Merkel zaryzykuje dobre stosunki z Rosją? Ma porozmawiać z Putinem o Ukrainie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała od Rosji zapewnienia wolnego dostępu do Morza Azowskiego i ukraińskiego portu Mariupol. Zapowiedziała też, że poruszy ten temat w rozmowach z prezydentem Władimirem Putinem na szczycie G20 w Argentynie, ale jednocześnie upomniała Ukrainę. Czyżby niemiecka kanclerz obawiała się o rosyjsko-niemieckie interesy?

Angela Merkel
Sven Mandel [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Występując na otwarciu niemiecko-ukraińskiego forum gospodarczego w Berlinie zaznaczyła, że konflikt wokół Krymu można rozwiązać tylko poprzez rozmowy, gdyż "żadnego rozwiązania militarnego nie ma". Upomniała jednocześnie Ukrainę, by "była mądra".

Merkel zażądała od Rosji uwolnienia trzech zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej ukraińskich okrętów wojennych oraz ich załóg. Zarzuciła Putinowi, że budując otwarty w maju most na Krym utrudnił żeglugę przez tę cieśninę.

Szefowa niemieckiego rządu podtrzymała swą gotowość dalszego rozmawiania wraz z Francją w tak zwanym formacie normandzkim z Moskwą i Kijowem, choć dotychczasowe rezultaty tego dialogu są według niej "bardzo, bardzo niewielkie". Zarzuciła Rosji podsycanie regionalnych konfliktów nie tylko na Ukrainie, ale również w Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanie i Armenii.

- Istnieje pas państw, które nie mogą się rozwijać tak, jak by chciały. Nie możemy jako Niemcy zamykać na to oczu - zadeklarowała.

Odniosła się także do ukraińskiej krytyki projektowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Jak wskazała, konieczne jest zagwarantowanie, by Ukraina pozostała nadal ważnym krajem tranzytowym.

- Możecie wychodzić z założenia, że mimo innej oceny Nord Stream 2 z całą siłą będziemy występować na rzecz Ukrainy jako państwa transportującego gaz - zapewniła.

W swym przemówieniu na forum ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman nie poruszył kwestii gazociągu Nord Stream 2, ale podziękował kanclerz Merkel za jej "twarde stanowisko" w konflikcie Ukrainy z Rosją.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP,

#Angela Merkel #Wladimir Putin #Rosja #Ukraina

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo