Szef NATO ma dość gierek! „Granica przekroczona przez Rosję”. Stoltenberg ostrzega Moskwę

Wzywam ponownie Rosję, by zagwarantowała - przejrzyście i bezzwłocznie - pełne przestrzeganie traktatu INF – napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zarzucił Moskwie, że jej działania szkodzą umowie.

Jens Stoltenberg
twitter.com/jensstoltenberg

"Granica przekroczona przez Rosję" - to tytuł listu szefa Sojuszu, opublikowanego w czwartek przez włoski dziennik "La Repubblica".

Stoltenberg przywołał w nim porozumienie z 1987 roku podpisane przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).

Wtedy - dodał - świat odetchnął z ulgą, bo umowa ta przyczyniła się do bezpieczeństwa wszystkich.

W ostatnich latach jednak Rosja rozwinęła, wyprodukowała, wypróbowała i rozmieściła nowy pocisk pośredniego zasięgu pod nazwą SSC-8", łatwy do ukrycia, zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych i zdolny "sięgnąć" europejskich stolic

- dodał szef Paktu. Podkreślił, że broń ta zwiększa możliwość konfliktu nuklearnego.

- Działania Rosji szkodzą traktatowi INF wystawiając go na ryzyko - ostrzegł sekretarz generalny NATO.

Zwrócił uwagę na to, że w Europie nie ma nowych amerykańskich pocisków, ale są nowe rosyjskie.
Wskazał, że traktat przestrzegany tylko przez jedną stronę "nie może być skuteczny i nie gwarantuje bezpieczeństwa".

Stoltenberg przypomniał, że sojusznicy wyrażali już zaniepokojenie pięć lat temu, a "Rosja po latach dementowania przyznała, że istnieje nowy system rakietowy". Zaznaczył zarazem, że sojusznicy z NATO wzywali Moskwę, by odpowiedziała na to zaniepokojenie i przystąpiła do konstruktywnego dialogu z USA.

Niestety Rosja nie wysłuchała naszych próśb

- napisał Stoltenberg. Jak ocenił, "brak zaangażowania ze strony Moskwy umacnia wyłącznie wrażenie, że system pocisków stanowi poważne zagrożenie dla strategicznej stabilności Europy".

- Wzywam zatem ponownie Rosję, by zagwarantowała - przejrzyście i bezzwłocznie - pełne przestrzeganie traktatu INF - zaapelował Stoltenberg i zapewnił, że NATO nie ma zamiaru rozmieszczać nowych pocisków nuklearnych w Europie.

Ale jako Sojusz mamy zadanie zagwarantować bezpieczeństwo i spokój naszym narodom. Nie możemy pozwolić na to, aby traktaty o kontroli zbrojeń były naruszane, bo to podważa zaufanie

- oświadczył szef Paktu.

Podkreślił: "Następny ruch należy do Rosji. NATO nie chce nowej zimnej wojny ani nowego wyścigu zbrojeń i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by do tego nie dopuścić".

Apelując do Rosji, by zrobiła to, co do niej należy, Stoltenberg wyraził gotowość prowadzenia dialogu na rzecz "lepszej i bardziej bezpiecznej przyszłości".

Mówiąc o znaczeniu działań odstraszających i wspólnej obrony, podkreślił jednocześnie:

Oto dlaczego w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku i agresywne zachowania sojusznicy z NATO wzmocnili obronę i zdecydowali o zwiększeniu inwestycji oraz modernizacji sił zbrojnych.

Zapowiedział, że Sojusz rozważy skutki działań Rosji w sprawie INF.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#przekroczona granica #Moskwa #INF #Sojusz #Rosja #NATO #Jens Stoltenberg

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo