W ramach projektu, którego autorką jest Maria Sztark, mieszkańcy Szczecina stworzyli nietypowe gazety lokalne. Amatorskie redakcje prasy szkolnej, sąsiedzkiej, młodzieżowej i senioralnej pracowały nad nimi pod okiem profesjonalnych dziennikarzy i animatorów. Gazety, które powstały, mają formę instalacji przestrzennej, pokazu mody, teatralnego performance’u oraz kreatywnego mappingu.

- Chcieliśmy przypomnieć o ważnej roli publicystyki lokalnej. Chodziło też o podkreślenie atrakcyjności prasy dzięki nadaniu jej niezwykłych, niecodziennych form

– wyjaśniła pomysłodawczyni akcji Maria Sztark. Dodała, że nie chodziło tylko o formę gazet, ale też o ich lokalną treść.

W ramach Turnieju Gazetek Przedziwnych powołano cztery amatorskie redakcje prasy: szkolnej, sąsiedzkiej, młodzieżowej i senioralnej. Młodzi ludzie odnieśli się w swoim projekcie m.in. do znajdującego się w centrum miasta Placu Żołnierza Polskiego i rytmu życia w jego okolicy. Seniorzy zajęli się natomiast zmaganiami ze współczesnym językiem czy o wyjazdach starszych osób za granicę w charakterze opiekunów innych starszych osób.

- Dodatkowym atutem przedsięwzięcia była integracja. Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy mogli dzięki pracy nad treścią przekazu do gazety twórczo zaangażować się w sprawy dotyczące ich najbliższego otoczenia

 – powiedziała Sztark.

Rezultaty Turnieju zostaną zaprezentowane w sobotę w pustostanie w szczecińskiej al. Wojska Polskiego 10 o godz. 18. Będzie można zobaczyć instalację przestrzenną "Gazeta Graniasta", pokaz mody "Od Rzeczy", performance "Umarła redakcja" (jako nawiązanie do kantorowskiej "Umarłej klasy") i pokaz mappingu.

Turniej zorganizowała Fundacja Akademia Edukacyjna przy współpracy Stowarzyszenia Kamera, Szkoły Podstawowej "Słoneczna", Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki Tu Centrum.Szczecin oraz Domu Kultury 13 muz. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.