Katowice z konsulem honorowym Luksemburga

/ katowice.uw.gov.pl

  

Działalność konsulatu honorowego Luksemburga oficjalnie zainaugurowano w Katowicach. Konsulem honorowym jest przedsiębiorca Mikołaj Pluciński, który zapowiada m.in. wsparcie dla nawiązywania kontaktów handlowych oraz kulturalnych.

Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, przed wieczorną oficjalną inauguracją działalności Konsulatu Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga, z Ambasadorem Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce Conradem Bruchem oraz konsulem Plucińskim spotkał się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Oficjalne otwarcie, na zaproszenie prezydenta Katowic, odbyło się w reprezentacyjnej willi Goldsteinów przy katowickim pl. Wolności. Gospodarzem uroczystości był ambasador Bruch. Sama siedziba konsulatu honorowego znajdzie się w przemysłowym rejonie miasta, na ul. Porcelanowej.

Jak podkreślono w informacji konsulatu, konsul od wielu lat promuje Śląsk i Katowice wśród inwestorów międzynarodowych. W 2000 r. otworzył biuro globalnej firmy księgowej, zatrudniającej w Katowicach prawie 200 osób. "Planuję wykorzystać swoje doświadczenie, aby przysłużyć się dalszemu dynamicznemu rozwojowi naszego regionu" – zapewnił Plucinski.

Konsulat zapewnia, że rola konsula nie zakończy się na wspieraniu przedsiębiorców obu krajów w nawiązywaniu kontaktów handlowych. "Mikołaj Pluciński stawia sobie również za cel wspieranie wymiany kulturowej między krajami" - zapewniono.

Jak przekazał Śląski Urząd Wojewódzki, Pluciński na funkcję honorowego konsula Wielkiego Księstwa Luksemburga w Katowicach, został zaprzysiężony w tym roku. Jest absolwentem Śląskiej Międzynarodowej Szkoły Handlowej j.v. University of Strathclyde w Glasgow, Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Uczestniczył również w programie MBA Franklin University.

Nowy konsul honorowy Luksemburga zdobywał doświadczenie w międzynarodowych firmach działających w branży towarów konsumpcyjnych oraz świadczących usługi doradcze i audytorskie.

Urzędnicy wojewody odwołali się do danych NBP, zgodnie z którymi Luksemburg zajmuje wysoką pozycję wśród zagranicznych inwestorów w Polsce.

"Największy koncern luksemburski w Polsce działa w branży stalowej, inwestując w polskie huty i zatrudniając ponad 10 tys. pracowników. Istotne inwestycje prowadzi przede wszystkim na terenie woj. śląskiego, w zakładach znajdujących się w Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej. Natomiast polskie inwestycje w Luksemburgu stanowią głównie papiery wartościowe typu akcje czy obligacje, w zakresie których Luksemburg jest ogromnym centrum obrotu finansowego”

- podał Śląski Urząd Wojewódzki.

W informacji urzędu przypomniano, że w październiku br. Polska i Luksemburg podpisały memorandum o współpracy w zakresie działalności kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem badań i wykorzystania zasobów kosmicznych. Pięcioletnie memorandum obejmuje wymianę informacji i ekspertyz w obszarze technologii, polityk i zagadnień prawnych. Celem jest przejrzystość międzynarodowych ram prawnych dot. badań i wykorzystywania zasobów kosmicznych.

Luksemburg jest członkiem Beneluxu oraz jednym z założycieli wszystkich trzech Wspólnot, w tym Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Ustrój polityczny Wielkiego Księstwa Luksemburga to demokracja parlamentarna w ramach monarchii konstytucyjnej, na czele której stoi JKW Wielki Książę Henryk. Powoływany przez Wielkiego Księcia rząd odpowiedzialny jest przed jednoizbowym parlamentem. Władza ustawodawcza należy do Wielkiego Księcia i Izby Deputowanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts