, którego rozdzielczość jest wysoka, „szumy” linii (zaburzenia transmisji, które zacierają szczegóły i powodują niepożądane cyfrowe zakłócenia statyczne) są najbardziej uciążliwym efektem. Ponieważ obrazy wejściowe mają niższą jakość, kontury liter stają się niewyraźne. Jednak 8K AI Upscaling inteligentnie poprawia grube i nierówne kontury, tak aby stały się maksymalnie wyostrzone, zapewniając wyraźniejsze litery, odpowiednie do wrażeń, jakich oczekujemy podczas oglądania telewizji wysokiej rozdzielczości. Ten aspekt upscalingu ma zasadnicze znaczenie dla widzów, ponieważ poprawia czytelność tekstu (co widać na powyższych obrazach) i zmniejsza zmęczenie oczu.
 
Głębsze czernie gwarantują prawdziwie wciągające doznania
Dzięki 8K AI Upscaling wyższy kontrast oznacza, że szczegóły obiektów prezentowanych na czarnym tle stają się wyraźniejsze w porównaniu z ich rozdzielczością źródłową (dotyczy obrazu w jakości 4K lub niższej), co zwiększa realizm prezentowanych treści. Aby przeciwdziałać rozchodzeniu się światła na ciemne partie obrazu, co jest częstym problemem w przypadku filmów o niższej rozdzielczości, inteligentne algorytmy analizują układ czerni, aby  była ona jak najbardziej doskonała. Jakość tej głębokiej czerni praktycznie dorównuje treściom pierwotnie wyprodukowanym w rozdzielczości 8K. Różnica pomiędzy obrazem przed zmianą rozdzielczości na wyższą i po niej jest naprawdę znacząca.
 
Za kulisami: mechanizm inteligentnej zmiany rozdzielczości, który nie przestaje się uczyć
8K AI Upscaling inteligentnie analizuje nie tylko 4K, ale także SD, HD, FHD i wszelkie inne rozdzielczości wideo w czasie rzeczywistym i w razie konieczności uzupełnia niezbędne aspekty. Tekstury są przywracane z delikatnym przesunięciem szczegółów, statyczne elementy wizualne są automatycznie eliminowane przez kompresję strumienia wideo, krawędzie o niskiej rozdzielczości są wyostrzane, by uniknąć rozmycia, a nieciągłe linie są przywracane. Kluczowym elementem jest przy tym zastosowanie uczenia maszynowego. Dzięki procesorowi Quantum 8K inteligentny algorytm uczy się na podstawie wykrytych różnic i odnotowuje korelację pomiędzy treściami o niskiej i wysokiej rozdzielczości.

- Procesor Quantum 8K, który znajduje się w sercu technologii 8K AI Upscaling wyznacza własne standardy optymalnego skalowania, wykorzystując takie inteligentne zasady jak „linie muszą być cienkie” czy „grube i chropowate obszary muszą być bardziej wyostrzone” – wyjaśnia Hyun-seung Lee prezentując najnowszą technologię.

Technologia 8K AI Upscaling opiera się na inteligentnym uczeniu w ramach sztucznej inteligencji (AI). W efekcie w trakcie użytkowania będzie się ona rozwijać i dostosowywać z każdym filmem, którego rozdzielczość zostanie zmieniona na wyższą, ponieważ przy każdym procesie upscalingu system otrzymuje do analizy kolejne dane wideo. Jednak już od pierwszego użycia QLED 8K zapewnia najbardziej komfortowe zrównoważenie kolorów, światła i tekstur, oferując optymalne wrażenia z oglądania. Odnosząc się do dynamicznych zmian, które funkcja 8K AI Upscaling QLED 8K zapewnia widzom, Lee zauważa: – Rozwiązanie 8K AI Upscaling otworzyło możliwości rozwoju nie tylko w dziedzinie poprawy rozdzielczości i zapewnienia obrazu o lepszej jakości, ale także w obszarze ludzkich preferencji i gustu, które są trudne do naśladowania.
 
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, news.samsung.com/pl/, infowire.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl