Zofia Pilecka matką chrzestną sztandaru

Uroczyste wręczenie sztandaru Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki odbyło się we Wrocławiu. Matką chrzestną sztandaru została córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz. Uroczystość połączono z obchodami Dnia Podchorążego.

AWL Wrocław; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Nowy sztandar Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, nadał postanowieniem z 5 września 2018 r. prezydent Andrzej Duda. Poprzednio uczelnia miała sztandar Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, który zostanie przekazany do Muzeum Wojska Polskiego. Na podstawie rozporządzenia szefa MON uczelnia zmieniła nazwę 1 października 2017 r.

We Wrocławiu na pl. Wolności odbyło się odprowadzenie starego sztandaru i wręczenie nadanego przez prezydenta Dudę, sztandaru AWL im. Tadeusza Kościuszki.

"Jesteśmy dumni, że matką chrzestną sztandaru Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu jest pani Zofia Pilecka-Optułowicz, córka naszego bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego, uważanego za jednego z najbardziej odważnych ludzi na świecie"

- mówił rektor komendant AWL gen. bryg. Dariusz Skorupka.

Rektor przypomniał, że wrocławska uczelnia współpracuje z najlepszymi uczelniami wojskowymi na świecie, m.in. z amerykańską West Point, a ostatnio nawiązała też współpracę z podobnymi akademiami w Azji.

Generał przypomniał, że w czwartek przypada 188. rocznica wybuchu powstania listopadowego, na którego czele stanęli podchorążowie z Warszawy, dlatego też uroczystość wręczenia sztandaru jest świętowana razem z obchodami Dnia Podchorążego.

"Nasi bohaterowie wtedy militarnie nie wygrali, ale obudzili ducha w narodzie i dali mu nadzieję. Ta nadzieja plus danina krwi naszych rodaków po latach doprowadziła do dzisiejszej, wolnej, niepodległej Polski"

- mówił gen. Skorupka.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak odczytał - skierowany do żołnierzy - list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że Akademia Wojsk Lądowych jest na trwałe wpisana w "mapę miasta i naszych sił zbrojnych". "Uczelnia zmienia się, by jak najlepiej sprostać wyzwaniom współczesności i przygotować absolwentów do niełatwej służby na straży bezpieczeństwa rodaków. Najnowszym wyrazem zobowiązania społeczności akademii do dbałości o jej dobre imię i dalszy rozwój jest wręczany dzisiaj nowy sztandar. Wszystkim państwu życzę, by symbol ten łączył kadrę naukowo-dydaktyczną, pracowników i studentów wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych oraz inspirował do podejmowania służących jej kolejnych inicjatyw" - napisał premier Morawiecki.

Premier gratulował podchorążym "obranej, niełatwej ścieżki kariery, która jest powodem do chluby, ale też szczególnym zobowiązaniem". "Akademia wyposaży bowiem Państwa w wiedzę i umiejętności, by zmieniać oblicze sił zbrojnych, by każdego dnia stać na straży naszych granic i naszej niepodległości. W Dniu Podchorążego, w dniu Państwa święta, życzę wszelkiej pomyślności, determinacji i sukcesów zawodowych. Wiem, że będziemy z Państwa dumni” - napisał szef rządu.

Po uroczystości wręczenia sztandaru AWL odbył się piknik i obchody Dnia Podchorążego, podczas których m.in. podchorążowie w strojach z epoki zainscenizowali wydarzenia z nocy listopadowej z 1830 r. Odbył się też pokaz multimedialny. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo