Katowice z konsulem honorowym Luksemburga

/ katowice.uw.gov.pl

  

Działalność konsulatu honorowego Luksemburga oficjalnie zainaugurowano w Katowicach. Konsulem honorowym jest przedsiębiorca Mikołaj Pluciński, który zapowiada m.in. wsparcie dla nawiązywania kontaktów handlowych oraz kulturalnych.

Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, przed wieczorną oficjalną inauguracją działalności Konsulatu Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga, z Ambasadorem Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce Conradem Bruchem oraz konsulem Plucińskim spotkał się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Oficjalne otwarcie, na zaproszenie prezydenta Katowic, odbyło się w reprezentacyjnej willi Goldsteinów przy katowickim pl. Wolności. Gospodarzem uroczystości był ambasador Bruch. Sama siedziba konsulatu honorowego znajdzie się w przemysłowym rejonie miasta, na ul. Porcelanowej.

Jak podkreślono w informacji konsulatu, konsul od wielu lat promuje Śląsk i Katowice wśród inwestorów międzynarodowych. W 2000 r. otworzył biuro globalnej firmy księgowej, zatrudniającej w Katowicach prawie 200 osób. "Planuję wykorzystać swoje doświadczenie, aby przysłużyć się dalszemu dynamicznemu rozwojowi naszego regionu" – zapewnił Plucinski.

Konsulat zapewnia, że rola konsula nie zakończy się na wspieraniu przedsiębiorców obu krajów w nawiązywaniu kontaktów handlowych. "Mikołaj Pluciński stawia sobie również za cel wspieranie wymiany kulturowej między krajami" - zapewniono.

Jak przekazał Śląski Urząd Wojewódzki, Pluciński na funkcję honorowego konsula Wielkiego Księstwa Luksemburga w Katowicach, został zaprzysiężony w tym roku. Jest absolwentem Śląskiej Międzynarodowej Szkoły Handlowej j.v. University of Strathclyde w Glasgow, Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Uczestniczył również w programie MBA Franklin University.

Nowy konsul honorowy Luksemburga zdobywał doświadczenie w międzynarodowych firmach działających w branży towarów konsumpcyjnych oraz świadczących usługi doradcze i audytorskie.

Urzędnicy wojewody odwołali się do danych NBP, zgodnie z którymi Luksemburg zajmuje wysoką pozycję wśród zagranicznych inwestorów w Polsce.

"Największy koncern luksemburski w Polsce działa w branży stalowej, inwestując w polskie huty i zatrudniając ponad 10 tys. pracowników. Istotne inwestycje prowadzi przede wszystkim na terenie woj. śląskiego, w zakładach znajdujących się w Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej. Natomiast polskie inwestycje w Luksemburgu stanowią głównie papiery wartościowe typu akcje czy obligacje, w zakresie których Luksemburg jest ogromnym centrum obrotu finansowego”

- podał Śląski Urząd Wojewódzki.

W informacji urzędu przypomniano, że w październiku br. Polska i Luksemburg podpisały memorandum o współpracy w zakresie działalności kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem badań i wykorzystania zasobów kosmicznych. Pięcioletnie memorandum obejmuje wymianę informacji i ekspertyz w obszarze technologii, polityk i zagadnień prawnych. Celem jest przejrzystość międzynarodowych ram prawnych dot. badań i wykorzystywania zasobów kosmicznych.

Luksemburg jest członkiem Beneluxu oraz jednym z założycieli wszystkich trzech Wspólnot, w tym Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Ustrój polityczny Wielkiego Księstwa Luksemburga to demokracja parlamentarna w ramach monarchii konstytucyjnej, na czele której stoi JKW Wielki Książę Henryk. Powoływany przez Wielkiego Księcia rząd odpowiedzialny jest przed jednoizbowym parlamentem. Władza ustawodawcza należy do Wielkiego Księcia i Izby Deputowanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Szef WHO mówi o "szansie" w walce z koronawirusem. Apeluje, by jej "nie zaprzepaścić"

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay/@Free-Photos

  

Każdy scenariusz jest możliwy - powiedział w poniedziałek w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak dodał, „najnowsze dane pozwalają lepiej zrozumieć, jak się rozwija epidemia koronawirusa”.

Tedros poinformował, że ostatnie dane z Chin pokazują spadek nowych przypadków zakażenia koronawirusem. "Ta tendencja musi być traktowana z wielką ostrożnością" - podkreślił.

- Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy zanotowany spadek zachorowań się utrzyma. (...) Trend może się zmienić, gdy wirus zaatakuje nowe regiony

- powiedział podczas poniedziałkowego briefingu szef WHO.

[polecam:http://niezalezna.pl/311410-nie-stwierdzono-zarazenia-koronawirusem-w-polsce-13-osob-jest-w-szpitalu-a-17-kontrolowanych]

Dzisiaj władze chińskie opublikowały szczegółowe dane dotyczące ponad 44 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Jak ocenił Tedros, dane te dają nam większą wiedzę na temat przedziałów wiekowych pośród zainfekowanych, przebiegu choroby oraz wskaźników śmiertelności i są bardzo ważne dla dalszych prac WHO. Zachęcił również wszystkie kraje do udostępniania i dzielenia się informacjami związanymi z wirusem.

Szef WHO zaznaczył również, że koronawirus Covid-19 wydaje się być mniej śmiertelny niż inne koronawirusy, w tym SARS i MARS. "Ponad 80 proc. pacjentów łagodnie przechodzi chorobę i wyzdrowieje" - zapewnił.

Tedros wyjaśnił, że nowe dane nie tłumaczą wszystkich wątpliwości związanych z chorobą, ale odpowiadają na kilka pytań. Podkreślił, że pracownicy WHO starają się ograniczyć rozmiary epidemii przygotowując personel medyczny, zabezpieczając produkcję i dystrybucję środków ochronnych oraz testów na obecność wirusa, doradzając rządom, jak koordynować badania i leczenie.

[polecam:http://niezalezna.pl/311391-zatrzymano-dzialacza-krytykujacego-chinskie-wladze-ws-epidemii-koronawirusa]

Dyrektor generalny organizacji ponownie wezwał do zebrania 675 mln dolarów na walkę z wirusem.

- Jak powtarzam, mamy teraz szansę. Potrzebujemy teraz środków, by kraje były przygotowane (na walkę z wirusem -red.). Nie wiadomo, jak długo będziemy mieć tę szansę. Nie zaprzepaśćmy jej

- zakończył swoje wystąpienie.

Według podanych na konferencji danych do piątkowego poranka w Chinach odnotowano 70 635 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 2051 w ciągu ostatnich 24 godzin. 1 772 chorych zmarło. Poza Chinami kontynentalnymi zachorowały 694 osoby z 25 krajów, trzy z nich zmarły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts