Jak ukarać Władimira Putina? Niemcy powinni poważnie rozważyć tę podpowiedź

Znany amerykański dziennik "Wall Street Journal" przedstawił kilka propozycji, w jaki sposób Zachód może ukarać Władimira Putina za rosyjską agresję w Cieśninie Kerczeńskiej. Wśród zaprezentowanych przez redakcję sankcji, istotną rolę odgrywa kwestia Nord Stream 2. "Niemcy powinni wycofać się z budowy gazociągu" - sugeruje "WSJ".

Władimir Putin
fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

- Na początek Putinowi można odmówić szacunku, którego łaknie, przy czym okazją do pogrążenia rosyjskiego przywódcy w izolacji może być zbliżający się szczyt G20 w Argentynie

 - wskazuje "WSJ" w komentarzu redakcyjnym w środę.

Dziennik proponuje, by prezydent USA Donald Trump odwołał zaplanowane spotkanie z Putinem, dopóki ten nie zdobędzie się na znaczący gest, np. uwolnienie ukraińskich marynarzy ujętych przez Rosjan podczas incydentu.

"WSJ" przypomina, że Kongres USA rozważa nowe antyrosyjskie sankcje finansowe, oraz ocenia, że "obranie za cel dużego rosyjskiego banku" lub wprowadzenie zakazu nabywania przez amerykańskie podmioty rosyjskich obligacji skarbowych "znacząco zwiększyłoby presję na reżim Putina". Dziennik podkreśla przy tym, że tego rodzaju sankcje zadziałają najlepiej w koordynacji z Europą.

"WSJ" zaznacza, że Niemcy powinny wycofać się z budowy gazociągu Nord Stream 2, za pomocą którego Putin chce "zwiększyć swoją kontrolę w zakresie energetyki nad Europą Zachodnią" oraz pozbawić dotychczasowe kraje tranzytowe dochodów z transportu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium.

"Przedsięwzięcie to (Nord Stream 2) nie jest konieczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnący eksport amerykańskiego gazu ziemnego. Teraz jest dobry moment, by kanclerz (Niemiec) Angela Merkel zrewidowała zgodę wydaną przez jej rząd na (budowę rurociągu)"

- wskazuje "WSJ".

Zdaniem gazety NATO nie powinno angażować się bezpośrednio w obronę Ukrainy, która nie jest członkiem Sojuszu, ale mogłoby "rozważyć zwiększenie swej obecności na Morzu Czarnym w geście solidarności" z Kijowem. USA i ich sojusznicy mogą też sprzedać Ukrainie więcej śmiercionośnego sprzętu wojskowego, np. pocisków przeciwokrętowych, co - jak podkreśla - "podniosłoby cenę, jaką Rosja musiałaby zapłacić za swoje ewentualne przyszłe działania w regionie Morza Azowskiego".

"Ukraiński problem z Rosją to pilniejsza wersja problemu, jaki mają z nią wszyscy inni. Putin chce rozszerzyć swoją strefę wpływów od koła podbiegunowego po Afrykę. Bez stanowczej odpowiedzi na wydarzenia z minionego weekendu wkrótce dojdzie do kolejnych aktów rosyjskiej agresji"

- konkluduje "Wall Street Journal".

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rosja #Władimir Putin #wall street journal #WSJ #Nord Stream 2 #sankcje

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo