Szajka oszustów przed sąd - obracała milionami

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zakończyła śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej uszczupleń podatkowych w związku z obrotem paliwami płynnymi. Skarb Państwa mógł stracić w wyniku działalności szajki ponad 20 milionów złotych.

zdjęcie ilustracyjne
/ pixabay.com; IADE-Michoko

Jak ujawniła Prokuratura Krajowa aktem oskarżenia objętych zostało siedem osób, które usłyszały zarzuty popełnienia 38 przestępstw.

"Wszystkim oskarżonym zarzucono działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez Artura T., która w okresie od stycznia 2012 roku do czerwca 2014 roku  zajmowała się popełnianiem  przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, dokumentom oraz przestępstw skarbowych, polegających na dokonywaniu uszczupleń należności  podatkowych w podatku od towarów i usług (VAT) oraz w podatku akcyzowym.  Wiązało się to  z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach, podrabianiem dokumentów oraz podejmowaniem czynności, które miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z popełnionych czynów zabronionych, polegających na dokonywaniu uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa" - wylicza prokuratura.

I dodaje:

"w związku z działaniem tej zorganizowanej grupy przestępczej zostały uszczuplone i narażone na uszczuplenie należności podatkowe Skarbu Państwa w  podatku akcyzowym i podatku od towarów i usług w kwocie łącznej opiewającej na blisko 24 miliony złotych".

Jak działali oszuści? Mieli dwa sposoby:

"Pierwszy polegał na tym, że członkowie grupy przestępczej sprowadzali z Niemiec  olej smarowy w ramach wewnątrzwspólnotowej procedury nabycia towarów, który następnie był sprzedawany w Polsce różnym nabywcom jako olej napędowy na podstawie poświadczających nieprawdę, bądź podrobionych faktur VAT, wystawionych w imieniu kontrolowanych przez nich spółek prawa handlowego, bez opłacania należnego podatku od towarów i usług oraz  podatku akcyzowego.

Drugim modelem działania grupy było sprowadzanie z Niemiec oleju napędowego nabywanego w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru przez spółki prawa handlowego kontrolowane przez członków grupy przestępczej, które następnie sprzedawały go bez uiszczenia należnego podatku od towarów i usług kolejnym podmiotom, które pozorując normalny obrót gospodarczy finalnie  dostarczały go firmie z branży paliwowej, która prowadziła jego detaliczną dystrybucję".

 

 Źródło: niezalezna.pl, pk.gov.pl

#prokuratura #mafia podatkowa #paliwa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo