"Za" Bartłomiejem Sochańskim zagłosowali wszyscy radni.

Przewodniczącego rady - Michała Wilkockiego z Bezpartyjnych wybrano w ubiegły czwartek głosami 19 osób. Zastępcami przewodniczącego zostali Marcin Biskupski i Grażyna Zielińska, oboje z Koalicji Obywatelskiej. Kandydat PiS Bartłomiej Sochański (przewodniczący klubu radnych PiS) otrzymał dziewięć głosów i nie został wówczas wybrany na zastępcę.

Sochański wynik głosowania uznał wtedy za "demonstrację wobec klubu Prawa i Sprawiedliwości". Dodał, że klub PiS nie będzie zgłaszał kandydata na zastępcę przewodniczącego. Nowo wybrany przewodniczący rady Michał Wilkocki zarządził przerwę w obradach do środy, aby - jak wyjaśnił - "opadły emocje".

Dzisiaj, po wznowieniu obrad, o wybór Sochańskiego apelował prezydent Piotr Krzystek.

- Nie chciałbym, żebyśmy prace w tej nowej kadencji, dłuższej, bo pięcioletniej, rozpoczynali od sporów personalnych

 - powiedział Krzystek. Dodał, że ważne jest to, aby prace były prowadzone "jak najbardziej merytorycznie i w interesie tych wszystkich, którzy nas wybrali".

- "Chciałbym prosić państwa radnych, żebyśmy wszyscy poparli pana Bartłomieja Sochańskiego na wiceprzewodniczącego rady miasta, a pana Bartłomieja proszę, żeby się na to zgodził

 - apelował Krzystek. Podkreślił, że uważa, iż to rozwiązanie "zapewni pełną reprezentację w prezydium klubów" oraz "umożliwi prowadzenie debaty jak najbardziej otwartej na wszystkich, którzy nas wybrali".

Po tegorocznych wyborach samorządowych komitet wyborczy Bezpartyjnych prezydenta Piotra Krzystka zdobył w Radzie Miasta 8 mandatów, 13 uzyskała Koalicja Obywatelska, a 10 - Prawo i Sprawiedliwość. Nie zostało zawiązane żadne oficjalne porozumienie między klubami.